K bizarnímu úkazu nedojde. Bouzková jásá, na US Open se nakonec vyhne kvalifikaci

av av
16. 8. 2019 8:48
Marii Bouzkové hrozila vskutku absurdní nepříjemnost. Coby 53. hráčka světového žebříčku měla hrát na grandslamovém US Open kvalifikaci. Nakonec si ale může oddechnout. V New Yorku půjde vycházející hvězda světového tenisu rovnou do hlavní soutěže.
Marie Bouzková.
Marie Bouzková. | Foto: Reuters

Pořadatelé US Open nestihli zareagovat na prudký vzestup české tenistky, pořadí určující jisté účastnice prvního kola amerického grandslamu se uzavírá s výrazným předstihem.

Přesto bylo kolem případu Bouzkové hodně rušno.

Hráčka šesté světové desítky bojující v kvalifikaci proti tenistkam druhé nebo třetí stovky žebříčku by byla nevídanou záležitostí.

Objevovaly se i hlasy kritizující americkou tenisovou asociaci USTA, která mohla podle mnohých zohlednit fantastickou formu Bouzkové a udělit ji divokou kartu.

Přednost ale dostaly zejména domácí tenistky, včetně Cori Gauffové. V nasazení patnáctileté senzace pořadatelům nezabránilo ani pravidlo WTA, podle něhož může takto mladá hráčka přijmout jen tři divoké karty za sezonu.

Bouzková byla pár mist pod čarou a v posledních dnech už jen čekala a modlila se za dostatečné množství odhlášek. Její postup mezi vyvolené nabral reálných obrysů v polovině týdne, kdy se odhlásila stále zraněná Američanka CiCi Bellisová.

V tu chvíli už byla jednadvacetiletá Češka první náhradnicí a jelikož organizátoři zjevně zapomněli vyndat ze seznamu účastnic suspendovanou dopingovou hříšnici Beatriz Haddadovou-Maiaovou z Brazílie, zdálo se být hotovo.

Definitivní potvrzení přišlo v pátek a Bouzková mohla na svůj Twitter napsat vítězoslavné citoslovce "Jupíí".

Česká tenistka bude moci v New Yorku dovršit pohádkové léto, které odstartovalo na Wimbledonu vůbec první kariérní grandslamovou výhrou. Bouzková se po vydařeném londýnském představení usadila těsně za stovkou a právě tehdy se uzavíralo pořadí pro US Open. 

Hned vzápětí ale Češka dominovala na turnaji ITF v kazašském Nur-Sultanu, získala tam nejcennější titul kariéry a premiérově vkročila mezi sto nejlepších hráček světa.

Ani to nebylo všechno. V srpnu na prestižním Rogers Cupu v americkém Torontu Bouzková prolétla kvalifikací, aby v hlavní soutěži vyřadila tři grandslamové vítězky - Američanku Sloane Stephensovou, Lotyšku Jelenu Ostapenkovou i Rumunku Simonu Halepovou.

Zastavila ji až v semifinále žijící legenda Serena Williamsová, které Bouzková alespoň dokázala sebrat první set. Výsledkem byl obrovský skok v žebříčku až těsně za elitní padesátku.

 

Právě se děje

Další zprávy