Synek i Topinková budou v Riu útočit na zlato, tvrdí veslařský pamětník Hejdůšek

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
1. 6. 2016 15:24
Kormidelník dvojky, čtyřky i osmy Oldřich Hejdušek vstoupil do veslařského světa jako junior v roce 1973 a o čtyři roky později už začal na evropských i světových šampionátech sbírat medaile v kategorii mužů. V roce 2007 dokonce pomohl české osmě k titulu mistra Evropy. Teď věří v úspěch českých reprezentantů na OH v Riu.
Ondřej Synek
Ondřej Synek | Foto: ČTK

Praha - Kormidelník dvojky, čtyřky i osmy Oldřich Hejdušek vstoupil do veslařského světa jako junior v roce 1973 a o čtyři roky později už začal na evropských i světových šampionátech sbírat medaile v kategorii mužů. V roce 2007 dokonce pomohl české osmě k titulu mistra Evropy. V letech 1980, 1988 a 1992 poznal i atmosféru olympijských her. A v neděli tento legendární veslař ani ve svých 59 letech opět nebude v tradičních pražských Primátorkách chybět v dresu Dukly, která zaútočí na své už 37. vítězství za sebou.

„V tomto památném závodě mám za sebou v kategorii mužů už 34 startů. Už jsem chtěl být několikrát jen mezi diváky, ale letos už budu závodit opravdu naposled. Aspoň to tak dnes vidím,“ usmívá se současný trenér veslařů Dukly do 23 let.

Jste pamětník, takže jaké měli veslaři podmínky v osmdesátých letech v porovnání s dnešními?
Za socialismu mířilo ze státní pokladny do sportu dost peněz a finanční injekce pro účastníky evropských či světových šampionátů byla znatelná. Dnes se potřebné peníze získávají mnohem složitější cestou. Kromě svazu nejvíc pomáhá Dukla a dále pak řada obchodních partnerů.

Jste trenérem veslařů, kteří z juniorů přecházejí do kategorie mužů. Jaké podmínky mají tito mladíci?
Dřív byli tito chlapci vojáky základní služby a jako členové Dukly mohli trénovat s výjimkou služby celý den. Ubytování, stravu i dopravu měli zdarma. Dnes jsou mými svěřenci hlavně studenti, kteří mohou trénovat jen odpoledne a navíc všechno si musejí platit sami. Takže někdejší mladí veslaři měli celkově lepší podmínky než ti současní.

Můžete porovnat dřívější a současnou členskou základnu?
V osmdesátých letech byla větší. Mladých zájemců o veslování sice není málo, ale při přechodu do vyšších kategorií se většina z nich s tímto sportem z různých důvodů loučí.

Přesto Ondřej Synek a Mirka Topinková-Knapková patří už několik let do světové extratřídy. Jakou šanci jim dáváte na letošních olympijských hrách?
Předně musím zdůraznit, že jde o zcela výjimečné sportovce, kteří se rodí třeba jednou za dvacet let. Pokud jde o olympiádu, tak v obrovské konkurenci rozhoduje momentální forma, jak se jí podaří naladit poslední týden před startem. Oba zcela právem neskrývají své medailové představy a já bych je ještě upřesnil: věřím, že budou bojovat o nejcennější kovy. Ostatně oba své ambice potvrdili druhým a třetím místem uplynulý víkend na Světovém poháru v Luzernu.

Do Ria se vydá celkem pět českých veslařských posádek. Může některá ze tří zbývajících také bojovat o přední umístění?
Není tajemstvím, že za Synkem i Topinkovou je dost velká výkonnostní mezera. Cestu do Ria našli většinou mladí veslaři, kteří slibnou budoucnost mají teprve před sebou. Záleží na nich, jak budou ve svém tréninkovém úsilí pokračovat, ale k medailových stupínkům mají zatím ještě dost daleko. Velkým úspěchem například pro dvojskif žen či dvojku mužů bez kormidelníka by byl postup do A-finále.

 

Právě se děje

Další zprávy