Glosář - Z těch čísel až lehce mrazí. Vítězství týmu českých fotbalistů v dnešním utkání s Nizozemskem věří totiž jen dvě procenta (!) sázkařů u Tipsportu a necelých pět procent u Fortuny.
A to není mnoho, to si přiznejme. Tipéry nezlákal ani vysoký kurz vypsaný na vítězství Vrbovy ekipy, za vsazenou stovku by přitom brali čtyřnásobek. To značí, že i do domácího utkání jdou Rosický a spol. jako totální outsider. "Vyšší kurz na úspěch Čechů v domácím prostředí tu za poslední léta byl jen na zápas se Španělskem v říjnu 2011, tam jsme vypisovali 4,52:1," našel v záznamech Fortuny její mluvčí Petr Šrain.
Jak bookmakeři, tak sázející fanoušci tedy zjevně českému týmu na první zastávce jeho kvalifikační pouti, vedoucí na Euro 2016 (nebo někam do pekel?), nevěří ani za mák. A mají k tomu řadu pádných důvodů. Zejména proces vystřízlivění.
Když fanoušky nemilovaného Michala Bílka vystřídal v pozici trenéra českého týmu Pavel Vrba, propadl fotbalový národ euforii, že se spolu s ním do reprezentace šmahem přenese krása a úspěšnost plzeňského fotbalu v jeho nejslavnější éře.
Uteklo osm měsíců a barometrická křivka fotbalové nálady zase sletěla po sinusoidě dolů. Čtyři přípravné zápasy, ani jedno vítězství a to všechno podtrženo nejčerstvějším zážitkem: po herní stránce tristní generálkou proti USA.
Dnes večer se přitom na druhé straně hřiště představí Nizozemci, třetí nejlepší tým nedávného mistrovství světa.
Racionálních důvodů, proč by dnes večer Rosický a spol. měli uspět, tedy jejich krajané příliš nenacházejí. A jako rozumnější možnost, kterak investovat své peníze, si proto 92 procent těch, co si na zápas vsadili u Fortuny, zvolilo výhru oranjes.
Role outsidera + 7 dalších důvodů k víře
Víra Čechů v jejich národní tým přitom dozajista nevyhasla úplně. Zbývá ovšem už jen ta víra nejniternější, ta, co se opírá o čisté iracionálno. Čili spoléhá na zázraky a na to, že ve fotbale se dějí přeci jen častěji než v běžném životě.
"Doufejme, že v zápase s Nizozemci fotbal nebude mít logiku," vyjádřil to přesně Miroslav Pelta, předseda Fotbalové asociace ČR.
Karty jsou tedy rozdané tak, že porážka a nejspíš ani případný debakl českou veřejnost nevyděsí.
Překvapit tak lze jen s plusovým znaménkem. A to je velká psychologická výhoda Vrbova týmu, tahle role totiž naturelu českého sportovce obecně sedí jako žádná jiná.
Pravda, až dosud se nikdy nestalo, že by český tým čekal na první vítězství v kalendářním roce až do září. Tak se nad to ale pojďme povznést, řekněme si, že přípravný zápas je jen lepší trénink a že výsledky začnou být zajímavé a důležité až teď.
A k výhodné roli outsidera, co může překvapit leda mile, pojďme hledat alespoň ještě pár dalších důvodů, proč by se nějaký, alespoň menší zázrak mohl dneska pozdě večer nad Letnou přeci jen rozzářit:
1) Obranná fáze českého týmu v generálce proti USA fungovala. To je sympatická předzvěst, byť teď ji patrně čeká obtížnější level zatížení.
2) Petr Čech už se snad poučil a nebude dělat nesmysly plynoucí z přemotivovanosti frustrovaného náhradníka z Chelsea. Jeho riskantní rozehrávka na Daridu ho totiž vyléčila inkasovaným gólem.
3) V otázce složení sestavy sice Pavel Vrba v generálce nedostal mnoho odpovědí na otázku "koho ano", zato ohledně dotazu "koho ne" byl duel výřečnější. "Jedenáctka na Nizozemce bude jiná než ta, která zahajovala zápas s USA," prohlásil toliko Vrba. Co to znamená? Tuší se, že škrtne Jiráčka, nahradit by ho mohl patrně Váchou. Nebo budou změny výraznější? To je zatím Vrbovo tajemství.
4) Nulová úspěšnost v koncovce, doufejme, Vrbu vyléčila z nápadu hrát bez klasického útočníka se šestičlennou zálohou, z níž by se, tak jako proti USA, povysouval Kolář.
5) Herní blok Nizozemců vysunutý mnohem výš než americký dává při dokonalé synchronizaci a přesné přihrávce na ofsajdovou hranu větší šanci k tomu, že by se k brejkům zrozený mladík Vydra mohl dostat ke gólovému nájezdu.
6) Soupeř zdaleka nepřijíždí v dokonalé pohodě. Seznam zdravotních absencí na oranžovém seznamu opravdu není krátký (Robben, Huntelaar, Van der Vaart, Vlaar, Clasie). A zejména Robbenova absence ubírá oranžovému týmu na jeho nadpozemskosti.
7) Pod novým koučem Hiddinkem se nizozemský celek vrátil ke své klasice v rozestavení, místo 5-3-2 v obranné fázi už zase hrává 4-3-3. A přípravný mač v Itálii minulý týden ukázal, že vstřebat tu změnu je pro oranžové zadáky složitější, než se čekalo. Ani se nerozkoukali a hráli o deseti bez vyloučeného Indiho, přičemž soupeř šel do bleskového vedení 2:0.
"Kdybyste se mě zeptali na slabiny Nizozemců po těch utkáních, co hráli na šampionátu se Španěly nebo Brazilci, asi bych nevěděl, co říct. Teď po jejich vystoupení v Itálii už bych možná o některých věděl," zahrál Pavel Vrba na strunku optimismu.
Jak dlouho ji udrží rozvibrovanou? To uvidíme už dnes večer, zápas začíná ve 20.45 h a Aktuálně.cz z něj přinese online reportáž.
Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz