Plíšková a její taháky? Nemá tam zaklínadla, říká trenér, který ohromil svět tenisovou aplikací

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
1. 8. 2017 6:32
Jiří Fencl sice trénuje Lucii Hradeckou, ve světě se ale nejspíš mnohem víc proslavil tím, že je spoluautorem tenisové aplikace Resultina, kterou má většina hráčů a trenérů v mobilních telefonech.
Jiří Fencl
Jiří Fencl | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Světoví hráči chtějí jeho kšiltovku, trenéři ho plácají po zádech a děkují mu. Trenér Lucie Hradecké Jiří Fencl udělal díru do světa tím, že spolu s parťákem Lukášem Březinou vymysleli aplikaci, která nyní usnadňuje život tenistům i fanouškům po celé zeměkouli.

Na začátku mobilní aplikace Resultina byl přitom skromný nápad. Pojďme udělat něco, co nám umožní sledovat výsledky hráčů od juniorů až po dospělé ze všech možných turnajů. 

Po pěti letech fungování na trhu má program přes 100 tisíc instalací a je plný dalších zajímavých statistik a faktů o zápasech. "Z fanprojektu se stala taková velká sněhová koule a globální záležitost. Je až neuvěřitelné, že za tím stojí tři nebo čtyři lidi," říká Fencl v rozhovoru pro Aktuálně.cz.  

Jak velká sněhová koule už to v tuhle chvíli je?

Jsme pár dnů od největšího updatu, který jsme kdy dělali. Museli jsme tu aplikaci od začátku přepsat. Zařadíme vedle dvouhry i debly. Když jsme Resultinu vytvářeli, tak jsme si říkali, že debly nikoho nezajímají, ale za ty roky je nejčastější požadavek od ostatních právě zařazení čtyřhry. Zvlášť, když trénuju skvělou deblistku.

Jaká tedy byla vaše vize před těmi pěti lety?

To nevznikalo s žádnou vizí. Úplně na začátku jsme vlastně řešili svůj vlastní problém. Dlouhou dobu jsem tady na Štvanici fungoval jako trenér, teď sice jezdím jen s Luckou Hradeckou, ale dál mě zajímalo, jak hrajou ti mladí odtud. Jenže najít to někde na internetu bylo téměř nemožné, to musel člověk strávit půl hodiny na ITF webu a projíždět turnaj po turnaji. Tak jsme si řekli, že by to mělo jít jednodušeji. V té době už šly nahoru chytré mobilní telefony, takže jsme si říkali, že by bylo fajn na to mít aplikaci, která vám pošle notifikaci, když váš hráč dohraje.

A zjevně jste tak trochu objevili díru na trhu…

Právě. Tušili jsme samozřejmě, že až to bude hotové, mohlo by se to líbit i dalším lidem. Na to se ale začaly nabalovat nové věci, říkali jsme, že by bylo fajn mít tam kalendář turnajů, pak statistiky. Stala se z toho velká sněhová koule. Náš programátor mi tuhle říkal, že to začalo jako takový fanprojekt a teď je to už obrovský kus kódu a je neuvěřitelné, že za tím stojí tři až čtyři lidi. Když se ta aplikace začala šířit, mysleli jsme, že nejvíc budou mít lidi rádi právě ty notifikace.

Teď oceňují co?

Každý něco jiného. Když jsme byli na Wimbledonu, odchytil mě například Petr Korda, který tam byl se synem. Přišel ještě s takovým starším pánem, představil nás a říkal, že to je jeho bývalý manažer a teď dělá manažera i mladému. Pán říkal, že má Resultinu moc rád. Prý díky tomu přesně vidí, kde ti hráči, které zastupuje, právě jsou. Má o nich přehled, může jim po zápase napsat a ještě mají díky tomu pocit, že je opravdu poctivě sleduje.

Aplikaci jste si ale dělali hlavně pro sebe, co na ní baví vás?

