Pelta a silák King Kong se Haindlové bojí. Proč vlastně?

Luděk Mádl Luděk Mádl
22. 5. 2013 5:00
Šance Haindlové na zvolení byly prakticky nulové. Ale jako kandidátka na předsedkyni FAČR by dostala spoustu mediálního prostoru ke kritice
Markéta Haindlová ještě pro valnou hromadu chystá zprávu ORK. Vypne jí Pelta mikrofon?
Markéta Haindlová ještě pro valnou hromadu chystá zprávu ORK. Vypne jí Pelta mikrofon? | Foto: FAČR

Glosář - Že páni mají radši blondýnky? Možná v americkém filmu s Marilyn Monroe, ale pro lídry českého fotbalu Miroslava Peltu a Romana Berbra to zcela jistě neplatí

Tedy alespoň co se týče jisté Markéty Haindlové (protože Simona Peltová je, nutno dodat, také blond.) Ale ve fotbalové politice dávají ti dva braši před blondýnou Haindlovou jednoznačně přednost tmavovlásce Dagmar Damkové.

Ta už díky tomu bude mít brzy funkcí víc než japonská kalkulačka, abychom použili oblíbený bonmot hokejového mága Vladimíra Růžičky.

Zato Haindlovou by ti dva jistě už raději neviděli. Zejména poté, co si přečetli elaborát neúspěšné kandidátky na pozici předsedy FAČR o tom, kterak právě oni dva vedou český fotbal ivánkovskou cestou (více zde).

Střílet na Peltu a Berbra z těchto pozic je pochopitelně snadné a taky tak trochu nasnadě, přinejmenším kvůli jejich diskutabilní "cinklé" minulosti. Kupodivu to ale nikdo jiný nedělá. Tedy kromě fanoušků, které strahovská vrchnost nebere vážně - a Haindlové.

Drzost Haindlové nechybí. Zdravá?

"Pelto, korupce se nedá odpracovat," vzkazovali nedávno předsedovi asociace z transparentu fanoušci Slavie v reakci na předsedovy repliky ve stylu "nejsem svatej, ale hříchy mládí už jsem si odpracoval".

To Haindlové zase její kritici vyčítají, že toho ve fotbale ještě moc neodpracovala na to, aby si takhle pouštěla pusu na špacír.

Do jisté míry mají pochopitelně pravdu, protože když 1) žena, 2) ve věku teprve 29 let, 3) po pouhých 4 letech působení ve fotbale kandiduje na pozici číslo jedna ve fotbalové asociaci, je to, přiznejme si, tak trochu provokace, někdo by možná řekl i drzost.

Což je ovšem vlastnost, která Haindlové rozhodně nechybí - a nechám každému na zvážení, zda jde podle něj o drzost zdravou, či nezdravou. A stejně tak si prosím sami vyhodnoťte adekvátnost a míru její ambicióznosti.

Haindlová každopádně těží z toho, že oboru sportovního práva se zatím v Česku věnuje na špičkové úrovni víceméně jen několik jedinců. Sama tu pak navíc před nedávnem začala vytvářet strukturu jakýchsi odborů či profesních organizací pro sportovce, jejichž aktivity se zatím jeví spíš jako minoritní, ale mohou mít budoucnost.

Kandidátka by byla hvězdou médií

Haindlová je ovšem už teď používá pro své ambiciózní plány, přičemž zejména nápad ovládat jejich prostřednictvím připravovaný sportovní správní soud, a to například na úkor Českého olympijského výboru, se jevil jako vskutku bizarní (více zde).

Markéta Haindlová je bezesporu natolik inteligentní, že si nemohla ani na vteřinu myslet, že by se v souboji s Peltou mohla předsedkyní FAČR opravdu stát. Přesto o to zájem měla, a to přesně z toho důvodu, proč Pelta s Berbrem dělali maximum pro to, aby její kandidatura vůbec neprošla.

Jakožto Peltova protikandidátka by se Haindlová stala velmi atraktivní osobou pro média, a dostala by proto velký prostor pro publikování názorů, které by Peltovi a spol. nejspíš nebyly dvakrát příjemné.

Tím, že nezískala dostatek nominací, se však "problém Haindlová" mediálně vyřeší v průběhu tří čtyř dní a pak vyšumí, kdyby kandidovala, táhla by se její mediální kampaň tři týdny. A to už by na image současného vedení napáchalo mnohem větší škody.

Nechme teď stranou, zda by Haindlová zvěstovala světu názory své, nebo by se stala hlásnou troubou někoho, kdo ji ke kandidatuře postrčil a pak jí sám nominaci nedal.

Vypnou jí na hromadě mikrofon?

Ale častokrát by přitom mohla padnout i slova, která teď vzhledem k situaci nejspíš zazní z úst Haindlové až na samotné valné hromadě, ve zprávě předsedkyně ORK.

Třeba slova o vyúčtování české účasti na Euro 2012, které Haindlová a Odvolací a revizní komise FAČR, jíž předsedá, navzdory mnoha urgencím ke kontrole stále nedostaly. Abychom byli přesní, zejména vyúčtování Eura skrze dceřinou společnost STES. Kdo ví, třeba ještě Haindlové 8. června ve vysočanském hotelu Clarion vypnou mikrofon, mě už by nepřekvapilo nic.

Haindlovou už nejspíš také ne. Byla jistým lidem nepříjemná, tak jí na oplátku jistí lidé začali dělat problémy u zaměstnavatele. A pak údajně vzkázali do hnutí, že kdo dá Haindlové nominaci, bude mít problém.

