Přímo z Pekingu: Města, kde nelze najít kritika her

Martin Novák Martin Novák
6. 8. 2008 8:00
Statisíce lidí se dobrovolně zapojily do příprav her
V ulicích Pekingu jsou v těchto dnech doslova policejní manévry. Tyto posily odpočívají u Tchien-an-men.
V ulicích Pekingu jsou v těchto dnech doslova policejní manévry. Tyto posily odpočívají u Tchien-an-men. | Foto: Reuters

Peking /Od našeho zpravodaje/ - Tisíce dobrovolníků zaplavily pekingské ulice.

Liší se barvou triček a povinnostmi. Modří pomáhají hostům v orientaci a řeší veškeré jejich dotazy. Červení pomáhají organizačnímu výboru se vším, co je potřeba.

Třetí skupinu tvoří takzvaní bílí. Je jich údajně 400 tisíc a jsou rozmístěni ve zhruba stometrových intervalech po celém městě.

"Lístek na olympiádu nemám. Půjdu si zacvičit do parku," říká tento dobrovolník v ulicích pekingského chutongu.
"Lístek na olympiádu nemám. Půjdu si zacvičit do parku," říká tento dobrovolník v ulicích pekingského chutongu. | Foto: Martin Novák

Za úkol mají pomáhat policistům v dohlížení na bezpečnost a bezproblémový průběh her. Je to široké spektrum lidí. Od sotva plnoletých kluků až po paní kolem šedesátky.

Přihlásili se sami a byli vybráni z většího počtu zájemců.

Kruhy ve světě rikš

Nechybějí ani v tradiční historické pekingské zástavbě. V úzkých uličkách a nádvořích takzvaných chutongů.

Obezděných čtvrtí s nízkými domky a tržišti, které jsou poslední připomínkou toho, jak Peking vypadal v uplynulých staletích i desetiletích před rozsáhlou modernizací.

Foto: Reuters
Martin Novák si v Pekingu vede blog.
Deníčkové zápisy si můžete přečíst zde

Hodně chutongů v posledních letech skončilo pod koly buldozerů, což se mnoha pekinžanům nelíbí. Chutongy jsou součástí kulturního dědictví města, jejich počátky sahají až někam do 13. století.

I olympijský život tady ale klokotá poněkud pomaleji. Nejsou tady billboardy ani reklamy, jinak všudypřítomné olympijské logo se alespoň na chvíli ztrácí z dohledu.

Méně aut nahrazuje více kol a rikš, zejména starší obyvatelé vysedávají v křeslech a na stoličkách venku. Od stánků s jídlem stoupá pára a všemožné pachy a vůně.

Jeden z místních starších pánů sedí venku v bílém tričku dobrovolníka. Nejdříve se mu nechce příliš hovořit, až po chvíli se rozpovídá.

Hovoří tak, jak před cizinci většina Číňanů.

"Je to náš stoletý sen, pořádat olympiádu. A já jsem chtěl přispět alespoň malým dílem k tomu, aby se podařila," říká stařec.

Prodavač cvrčků: "Mám za úkol tady udržet harmonii."
Prodavač cvrčků: "Mám za úkol tady udržet harmonii." | Foto: Martin Novák

Sám prý olympiádu neuvidí, protože nemá lístky. "Ale nějak zvlášť mi to nevadí. Půjdu si zacvičit do parku," tvrdí s úsměvem.

Cvrkáním k harmonii

O několik ulic dál další dobrovolník spojuje službu olympiádě s byznysem. V malých klíckách prodává velké cvrčky. Prý odchycené v přírodě, žádný umělý chov.

Svoji kartu dobrovolníka a nápisy na tričku ukazuje hrdě. "Mám za úkol dohlížet, aby se tu nic nestalo. Aby nebyla narušena harmonie," překřikuje rámus, který dělají povykující cvrčci.

Vybrán prý byl v konkursu, protože zájemců o dobrovolné olympijské hlídání v této ulici bylo víc.

Úzké uličky a tržiště chutongů si zachovávají starou atmosféru.
Úzké uličky a tržiště chutongů si zachovávají starou atmosféru. | Foto: Martin Novák

Kritika do světa? Nikdy

Kritiku, nebo alespoň její náznak na adresu olympiády se mi zatím v metropoli od místních při nejlepší vůli nepodařilo získat. Čech, který dlouho žije v Pekingu a přeje si zůstat v anonymitě, pro to má zdůvodnění.

"Číňané si leccos zkritizují mezi sebou, ale před cizincem ne. To si nedají na Čínu sáhnout. Myslím si, že slova podpory většiny Číňanů olympiádě jsou upřímná. Vláda to hodně zahrála na nacionalismus a národní hrdost. Na to, že Čína může ukázat před světem, jak je vyspělá. To zabírá. I lidé, kteří moc rádi režim nemají, olympiádu víceméně podporují."

Prodavačka knedlíčků.
Prodavačka knedlíčků. | Foto: Martin Novák

Podle tohoto znalce Číny, hovořícího čínsky, si dost místních lidí nechává kritiku režimu pro sebe, a je proto těžké odhadnout, co si lidé o podmínkách v zemi - například o demokracii a lidských právech - myslí.

"Jeden můj přítel mi až po půl roce sdělil, že není spokojen a nemá rád komunisty. Ale je to vzácný případ, jinak je těžké se od Číňanů dozvědět jejich názory na politiku."

Takovým příkladem je i mladý prodavač cigaret z centra Pekingu nedaleko jezera, kam se do barů a kaváren chodí večer bavit mladí pekinžané.

Na otázku, zda mu dopravní omezení a bezpečnostní opatření nekazí byznys, odpovídá: "Ne, je to tak správné, musí to tak být."

Foto: Aktuálně.cz
Nepřehlédněte další reportáže živě z Pekingu:
První hodiny v Pekingu: Architektonická tsunami
Víme, jak bydlí čeští olympionici. Podívejte se sami
Živě z Pekingu: Z města je pevnost. Bojí se Ujgurů
Obrazem: Vodní kostka, místo pro olympijské rekordy
Olympiáda je super i bez lístků, tvrdí mladé Číňanky

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

Česko se v žebříčku čerpání z EU fondů dostala na čtvrté místo, dosud nejvýše

Česká republika v posledních měsících rychle stoupá v žebříčku čerpání evropských fondů, ke konci července se mezi členskými zeměmi dostala na čtvrté místo. Je to dosud nejvyšší dosažená pozice. Evropská komise na uskutečnění projektů do ČR poslala 81 procent vyčleněných peněz pro období 2014 až 2020, konkrétně 535 miliard korun. Ke konci června byla ČR v žebříčku sedmá z unijní sedmadvacítky. Vyplývá to z dnes zveřejněných informací ministerstva pro místní rozvoj (MMR).

Na hodnotu 80 a více procent se dostalo zatím jen pět států. V čerpání fondů byly podle nich ke konci července úspěšnější než ČR Irsko, Lucembursko a Finsko. Těsně za ČR se umístilo Portugalsko, které dostalo proplaceno 80,8 procenta vyčleněných financí. Polsko se dostalo na 79,8 procenta.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Cena emisních povolenek v EU se vyšplhala na rekordních 99,22 eura za tunu

Cena emisních povolenek v Evropské unii se dnes vyšplhala na rekordních 99,22 eura (zhruba 2450 Kč) za tunu. Informovala o tom agentura Bloomberg. Upozornila, že elektrárny a továrny v EU nyní v důsledku omezených dodávek zemního plynu více využívají uhlí a ropu.

Evropský systém obchodování s emisemi ETS je hlavním nástrojem pro snížení emisí skleníkových plynů. Stanovuje limity celkového množství skleníkových plynů, které mohou vypouštět sektory v jeho působnosti, a zároveň umožňuje podnikům získat nebo zakoupit emisní povolenky, s nimiž lze podle potřeby obchodovat.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Řetězec kin Cineworld se chystá vyhlásit bankrot. Působí i v Česku

Britská společnost Cineworld Group, která je druhým největším provozovatelem kin na světě, se chystá v příštích týdnech vyhlásit bankrot. Informoval o tom dnes list The Wall Street Journal (WSJ), který se odvolává na zdroje obeznámené se situací. Cineworld prostřednictvím divize Cinema City působí také v České republice.

Zdroje uvedly, že firma si kvůli chystanému vyhlášení bankrotu najala právníky ze společnosti Kirkland & Ellis a poradce ze společnosti AlixPartners. Podle zdrojů se předpokládá, že Cineworld požádá o ochranu před věřiteli ve Spojených státech, kde v roce 2018 koupil řetězec kin Regal. Firma zvažuje také insolvenční řízení v Británii, uvádí s odvoláním na zdroje WSJ.

Cineworld ve středu uvedl, že navzdory postupnému růstu poptávky z útlumu způsobeného pandemií covidu-19 zaostává návštěvnost kin za očekáváním, a to v důsledku omezené nabídky filmů. Firma nyní zkoumá své strategické možnosti, včetně případné restrukturalizace dluhu, která by pravděpodobně vedla k výraznému snížení podílů stávajících akcionářů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Český čtyřkajak byl na kilometru na ME pátý

Čtyřkajak Tomáš Sobíšek, Michal Kulich, Vilém Kukačka, Martin Sobíšek obsadil ve finále mistrovství světa rychlostních kanoistů v Mnichově páté místo na kilometrové trati a postaral se o nejlepší český výsledek v dnešních bojích o medaile. Neolympijskou disciplínu ovládli domácí Němci, za kterými česká posádka zaostala téměř o pět sekund.

"Finále hodnotím kladně, jelo se nám super. Byl to náš první kilák, takže jsme úplně nevěděli, co od toho čekat. Předjely nás lodě se zkušenými kajakáři, takže si myslím, že to dopadlo dobře," řekl Tomáš Sobíšek.

Sedmý skončil na pětistovce kajakář Jakub Zavřel a na kilometru deblkajak Eliška Betlachová, Adéla Házová. Kanoistka Denisa Řáhová byla na pětistovce osmá. Ani jedna z těchto tratí v současnosti nepatří do olympijského programu.

Další zprávy