Mé největší hobby jsou ty statistiky. Pořád říkám, že tenis je, co se týče statistik, nedostatečně zásobovaný. Když se podíváme na NHL nebo NBA, ty soutěže jsou úplně někde jinde. Když to přeženu, zjistíte i, kolikrát Crosby vystřelil golfákem. To tenis nemá. Je omezený jen některými základními statistikami, které zajišťují rozhodčí, takže první a druhý servis, to je všechno. Tak jsem si říkal, pokud najdeme nějakou cestu, jak ta data získat a zpracovat, musíme to tam zahrnout. 

Co všechno tak u zápasů sledujete?

V tuhle chvíli je to asi 150 ukazatelů. Všechny ale nezobrazujeme, vybíráme jen to nejdůležitější pro to utkání. Ani ATP, ani WTA nepublikují podrobnosti o tom, jestli ten hráč, který nakonec prohrál, měl mečbol nebo ne, nebo jestli servíroval do zápasu. 

ATP a WTA ale oficiální aplikaci má…

Ano, tam je ale vidět, že to nedělají tenisti, ale nějaká firma, která dostala zadání a snaží se zobrazovat live skóre. Samozřejmě ukazuje i užitečné věci, když se ovšem já jako kouč nebo tenista budu chtít podívat na podrobnosti o zápase, zajímá mě, jakou bilanci má ten hráč proti levákům, jakou bilanci má letos na antuce a podobně. Je výhoda, že si to děláme hlavně pro sebe. 

To znamená, že Resultina je spíš pro odborníky než fanoušky?

Vzhledem k tomu, že jsme ji dělali v podstatě pro sebe, je to asi hlavně pro lidi, kteří se v tenise pohybují. A je pravda, když tu sedíme na Štvanici (kde probíhá mužský challenger a ženský turnaj ITF, pozn red.), že tu asi nenajdeme nikoho, kdo by tu aplikaci neměl nebo ji alespoň neznal. Nicméně já doufám, že je pro všechny. Můj parťák Lukáš Březina má neskutečný cit pro to, že se dokáže vžít do kůže obyčejného člověka. Díky tomu se nám snad daří udržet balanc, aby to nebylo až tak odborné.

Pro trenéry takové informace užitečné jsou? Například v přípravě na soupeře.

Skauting to určitě nenahradí. Navíc já si z pozice trenéra myslím, že ty klasické statistiky, které jsou dostupné, zase nemají pro koučink takovou váhu. Tenis je krásný v tom, že je to vždycky hra na hru. Samozřejmě, když o někom i podle čísel víte, že má soupeřka hroznou mordu z forhendu a zabíjí tím míče, tak fajn, o té zbrani víte. Na druhou stranu statistiky ovlivňuje, proti komu zrovna ten dotyčný hraje. Nebo na jakém povrchu.

Takže z nich nejde pro přípravu nic použít?

To, že v předchozím zápase udělal hráč dvacet chyb z bekhendu, ještě neznamená, že třeba neumí bekhendový return. Třeba to znamená to, že jeho soupeř zrovna dobře servíroval nebo servíroval způsobem, který mu nesedí. jsou samozřejmě super statistiky, které by mě zajímaly, ale ty nikde nejsou. Například třeba když je stav gemu 30:30, kam hráčka servíruje.

V hokeji i ve fotbale tohle normálně funguje a týmy si mohou dělat videopřípravy před utkáním, to v tenise není?

Taková data nikde nejsou, dělají to jen některé firmy nebo národní federace, které nahrávají všechny streamy ze zápasů, které jsou dostupné, a specializují se na to. Dejme tomu, že třeba Mladenovicová zavolá na svaz, hele zítra hraju s Hradeckou, vyjeďte mi jejích posledních deset zápasů. Lidi, co tomu rozumí, se na to podívají, jedou bod po bodu a udělají rozbor. Vím, že to hodně praktikují Američani nebo Australané. Ale to jsou bohaté federace, které mají peníze z grandslamů a tohle si můžou dovolit.

V poslední době se začínají šířit a medializovat taháky, které mají tenisté v tašce a o pauze si přečtou, co potřebují. Ivan Lendl to připravoval Murraymu, nyní je používá i Karolína Plíšková, co tam může být za informace?

