Praha – Kauza hokejových úplatků poprvé po měsíci a půl ožila. A pro respektovaného trenéra Vladimíra Růžičku se nevyvíjí příznivě. Policie odložila jeho trestní oznámení na podnikatele Miroslava Palaščáka, kterého stávající kouč chomutovských Pirátů obvinil z vydírání.
Růžička tvrdil, že Palaščák od něj chtěl zaplatit 1,1 milionu korun za to, že ještě jako trenér pražské Slavie zmařil hokejovou kariéru jeho syna. To se však vyšetřovatelům nepodařilo prokázat.
"Nic jiného jsem nečekal, protože vím, že se nic nestalo," říká Palaščák v rozhovoru pro Aktuálně.cz. "Spíš mám problém s tím, že člověk, který se stal olympijským vítězem, používá takovéto metody. Osočování lidí bez jakýchkoliv důkazů, to jsou v podstatě metody StB, mafiánské praktiky. Na druhou stranu to vlastně dokresluje pravou tvář Vladimíra Růžičky z videa, ty vulgarismy, hrubé jednání a nyní i křivé nařčení a osočování."
Kriminalisté se nadále zabývají podezřením, že Vladimír Růžička chtěl ve Slavii úplatky od některých rodičů za to, aby jejich děti mohly hrát hokej. Týká se to i vás. Vyslýchala vás v poslední době policie?
Ne, byl jsem podávat vysvětlení před dvěma měsíci, ale od té doby netuším, co se děje. Jen jsem se tedy dočetl, že to stále pokračuje.
Ohledně tohoto případu tedy nemáte žádné zprávy?
To ne, mám nějaké neoficiální zprávy, ale nevím, jestli je to pravda.
Co tím myslíte?
Jen to, že vyšetřování pokračuje a že snad ještě nebyli dovyslechnuti všichni lidé.
Podal už dvě trestní oznámení
Dříve jste uvedl, že podáte trestní oznámení na pana Veverku, současného majitele Pirátů Chomutov, který o vás v médiích tvrdil, že jste podvodník a figurujete v kauze s padělanými obrazy. Už jste trestní oznámení podal?
Podal jsem ho, ale zatím to nepřineslo žádný výsledek. Nemám zprávy, jestli ho odložili, nebo ne.
Podal jste trestní oznámení i na Pavla Novotného, jenž jako šéfredaktor Extra.cz napsal, že jste člověk s pestrou kriminální minulostí. Ani v tomto případě policie nepokročila?
Tam to taky probíhá. Snad to všechno bude v pořádku. Je špatné někoho očerňovat jen proto, že přišel s něčím proti Růžičkovi. U Veverky je to typické. Teď jsem někde v komentářích četl, že někdo považuje Chomutov za hlavní město hokejové korupce v Čechách. Nejen kvůli tomu, jak se (Veverka) k celé kauze postavil, ale i pro ta další trestní oznámení na rodiče. Vycházím z toho, že Veverka dá smlouvu na deset let člověku, který je podezřelý z korupce, jako by ho za to chtěl odměnit a povzbudit v jeho mimohokejových aktivitách. Navíc mám dojem, že Růžička není jediný, kdo je z něčeho takového podezřelý a stojí na střídačce Chomutova. To, co udělal, samozřejmě není potvrzené, ale video jasně vypovídá, že peníze převzal.
"Protikorupční organizace nemůžou nic udělat"
Hokejový svaz teď v návaznosti i na kauzu, v níž figurujete, začal spolupracovat s protikorupčními organizacemi Transparency International a Loveckorupcniku.cz. Zachytil jste to?
Mám z toho rozpačité pocity. Třeba pan Hanák z iniciativy Lovec korupčníků mě před třemi čtyřmi měsíci kontaktoval a živě se zajímal o kauzu Růžička, ale požadoval po mně prostředky, aby mohl nějak konat. Když jsem mu ty prostředky nedal, tak konat nezačal a zájem o celou kauzu už neměl. Nevím, jak loví korupčníky a jakou technologii používají, ale představa, že někoho uloví, mi přijde úplně mimo. Zajímalo by mě, koho už oni nebo Transparency International ulovili. Mám pocit, že od pana Ščerbana (člen výkonného výboru hokejového svazu, pozn. red.) je to takový tah, stafáž, aby se vlk, tedy veřejné mínění, nažral a koza korupce zůstala celá. Svaz si proto pozval v uvozovkách odborníky za dvacet tisíc měsíčně, ale musí vědět, že tito lidé nemůžou s korupcí v českém hokeji nic udělat.
Říkáte, že Jan Hanák po vás požadoval prostředky, aby mohl v Růžičkově kauze jednat, ale vy jste mu žádné neposkytl. Proč?
Nevím, proč bych mu měl poskytovat prostředky. Myslím si, že tyto iniciativy mají mít svoje financování a být nezávislé na účastnících těch kauz. Kdybych mu prostředky poskytl, ještě by to vypadalo, že jsem si ho na Růžičku najal.
Takže šlo o finanční prostředky?
Pan Hanák mě kontaktoval sám, dvakrát se se mnou sešel a vždy si pečlivě zapisoval mé odpovědi na své dotazy ohledně kauzy Růžička. Až na druhé schůzce mě na konci jednání požádal o nějakou peněžní částku. Její výši přesně nespecifikoval, ale mohla se prý pohybovat i v řádech tisíců korun nebo i více. Když jsem odmítl, tak se se mnou už nesešel a ani mě nekontaktoval. Domnívám se, že tyto iniciativy by měly mít takový systém získávání peněz, jako jsou granty nebo sponzorské dary získávané od mimo stojících organizací, aby mohly svoji činnost provádět opravdu nezávisle a objektivně.