Živě z Pekingu: Z města je pevnost. Bojí se Ujgurů

Martin Novák Martin Novák
5. 8. 2008 16:05
Město zachvátily kontroly a vojenská technika

Peking /Od našeho zvláštního zpravodaje/ - Vlak pomalu brzdí ve stanici metra Tchien-an-men západ. Jedné z nejvytíženějších zastávek pekingské podzemní dráhy, kde obvykle nastupuje i vystupuje mnoho lidí.

Mezi nástupištěm prochází hlídka těžkooděnců se samopaly v rukou. Na přítomnost běžných policistů i vojáků hlídkujících před budovami jsou lidé v Pekingu zvyklí, ale tady dosud k vidění nebyli.

Přitom na každé stanici metra to trochu vypadá jako při vstupu na letiště. Všechna zavazadla musí projít rentgenem a podezřelý obsah je zkontrolován. Policistka mi dokonce přikázala vyndat a ukázat láhev červeného vína.

Maskoti symbolizují pět olympijských barev.
Maskoti symbolizují pět olympijských barev. | Foto: Reuters
Martin Novák si v Pekingu vede blog.
Deníčkové zápisy si můžete přečíst zde

Všude centrem města přijíždějí v kolonách policejní vozy. Automobily mířící do Pekingu jsou zastavovány a kontrolovány.

Skupina policistů u křižovatky - z bezpečnostních důvodů mimořádně uzavřené pro dopravu.
Skupina policistů u křižovatky - z bezpečnostních důvodů mimořádně uzavřené pro dopravu. | Foto: Martin Novák

Plot a protiletadlové rakety

Olympijská vesnička je chráněna dvojitým plotem i vojáky a povolení k návštěvám je třeba si vyjednat dva dny předem.

Na mnoha místech lidé nechtějí vidět žádné fotografování. Protestovala například číšnice v čajovně i žena, hlídající vstupní dveře do kostela.

U centrálního olympijského stadionu jsou rozmístěny protiletadlové rakety a při zahajovacím ceremoniálu Peking zastaví kvůli bezpečnosti veškerý letecký provoz.

V okolí sportovišť i na jiných místech města musely zavřít některé bary a noční kluby.

Strach z radikálů...

Na klidu v Pekingu rozhodně nepřidal včerejší incident, přestože se odehrál přes tisíc kilometrů daleko. Dvojice muslimských ujgurských radikálů zaútočila na čínské pohraničníky a šestnáct jich usmrtila.

Potvrdily se tak obavy, že nejradikálnější část ujgurských odpůrců režimu splní své sliby, které zveřejnila na internetu a pokusí se hry čínské vládě znepříjemnit.

"Věříme čínským úřadům, že udělají, co je v lidských silách, aby hry proběhly bezpečně a bez incidentů," řekla v Pekingu novinářům mluvčí Mezinárodního olympijského výboru Giselle Daviesová.

Masna v pekingské muslimské čtvrti.
Masna v pekingské muslimské čtvrti. | Foto: Martin Novák

V samotném Pekingu žije zhruba 200 tisíc muslimů. Mají svojí čtvrť nedaleko takzvané Niudžijské mešity, kde se to jen hemží muslimskými supermarkety, masnami a restauracemi.

Řada místních obyvatel pochází právě ze západočínské provincie Sinťiang, kde Ujgurové žijí.

...nebo zastrašování disidentů?

Muslim, který pracuje jako průvodce v mešitě a je rovněž ujgurského původu, nedělá z posledního útoku tragédii.

"Samozřejmě s tím nesouhlasím. Ale takové věci se stávají i v jiných zemích," tvrdí. Odmítá požadavky separatistů na samostatný Sinťiang a dává najevo - stejně jako řada jiných mnou oslovených Číňanů - že hovory o politice moc nemiluje.

Ujgur na nádvoří pekingské mešity.
Ujgur na nádvoří pekingské mešity. | Foto: Martin Novák

Ujgurů žije na západě Číny asi osm milionů a jsou mezinárodně méně známou komunitou než Tibeťané. Mnozí z nich tvrdí, že Peking je diskriminuje a ničí jejich kulturu.

Etnicky a kulturně jsou blízcí jiným středoasijských národům jako jsou Uzbekové nebo Kazaši.

Čínská vláda odůvodňuje přísná bezpečnostní opatření v metropoli v době olympiády právě strachem z ujgurských islámských extremistů.

Řada obchodů a restaurací se hlásí k provincii Sinťiang, kde žijí Ujgurové.
Řada obchodů a restaurací se hlásí k provincii Sinťiang, kde žijí Ujgurové. | Foto: Martin Novák

7.března prý chtěli tamní extremisté odpálit bomby na palubě vnitrostátní letecké linky a chystají i další  akce.

Některé ujgurské organizace v exilu tvrdí, že Peking tyto hrozby záměrně přehání a že jde pouze o záminku k zastrašení disidentů a kritiků režimu v době olympiády.

"Bezpečnostní opatření jsou asi hodně přestřelená. Nebudou to tak uvolněné hry jako třeba v Sydney v roce 2000," prorokuje šéf Českého olympijského výboru Milan Jirásek.

Bezpečnostní opatření se před startem olympiády ještě zvýšila
Bezpečnostní opatření se před startem olympiády ještě zvýšila | Foto: Reuters
Nepřehlédněte další reportáže živě z Pekingu:
První hodiny v Pekingu: Architektonická tsunami

Víme, jak bydlí čeští olympionici. Podívejte se sami

Obrazem: Vodní kostka, místo pro olympijské rekordy

Olympiáda je super i bez lístků, tvrdí mladé Číňanky

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Východní Indii zasáhl cyklón, do pobřežních oblastí přinesl záplavy

Prudké deště a silný vítr přinesl do východní Indie cyklón, který vyvrátil tisíce stromů a sloupů elektrického vedení. Část pobřežních oblastí postihly záplavy, které odřízly od spojení s okolním světem stovky vesnic, informovala v pondělí agentura AP.

Ze zasažených oblastí zatím nejsou hlášeny žádné potvrzené oběti. Jeden rybář je pohřešován a další utrpěl zranění, když jejich loď smetla vysoká vlna.

Úřady ve státech Odiša a Ándhrapradéš byly v neděli v nejvyšší pohotovosti před příchodem cyklónu, který provázela rychlost větru až 85 kilometrů v hodině. Tisíce lidí byly preventivně evakuovány. V pondělí už bouře zeslábla, zatímco postupuje směrem na západ.

Letos v květnu zasáhla západní pobřeží Indie silná bouře, která si vyžádala nejméně 140 obětí. O týden později zasáhl východní pobřeží Indie a sousední Bangladéš další cyklón, který si vyžádal nejméně šest mrtvých a evakuaci více než miliónu obyvatel.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Policie chce postavit nový hangár pro vrtulníky za 800 milionů

Policie chce nechat postavit na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni nový hangár pro vrtulníky a drony za 800 milionů korun. V pondělním vydání to píše deník E15.

Stavba by mohla začít v roce 2023 a trvala by asi dva roky. Policie podle deníku nyní provozuje devět vrtulníků EC-135 a šest vrtulníků Bell­ 412. Stávající ruzyňský hangár pro policejní vrtulníky je starý více než 100 let a během své existence byl podle policie jen částečně upraven. Policie má ještě druhý hangár, a to na letišti Brno-Tuřany.

Zdroj: ČTK
Další zprávy