Já jsem dělal Lucce taháky před pěti šesti lety. Možná Murraymu to někde přečetly kamery, ale můžu říct, že tam jsou obvykle věci typu 'snaž se chodit víc do kolen, drž se blízko čáry'. Nehledejte v tom vědu, Kája tam nemá žádné stříbrné kulky, které ten zápas rozhodnou. Spíš je to o tom udržet mysl na nějakém konkrétním aspektu hry, aby to vytáhla v momentě, kdy sama cítí, že ji něco ruší a potřebuje se vrátit k základům. Není tam vyložený recept na soupeřku, žádná zaklínadla.

Zpět k Resultině, máte vedle práce na jejím vývoji vůbec čas na trénování?

Na turnajích je to dobrý relax, že si člověk odpojí hlavu od toho, co se děje na kurtu. Teď je to lehčí v tom, že už aplikace nějak jede, když jsme začínali, bylo práce víc. Kdyby mi někdo před těma pěti lety, kdy jsme vydali první verzi, řekl, co dneska všechno bude Resultina umět, tak odpovím, že se zbláznil.

Nebo kolik lidí ji už bude mít v mobilu. Jaká vlastně máte čísla?

Rosteme velice slušně. Na to, že neděláme žádný marketing, spoléháme vlastně jen na to, že si to lidi mezi sebou řeknou. Což je ten nejlepší a také nejlevnější marketing. Zatím jsme tak zaneprázdnění vývojem aplikace, že ani nestíháme nějakou reklamu dělat. Nedávno jsme překročili 100 tisíc instalací, což vůbec není špatný.

Měsíc běží aplikace zadarmo, pak už je zpoplatněná měsíčně 39 korunami, roční předplatné vyjde na 179 Kč, ani to lidi neodradí?

Ano, to jsou asi jediné negativní reakce, se kterými se setkáváme. Je to tím, že někteří lidé mají pocit, že co je na internetu, musí být zadarmo. I proto je to číslo stažení možná ovlivněné i tím, že někteří si raději aplikaci po měsíci stáhnou a zase nainstalují, aby jim naběhl měsíc zdarma. Podle mě jsme cenu nastavili na nejspodnější možné hladině. Od začátku to bereme tak, aby si to na sebe vydělalo. 

Hráči a trenéři ale nejspíš cenu tolik neřeší, zastavují vás na turnajích?

Dominic Thiem po mně chtěl čepici Resultiny, kterou nosím. Máme i trička, ale od všeho jen pár kusů pro nás, takže měl smůlu. Asi se to o mně ví, že za tou aplikací stojím, hodně chodí trenéři, protože se víc známe. Sám to ale nijak nevyhledávám, protože mi to přijde až trapný. Nicméně někdy vznikají legrační historky. Vyprávěla mi Andrea Hlaváčková, že když své deblové parťačce Timee Babosové řekla, kdo Resultinu dělá, vytřeštila oči a prohlásila: "Vážně? Tak to musí být hodně bohatý, ne? Vždyť tu aplikaci má každý." 

Odkud máte nejvíc stažení, převládají Češi, když je to aplikace z tuzemska?

Češi nepřevládají, z Ameriky nebo Německa je stažení víc, ale v přepočtu na obyvatele by Česko vedlo na celé čáře. Proto si myslím, že potenciál růstu v jiných zemích je ještě velký. Párkrát už se o tom někde napsalo, takže se to tady rozšířilo. Navíc jsme malý rybník a lidi si o tom mnohem víc řeknou. Co se týče zemí, jsme ale od Egypta přes Chile po Čínu. Asi bychom horko těžko hledali stát, kde nemáme alespoň jedno stažení.

A plánujete další expanzi?
Aplikace je ve španělštině, ruštině, němčině, češtině a angličtině. Teď nám zrovna Petra Cetkovská pomáhá s francouzskou verzí, protože tam dlouho žila a vždycky je fajn, aby vám s tím pomohl někdo, kdo tenisu rozumí, protože firmy, které si můžete zaplatit za překlad, by tam mohly vyrobit nějaký paskvil. Tak oslovujeme hráče a trenéry, aby nám s překladem pomohli. Další jazyky určitě ještě plánujeme.

 

Právě se děje

Další zprávy