No vidíte. A ti, kteří jí tu nominaci poskytli, měli onen problém skutečně na krku raz dva. "No něco jsem zaslechl, ale to musí být shoda náhod, kde bychom to jinak byli," nestačil se Miroslav Pelta divit v konfrontaci s faktem, že čtyři kluby, které Haindlové nominaci poskytly, teď o víkendu nebodovaly a prohrály se souhrnným skóre 1:15. To vše proto, že jim bylo vyloučeno celkem 10 hráčů... (více zde)

King Kong ukázal, kdo je tu pán

I zapřisáhlí odpůrci konspirací tady asi malinko zaváhají nad tím, jestli Peltovi věřit, že jde skutečně o náhodu. Druhou variantou výkladu je pochopitelně teze, že muž z Peltova okolí, který je v segmentu ČFL a českých divizí, kde k oněm "červeným masakrům" došlo, jako doma, prostě o víkendu jen využil příležitosti, aby demonstroval, co všechno umí.

Jako King Kong, co se sevřenými tlapami bije do prsou a mohutným rykem vzkazuje všem poddaným, kdo je tady pán. A názorně jim předvádí, co se jim přihodí, kdyby také zlobili.

Samozřejmě že nikdy nikomu nic neprokážete - a na tom je to celé postavené, protože systém své vlastní zásahy přece trestat nebude. Místo toho potrestá reptaly.

Ostatně sám Pelta si výstavně naběhl, když měl potřebu novinářům dokládat své víkendové alibi. "Já jsem se o víkendu radoval z toho, že můj Jablonec v pátek vyhrál pohár," snažil se zdokladovat, že to nebyl on, kdo by snad ovlivňoval sudí, aby "naložili" podporovatelům Haindlové.

Pelta slavil pohár. Štajner platil

Onen "Peltův náběh" spočívá v tom, že právě do pohárového finále se Peltův Jablonec dostal díky postupu přes Liberec, přičemž odvetu semifinále označil Jiří Štajner z vyřazeného týmu na Twitteru slovem "Prasečina" a doplnil ho tzv. hashtagem "Pelta"...

Stejně jako Ondřej Kušnír, další hlasitý liberecký kritik sudího Patáka, za to Štajner dostal desetitisícovou pokutu. Podobně jako Milan Baroš, který zase vnímal kartu, kterou obdržel prakticky za nic, jako naplněnou objednávku, aby kvůli čtvrté žluté kartě v sezoně nesměl hrát další zápas. (více zde).

"Z těch hráčů mluví emoce," omílá Pelta letitou mantru. Ale třeba trenér Sparty Vítězslav Lavička vidí věci jinak než on.

"Tihle hráči zažili poměry v zahraničí, teď se vrátili do našich domácích českých poměrů - a samozřejmě porovnávají. Zákonitě poznávají, že něco je tu jinak. A takovým osobnostem s mezinárodním kreditem a spoustou zkušeností je potřeba naslouchat," řekl Lavička mimo jiné v pondělním rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Ale říká to co nejopatrněji. Takové hlasy jsou ojedinělé a velmi tiché.

"Ostatní se asi bojí, nebo jim tyhle poměry vyhovují," poznamenal Libor Šolc, předseda oddílu Malše Roudné, který podpořil Haindlovou - a hned mu v Rokycanech vyloučili tři hráče (více zde).

Pravidla se ohnou, jak se to hodí

Mlčící většina bez pořádného oponentního hlasu každopádně umožňuje současným lídrům, aby si své pozice ještě posilovali. A aby si za tímto účelem ohýbali normy tak, jak jim to zrovna vyhovuje.

Když normy stanoví, že jedna osoba smí kandidovat jen na jednu funkci do výkonného výboru, Berbr a jeho parta si stejně nahlásí kandidatury na několik pozic najednou (více zde). A řekne se, že postačí, když si tu jednu funkci vyberou až těsně před valnou hromadou. Do té doby s tím Berbr může čarovat ve svých zákulisních hrách.

Stejně tak se ve stanovách píše, že osoba, která je ve volené funkci, nemůže být zároveň vůči FAČR v zaměstnaneckém nebo podobném poměru.

Takový má vůči FAČR například Dagmar Damková jakožto předsedkyně komise rozhodčích. Přesto kandiduje do výkonného výboru. Řídit rozhodčí má přitom v úmyslu i nadále - a Pelta v tom nevidí problém.

"To by se nějak vyřešilo, že by měla sudí nadále nějak v gesci. Ona UEFA na to tlačí, aby lidi od rozhodčích seděli ve výkonném výboru," vysvětlí to.

Za létající Dášu to zmákne Roman

Vidíte. A když před dvěma roky svou kandidaturu na pozici místopředsedkyně asociace Damková stahovala, zdůvodňovala to tím, že UEFA nechce, aby členové její komise rozhodčích seděli zároveň ve "fotbalových vládách" v jednotlivých zemích...

Ach ta UEFA, zjevně neví, co chce, viďte. Anebo si tu z nás spíš někdo dlouhodobě dělá bezuzdnou legraci?

Damková každopádně už teď není takřka k zastižení, vzhledem ke své pozici v komisi rozhodčích UEFA permanentně cestuje - a aby toho neměla málo, dere se teď i do výkonného výboru FAČR.

Kdyby však na jeho zasedáních častěji absentovala, nejspíš by to ani moc nevadilo, třeba by si VV odhlasoval do jednacího řádu, že za ni může její životní partner Roman Berbr hlasovat oběma rukama...

Ale ono se vlastně nejspíš ani moc hlasovat nebude. Na čem se shodnou Pelta s Berbrem, to prostě bude.

Českému fotbalu to nejspíš takhle vyhovuje. Budiž, má, co si zaslouží.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy