Přízrak je zpět, královna bez titulu. Plíšková jedno prokletí zlomila, teď má na bedrech další

Aleš Vávra Aleš Vávra
2. 8. 2017 6:11
US Open se blíží a Karolína Plíšková bude loňské finále obhajovat pravděpodobně z pozice světové jedničky. Jak se vyrovná s psychicky náročnou situací?
Karolína Plíšková.
Karolína Plíšková. | Foto: Reuters

Praha - Byly to její dosud nejzářivější momenty. Dvakrát v rozmezí čtyř dnů jí aplaudoval celý svět. Zaslouženě, protože Karolíně Plíškové se povedl vpravdě mistrovský kousek.

Krátce po sobě vyřadila z grandslamového US Open obě domácí legendy - sestry Venus a Serenu Williamsovy.

Plíšková se tehdy zapsala nesmazatelně do paměti fanoušků i expertů po celém světě. Ovšem paměť bývá často až krutě krátká. I proto je o jedenáct měsíců později česká tenistka v zahraničí vesměs hodnocená jako nejméně slavná hráčka, která si kdy osobovala právo sedět na tenisovém trůnu.

"Dokonce v současnosti není ani nejznámější českou tenistkou. Tahle pocta stále náleží dvojnásobné wimbledonské šampionce Petře Kvitové," přisadil si nedávno renomovaný americký expert Steve Tignor.

Plíšková nicméně po nevydařeném Wimbledonu trochu paradoxně převzala pozici světové jedničky po Angelique Kerberové. A tlak se teď logicky zvyšuje. Už jen proto, že se s jejím výstupem na absolutní vrchol vrací do ženského tenisu přízrak v podobě královny bez grandslamového titulu.

Prokletí, které dodnes straší v hlavě třeba Dánku Caroline Wozniackou, Srbku Jelenu Jankovičovou nebo Rusku Dinaru Safinovou, teď vleče na zádech pětadvacetiletá rodačka z Loun. Všechny jmenované dokázaly vystoupit na nejvyšší stupínek. Staly se v daném momentě nejlepší tenistkou planety.

Jenže po jejich vládě jim zůstala v ústech hořká pachuť. Nikdy totiž nedokázaly to, co dělá tenis tenisem. Nezvedly nad hlavu vítěznou trofej v Melbourne, Paříži, Londýně ani New Yorku.

Skoro to vypadá, jako by měla Plíšková na prokletí spojená s grandslamy patent. To první, dlouhé a vyčerpávající, už působilo poměrně dramaticky. Rázně smazáno bylo právě před rokem v newyorském Flushing Meadows.

Talentovaná česká dívka ale předtím na turnajích velké čtyřky selhávala s železnou pravidelností, brány osmifinále dokázala pokořit po neuvěřitelných sedmnácti nezdarech v řadě.

Na US Open 2016 tenhle psychicky složitý problém nadobro odstranila, a to spektakulárním způsobem: postupem do premiérového grandslamového finále kariéry.

Od té chvíle Plíšková ztratila grandslamové zábrany a na dalších dvou největších turnajích navýšila svá maxima. V Austrálii došla do čtvrtfinále, na French Open dokonce ještě o kolo dál. Jen ten Wimbledon se nepovedl. Češka tam byla považována za největší favoritku na titul, ve druhém kole jí ale stopku vystavila senzačně bojující Slovenka Magdalena Rybáriková.

Coby světová jednička a obhájkyně finále teď Plíšková v New Yorku znovu bude muset bojovat s těmi nejvyššími nároky. Ustojí to? Nepřišel její postup na první místo v nevhodný moment?

"Zdálo se, že když není tolik na očích, dokáže se šplhat směrem ke grandslamovému titulu. Teď ale bude čelit té nepříjemné otázce: Můžeš sama sebe považovat za zaslouženou jedničku, když jsi nevyhrála grandslam?" připomněl Tignor jádro prokletí, s kterým se výše jmenované královny bez titulu nikdy nevyrovnaly. Pro jejich sebevědomí to byl hrob.

Naposledy tenhle paradox dokázala odstranit Francouzka Amelie Mauresmová. Ta se světovou jedničkou stala v roce 2004, ale na grandslamu prorazila až o dva roky později, když ovládla Australian Open i Wimbledon a fenomenálně se vrátila na trůn.

Bývalá trenérka Andyho Murrayho tehdy ustála tlak až s dvouletým odstupem. Teď je řada na Plíškové. Dočká se dřív než Mauresmová? Nebo bude také čekat roky? Nebo ji snad potká podobný osud jako Jankovičovou nebo Safinovou? 

Na odpovědi si fanoušci budou muset počkat. US Open se blíží, v New Yorku začíná už za necelý měsíc. A je bez debat, že Plíšková do něj půjde pod enormním tlakem. Je nutné ho s ledovým klidem přijmout. "Tlak je totiž výsada," řečeno slovy Martiny Navrátilové. 

 

Právě se děje

Další zprávy