Návrat plný bolesti a nejistoty. Jsem strašně pomalá, hlesla Šafářová. Kouč ji musel uklidňovat

Aleš Vávra Aleš Vávra
24. 5. 2018 10:13
Lucie Šafářová překonala zdravotní problémy a po třech měsících znovu nastoupila na kurt k soutěžnímu utkání.
Lucie Šafářová.
Lucie Šafářová. | Foto: Reuters

Štrasburk/Praha - Zvěsti o konci profesionální kariéry se naštěstí nepotvrdily, bývalá světová pětka je zpět. Logicky ale jde o návrat plný bolesti a nejistoty. Tenistka Lucie Šafářová nehrála od února, vynucenou přestávku zavinila viróza, bakteriální infekce a bolavé klouby.

Už ve Štrasburku, kam se Češka rozhodla jet rozehrát před grandslamovým French Open, se naplno ukázalo, jak těžký comeback Šafářovou čeká.

Odehrála dva zápasy. V tom prvním po dlouhém boji přetlačila soupeřku ze čtvrté stovky žebříčku, Rusku Marii Melnikovovou. Ve druhém už na kvalitnější hráčku nestačila, v souboji bývalých deblových světových jedniček hladce prohrála s Tchajwankou Šu-wej.

Výkony Šafářové odhalily celou řadu nedostatků. Finalistka Roland Garros z roku 2015 působila na kurtu nejistě, hodně chybovala, technicky se častokrát špatně rovnala k úderům. Nic z toho ale není podstatné. Šafářová odjela do Francie hledat herní jistotu, zvyknout si na zápasovou zátěž, nic jiného. Platit to bude i o nadcházejícím antukovém grandslamu.

"Jsem strašně pomalá," smutnila česká hráčka během prvního setu zápasu se Šu-wej, když si na kurt pozvala svého kouče Roba Steckleyho. Kanaďan svou svěřenkyni uklidňoval.

"Ale tak to je logické, to jsme přece očekávali. Aby bylo jasno, tohle je tvůj druhý zápas po návratu. Takže tvoje nohy budou trochu pomalejší, nebudeš občas trefovat to načasování," vysvětloval trpělivě trenér a česká hráčka smutně přikyvovala.

Pozitiva Steckley také vypíchl. A dalo se s nimi jen souhlasit. Když Šafářová své míče neuspěchávala a lépe si útok připravila, dokázala předvádět svou typickou nátlakovou hru, s níž může mít problémy jakákoli soupeřka.

Samozřejmě chyběla herní jistota, přehled ve hře. Ve druhém setu bil do očí omyl, kdy si Šafářová nevšimla, že vysoký míč od soupeřky letí do jasného autu a raději hrála velmi těžkou bekhendovou smeč přes hlavu. Nevyplatilo se.

Šu-wej byla na kurtu jasně dominantní, některé míče hrála takřka v exhibičním duchu, vědoma si oslabené soupeřky.

Šafářová ale půjde nahoru s každým odehraným zápasem. Do Paříže jede bez ambicí, na červencový Wimbledon by se však mohla stihnout připravit o mnoho lépe.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Brusel schválil státní pomoc 525 milionů eur pro německé aerolinky Condor

Evropská komise (EK) dnes schválila státní pomoc v celkovém objemu 525,3 milionu eur (13,5 miliardy Kč) pro německou leteckou společnost Condor. Pomoc zahrnuje 204,1 milionu eur na náhradu škod souvisejících s šířením koronaviru a dalších 321,2 milionu eur na podporu restrukturalizace podniku, která má obnovit jeho životaschopnost. Komise o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

Komise už Condoru dříve schválila státní pomoc v objemu 550 milionů eur. Druhý nejvyšší soud EU však minulý měsíc toto rozhodnutí anuloval kvůli nedostatečnému odůvodnění souhlasu. EK proto nyní učinila nové rozhodnutí založené na dodatečné analýze škod a zohledňující názor soudu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Magistrát se odvolá proti demolici vily z počátku 20. století v Praze 5

Pražský magistrát se odvolá proti povolení demolice bourání vily z počátku 20. století v ulici Nad Výšinkou v Praze 5. Na mimořádném jednání to v úterý schválili městští radní. K odvolání hlavní město vyzvala mimo jiné městská část, která s demolicí nesouhlasí a sama odvolání podat nemůže. Vilu, kterou nechal vybudovat stavitel Viktor Beneš, vlastní Valérie Haščáková, manželka spolumajitele investiční skupiny Penta Jaroslava Haščáka.

Demoliční výměr vily ve čtvrti Na Hřebenkách vydal stavební úřad Prahy 5 v pátek 9. července, lhůta pro odvolání podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vyprší ve středu. Odvolání je již podle něj připraveno. "Nebude problém stihnout ten zítřejší (středeční) termín," řekl.

Hřib zopakoval, že vedení města považuje vilu za cennou a s bouráním nesouhlasí. Primátor dále řekl, že rada se dnes také shodla na tom, že ve spolupráci s Prahou 5 podá žádost o prohlášení budovy kulturní památkou. Žádostí podle něj na ministerstvo kultury míří více, proti bourání vznikly také petice.

Předseda magistrátního výboru pro územní rozvoj Petr Zeman (Praha Sobě) dodal, že zařazení na seznam kulturních památek nebude automaticky znamenat záchranu vily, protože v metropoli jsou památky, které jejich majitelé nechávají dlouhodobě chátrat. Vila je podle Zemana specifická, což bude znamenat nutnost najít pro ni vhodné využití. Politik se podle svých slov snaží kontaktovat majitelku vily, což se mu zatím nepodařilo. Požádal proto Pentu, aby dialog zprostředkovala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy