Rok a půl na grandslamu nevyhrál zápas. Teď se Rosol pokouší o restart kariéry na Wimbledonu

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
26. 6. 2017 13:44
V pondělí startuje wimbledonská kvalifikace. Nastoupí do ní čtveřice českých tenistů v čele s Lukášem Rosolem, který se tak pokusí restartovat kariéru.
Lukáš Rosol
Lukáš Rosol | Foto: Reuters

Londýn - Je ve třetí stovce, výsledkově se trápí i na challengerech, teď se Lukáš Rosol pokouší o restart kariéry na místě, kde prožil asi nejhezčí chvíle kariéry. Rozjíždí totiž kvalifikaci na Wimbledon, kde před pěti lety jako stý hráč světa vyřadil ve druhém kole světovou dvojku Rafaela Nadala.

Ty doby jsou ale dávno pryč, někdejší 26. hráč světa se potácí ve třetí stovce žebříčku a marně se na menších podnicích pokouší rozehrát znovu k lepším výkonům. Na trávě v červnu vyhrál na dvou turnajích jediný zápas, třetí pokus podnikne na londýnském pažitu.

Na grandslamech se ale daviscupovému šampionovi v poslední době vůbec nedaří. Poslední výhru na něm zaznamenal loni na Australian Open, od té doby je to velké trápení. Letos do Melbourne ani neodcestoval a raději hrál challenger v Plzni. Na French Open zase vypadl hned v prvním kole s krajanem Janem Šátralem. 

V prvním kole kvalifikace čeká jednatřicetiletého českého hráče americký rodák s tchajwanským Jason Jung, kterému patří na okruhu 160. místo. Oproti Rosolovi má výhodu, že letos na trávě odehrál už pět zápasů a z toho tři vyhrál.  

Český tenis má ale ve wimbledonské kvalifikaci další tři želízka. Mezi nasazenými v ní figuruje Jan Šátral, který se momentálně drží na 142. pozici žebříčku. 

Nic snadného ho ale nečeká. Los mu do prvního kola přisoudil zkušeného Rusa Teimuraze Gabašviliho.  Dvaatřicetiletý rodák z Gruzie v minulosti nakoukl i do první padesátky, to nejlepší už má zřejmě za sebou, ale naposledy úspěšně proletěl kvalifikací French Open a v prvním kole pořádně potrápil Dominikánce Victora Estrellu.

Méně známým zástupcem v boji o hlavní soutěž je třiadvacetiletý Václav Šafránek. Brněnský tenista se pomalu ale jistě škrábe do první dvoustovky žebříčku, jde to ale ztuha, protože přes rok obvykle hraje jen slabě bodované challengery či podniky futures.

Body z kvalifikace by se mu tak rozhodně šikly. Při své wimbledonské premiéře rozhodně není bez šancí. Vyzve totiž Alejandra Gonzáleze z Kolumbie, kterého byste našli až v páté stovce žebříčku.  

Proti Gonzalezovi, ovšem Argentinci Maximovi, bude hrát Petr Michnev, jehož jméno českému fanouškovi nejspíš také nic neřekne. Sedmadvacetiletý tenista z Ostravy platil v mládí za nadějného hráče. Posun vzhůru se mu ale nedařil a na tři a půl roku odjel studovat na Havaj.

Před třemi lety začal znovu naplno hrát a z téměř nulového rankingu se vypracoval do třetí stovky, díky čemuž nyní může startovat na travnatém grandslamu. V prvním kole ho čeká souboj veteránu. Argentinec je ještě o dva roky starší a kdysi byl 58. hráčem světa.

Čtyři Češi v kvalifikaci tak budou chtíti vylepšit skóre z French Open, kde sítem do prvního kola neprošel nikdo reprezentantů.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Smartwings nabídnou za letenky od ČSA vouchery, peníze vracet nebudou

Letecká společnost Smartwings nabídne cestujícím, kteří si u dceřiného dopravce ČSA koupili letenku na let Smartwings a ten byl následně kvůli pandemii zrušen, náhradní poukaz na jakýkoliv jiný let aerolinek. Voucher bude ve stejné hodnotě jako nevyužitá letenka. Platby za tyto letenky Smartwings vracet nebudou. Společnost o tom ve čtvrtek informovala v tiskové zprávě.

Cestující s nevyužitými letenkami koupenými přes ČSA zároveň mohou dál žádat o vrácení platby, žádost však mohou uplatnit právě u ČSA. Ty jsou však nyní v insolvenci.

Výměna bude možná u letenek, které dosud cestující nevyužili. Cestující budou muset žádost podat do konce letošního července, Smartwings jim následně vydá elektronický voucher. Poukaz bude ve stejné hodnotě jako původní letenka s platností na 12 měsíců na jakýkoliv z pravidelných letů Smartwings.

Zdroj: ČTK
Další zprávy