Šílený zápas! České florbalistky byly blízko senzaci, nakonec ale ve finále MS Finky

11. 12. 2015 18:44
České florbalistky i přes vedení 2:1 po dvou třetinách nad favorizovanými Finkami a srovnání na 3:3 v závěrečné power play nakonec do finále světového šampionátu nepostoupily.
České florbalistky na finále světového šampionátu nakonec nedosáhly.
České florbalistky na finále světového šampionátu nakonec nedosáhly. | Foto: ČTK

Tampere - České florbalistky si o titul mistryň světa nezahrají, když v semifinále nestačily na Finky a prohrály 3:4. Češky přitom vedly po dvou třetinách senzačně 2:1 a v závěrečné power play dokázaly srovnat na 3:3. Jenže tři vteřiny před koncem základní hrací doby si skvěle chytající brankářka Kubíčková srazila odražený míček do vlastní sítě.

Ve finále dojde na očekávané severské setkání, večerní druhé semifinále vyhrály Švédky nad Švýcarkami 7:3. Ty tak budou v sobotu před polednem soupeřkami českého týmu v boji o bronz.

Rozhovor s českou brankářkou ZDE!

Český trenér změnil sestavu

Los pro MS nahrával českému týmu. V semifinále totiž narazil sice na favorizované Finsko, ale je to schůdnější soupeř než Švédsko. Jenže Finky hrají před domácími fanoušky a na Česko tedy čekala bouřící domácí aréna.

Před zápasem byla největší otázkou rozložení jednotlivých formací. Trenér Miroslav Janovský sáhl po jedné větší změně. Svou "chodovskou" třetí lajnu opustila Eliška Vrátná a vyměnila se s Hanou Sládečkovou z druhé lajny.

Hned od prvního hvizdu byl zápas vyrovnaný. Přesto se dokázala finská sniperka Rantalová vrhnout do úniku, ale Kubíčková předvedla perfektní zákrok a znemožnila ji skórovat. I na druhé straně musela následně zasahovat Makelová proti českým útočnicím. Po jednom střetu zůstala ležet Mlejnková, ale švédské sudí se rozhodly nepřerušit hru.

Češky po změně stran otočily stav

Čtveřice českých hráček nestačila ubránit finské protihráčky a z dorážky se Finky dostaly do vedení. Češkám chybělo štěstí v útoku. Nejdříve po souhře Řepkové s Mlejnkovou zakončovala druhá jmenovaná, jenže musela si míček ještě postrčit a finská brankářka stihla zakročit. Po střele Krupnové zase zazvonila tyčka. Domácí hráčky Suomi místy dokázaly naprosto zatlačit Češky, naštěstí gól z úvodu zápasu byl zatím jediný.

Obrovská šance se objevila před českým týmem na začátku druhé třetiny. Finky byly poslány do oslabení, ale zvládly ho v aktivní obraně v poklidu ubránit. Domácí tým byl aktivnější a Češky vyčkávaly, dobře bránily a když vyrazily do protiútoku, tak chybělo málo k vyrovnání.

Zničehonic téměř od poloviny prostě napřáhla kapitánka Billá a síťka za finskou brankářkou se zavlnila! České reprezentantky hrály mnohem pozorněji v obraně. Ke konci třetiny se v jednom z mála protiútoků objevily české útočnice a Krupnová poslala svůj tým do vedení 2:1.

Vyrovnání v závěru nestačilo

I Finky si hned po přestávce vyzkoušely přesilovou hru, na rozdíl od svých protivnic byly úspěšné a hra zase začínala za vyrovnaného stavu. Oba týmy si dávaly až extrémní pozor na obranné činnosti a hra se nesla v opatrném duchu. Nikdo nechtěl udělat zásadní chybu. Finky dokázaly dorážkou překonat Kubíčkovou a znovu vedly. V tu chvíli zbývalo necelých pět minut českému týmu k vyrovnání.

Po pokusech obsadit útočnou polovinu si vzal Janovský se svými svěřenkyněmi time out a zkusil hru bez brankářky. A devatenáct vteřin před koncem Koníčková srovnala. Jenže zbylo dost času na střelu Finek, která se odrazila od mantinelu a Kubíčková si ji nešťastně srazila do branky tři sekundy před koncem. V sobotu si český tým zahraje o bronz a sen o medaili stále žije.

Mistrovství světa florbalistek v Tampere:

Semifinále:

Finsko - ČR 4:3 (1:0, 0:2, 3:1)

Branky a nahrávky: 7. Hannonenová (Lirkkiová), 44. Pöllänenová (Kippiläová), 56. K. Kujalaová (Eskelinenová), 60. E. Kujalaová (Mertsalmiová) - 33. Billá (Mlejnková), 40. Krupnová (Urbánková), 60. Koníčková (Vrátná). Rozhodčí: Edinová, Nilssonová (obě Švéd.). Vyloučení: 1:1. Využití: 1:0. Diváci: 4676.

Sestava ČR: Kubíčková - Leierová, Čapková, Billá, Koníčková, Paloncyová, Rybičková - Urbánková, Krupnová, Ratajová - Vrátná, Mlejnková, Řepková - Sládečková, Jarolímová, Vojáčková - od 22. navíc A. Bočanová. Trenéři: Miroslav Janovský a Lenka Bartošová.

Švédsko - Švýcarsko 7:3 (1:1, 3:1, 3:1)

Branky: 44. a 53. Stalhultová, 8. Rydfjällová, 28. Larssonová, 28. Helinová, 37. Wibronová, 43. Wickströmová - 14. a 38. Bärtschiová, 49. Rüttimannová z trestného střílení. Rozhodčí: Kirves, Snellman (oba Fin.). Vyloučení: 2:1. Využití: 1:1. Diváci: 3034.

O 5.-8. místo:

Německo - Polsko 5:2 (3:1, 0:0, 2:1)

Branky: 4. Kuhlmannová, 5. vlastní, 20. Fischerová, 58. Baumgartenová, 60. Kleerbaumová - 17. Raczkowská, 50. Plechanová.

Slovensko - Lotyšsko 3:4 po sam. nájezdech (1:0, 1:1, 1:2 - 0:0)

Branky: 22. a 51. M. Šponiarová, 6. Janegová - 22. Isjominová, 53. Ametereová, 59. Berzinová, rozhodující sam. nájezd Karklinová.