Jsi bojovnice, to zvládneš. Vaněk motivačními slovy táhne Kvitovou vzhůru. Ale je to spontánní, říká

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
23. 5. 2018 5:44
Petra Kvitová letos sbírá titul za titulem a je to z velké části zásluha trenéra Jiřího Vaňka a jeho psychologie na kurtu.
Jiří Vaněk
Jiří Vaněk | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Na kurtu válcuje jednu soupeřku za druhou, ale když jí začne téct do bot nebo si není něčím jistá, potřebuje vzpruhu. Pro Petru Kvitovou je takovým člověkem trenér Jiří Vaněk. A i díky němu teď česká tenistka pojede do Paříže jako jedna z favoritek French Open.

Když už v jedenáctém zápase ve dvanácti dnech lapala tenistka z Fulneku po dechu a bála se kolapsu, Vaněk seběhl z tribuny a přispěchal s motivačním proslovem.

"Jsi největší bojovnice na světě. Nezkolabuješ, prostě dál bojuj o každý míč," říkal jí. A Kvitová finále proti Kiki Bertensové skutečně zvládla a vyhrála 24. trofej kariéry.

"Jirku si volám, když si sebou nejsem moc jistá. Někdy si ho zavolám jen tak, protože je to vyrovnané, a on přidá nějakou maličkost, rozptýlení, abych urvala nějaký důležitý bod," vysvětluje Češka.

Ten ale odmítá, že by měl podobné věty naučené nebo připravené. "Je to spontánní. Snažím se ji hlavně povzbudit. Nikdy člověk neví, kdy na ten kurt přilítne. Někdy sice tušíte, že si vás asi zavolá, ale většinou je to nepřipravený. Stejně je to minuta, nemůžete vymýšlet nic složitého," říká. 

Na grandslamech však tato možnost porady jednou za set odpadá. Hráčky jsou odkázané samy na sebe. 

"Asi budeme muset vymyslet nějakou vysílačku," vtipkovala po triumfu v Madridu česká dvojka, pak ale zvážněla. "Už na turnaji v Praze jsme se s Jirkou domlouvali, že to zkusím vždycky zvládnout sama, že za mnou nebude chodit. A až na finále jsme to dodrželi."

Spolu s kondičním trenérem Davidem Vydrou tvoří sourodou trojici, která si prošla těžkým obdobím, kdy musela Kvitová léčit pořezanou ruku a sama nevěděla, zda se ještě k tenisu vrátí. Teď si usměvavá trojka užívá úžasné období kariéry. Vždyť letos už oslavili čtyři tituly.

"Že se jí daří, je poznat i v tréninku. Musím ji za poslední měsíce pochválit. Občas dokonce přijde na trénink s tím, že cítí, že by chtěla hrát tohle nebo zase tohle. Zajímá se o to a díky tomu její hra stoupá," dodává Vaněk.

Před sezonou dal své svěřenkyni za úkol vyhrát 40 a 50 zápasů. V květnu těsně před druhým grandslamem už má na kontě rovnou třicítku.

"Zatím jsem spokojený. Má odehráno strašně moc zápasů, což se projevuje na formě. Ona je vyloženě zápasový typ. Je to o sebedůvěře, s odehranými zápasy roste její výkon," uvedl trenér.

Po dvou trofejích z antuky jede Kvitová do Paříže v roli jedné z největších favoritek. To si ale nikdo nechce připouštět.

"Dohodli jsme se v týmu, že na žádné turnaje nebudeme dbát, co kde uhrát za úspěch. Že budeme přistupovat ke každému zápasu jednotlivě. Stejné to bylo s Madridem a Petře to evidentně pomohlo," říká Vaněk. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 40 minutami

Tálibán pověsil na náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb

Signalizuje to návrat některých metod, k nimž se islamistické hnutí uchylovalo v minulosti, poznamenala agentura. Muž, jenž provozuje na náměstí lékárnu, agentuře popsal, že na místo byla přinesena čtyři těla, z nichž tři skončila vystavená na dalších náměstích ve městě. Tálibové podle něj lidem sdělili, že čtveřice se podílela na únosu a policie je zabila. Tálibán se zatím oficiálně nevyjádřil.

Núruddín Turábí - jeden ze zakladatelů radikálního islamistického hnutí a hlavní zastánce přísného výkladu islámského práva v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu poprvé, řekl tento týden agentuře AP, že uskupení hodlá opět provádět popravy a utínat ruce. Podle jeho slov se to ale možná nebude dít veřejně jako v minulosti.

Od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna převzal kontrolu na asijskou zemi, mnozí Afghánci i svět s obavami sledují, zda tálibové obnoví tvrdou vládu z druhé poloviny 90. let, kdy hnutí Afghánistán spravovalo poprvé. Vůdci radikálního uskupení zůstávají zakořeněni v hluboce konzervativním a tvrdém světonázoru, ačkoliv přijímají technologické změny jako jsou mobilní telefony, poznamenala AP.

Představitelé Tálibánu dříve prohlásili, že nebudou opakovat fundamentalistickou politiku předchozí vlády svého hnutí.

Další zprávy