Peking - Olympijské hry byly velkou zkouškou pro Čínu.
Nejlidnatější země světa chtěla ukázat světu, že je mnohem otevřenější a svobodnější, než se o ní soudí.
Velkou prověrku znamená pro totalitní zemi i právě probíhající paralympiáda. Tamější končiny jsou totiž pověstné tím, že postižené lidi odsouvají na okraj, mimo zraky "spokojené komunistické" společnosti.
Když Čína získala v roce 2001 pořadatelství olympijských a paralympijských her, zapracovala i v této oblasti.
Čína vládne i paralympiádě
Zatímco v Sydney 2000 skončila až šestá se 73 medailemi včetně 34 zlatých, v Aténách 2004 již soutěž jasně ovládla.
Získala 141 medailích, z nich bylo 63 zlatých. Druhá Velká Británie se dívala na jasného vítěze v pořadí národů zpovzdálí s "pouhými" 35 nejcennějšími kovy a 94 medailemi celkem.
Dále čtěte:
- Peking znovu ožívá. U paralympiády je řada tajností
- Show k paralympiádě: Ahmadínežád a beznohý klokan
Také v Pekingu zatím čínští postižení sportovci vládnou. Vybojovali už 54 míst na stupních vítězů, z toho šestnáct na příčce nejvyšší.
Britové zatím rovněž 16 soutěží vyhráli, dohromady mají ale jen 33 medailí.
Potěmkinova paralympijská vesnice
Má to ale jeden háček. Podobně jako v případě olympiády i v případě paralympiády se jedná o jednu velkou čínskou "Potěmkinovu vesnici".
Olympiáda zářila okázalostí, bohatstvím a usměvavými lidmi, o několik kilometrů dál by však návštěvníci Her viděli bídu, špínu, tvrdou perzekuci a nesvobodu.
Čtěte dále:
Živě z Pekingu: Z města je pevnost. Bojí se Ujgurů
Přímo z Pekingu: Města, kde nelze najít kritika her
Podobně se to má i s paralympiádou. Světu se ukazuje umělá realita, která v médiích pěkně vypadá, o skutečném stavu však nic nevypovídá.
Jak napsal před zahájením her zdravotně postižených britský list The Independent, kolem Ptačího hnízda či v olympijské vesnici křižují bezbariérové autobusy a vozy taxi, všude jsou nájezdové rampy.
Nic takového však jinde v Pekingu nelze potkat.
Město je sice prošpikováno reklamními plakáty, upozorňujícími na začátek paralympiády a příjezd 4200 postižených sportovců, o člověka na vozíku či s jiným zdravotním handicapem na ulici téměř nezavadíte, všímá si reportér britského deníku.
"Bezmála 83 milionů zdravotně postižených, které Čína má, je v zemi naprosto neviditelných. Postižení totiž mnoho rodin vnímá jako ostudu, diskriminace těchto občanů je enormní," pokračuje.
Zlepší paralympiáda situaci čínských postižených?
Paralympiádu v Číně některé světové organizace vítají jako šanci pohnout s těmito hluboce zakořeněnými předsudky a zlepšit situaci postižených v zemi.
Jenže jak The Independent ironicky poznamenává, "pesimistické hlasy říkají, že paralympiáda změní tyto předsudky proti postiženým asi tolik, jako olympiáda zlepšila lidská práva".
Čína se zatím nedokázala zbavit dědictví Mao Ce-tunga, jehož éra stavěla na propagaci silných, zdravých a šťastných dělníků.