Pelta kandiduje na šéfa FAČR sám, Damková chce do výboru

Jakub Šafránek Luděk Mádl Jakub Šafránek, Luděk Mádl
21. 5. 2013 13:07
Miroslav Pelta, aktuální šéf FAČR, usiluje o předsednický post jako jediný kandidát.
Miroslav Pelta, současný předseda FAČR.
Miroslav Pelta, současný předseda FAČR. | Foto: Eduard Erben

Praha - Na pozici předsedy FAČR kandiduje jediná osoba, současný šéf svazu Miroslav Pelta.

"Markéta Haindlová nezískala dostatečnou podporu. Asi pracovala špatně. Mrzí mě ale, že po svém neúspěchu hází kolem sebe ostrými slovy. Že jsem zavedl český fotbal do nějakého tunelu, to se mě dotklo," řekl Pelta.

Předsedkyně ORK Markéta Haindlová nezískala 10 potřebných nominací, aby mohla na nejvyšší funkci kandidovat. Včera vydala prohlášení, v němž konstatovala, že pod křídly Miroslava Pelty a Romana Berbra kráčí český fotbal ivánkovskou cestou (více zde).

"Já tomu nerozumím, co to je, ta ivánkovská cesta. Že jsem byl v nějaké divadelní hře?" nechápe Miroslav Pelta, s odkazem na inscenaci Ivánku, kamaráde, v níž Petr Čtvrtníček zdramatizoval odposlechy korupčníka Ivana Horníka.

Represe? Podle Pelty náhoda

Haindlová poukázala na to, že kluby, které ji nominací podpořily, byly hned o víkendu perzekuovány. Roudné, Převýšov, Nové Strašecí a Doubravka o víkendu shodně prohrály, při souhrnném skóre 1:15 a bylo jim dohromady vyloučeno 10 fotbalistů (více zde).

"Slečna Haindlová o tom teď něco říkala, ale... Já mám čisté svědomí... Já jsem přes víkend slavil úspěch Jablonce v poháru... To bychom na tom byli špatně, kdyby to mělo nějakou souvislost, to si vůbec neumím představit... To musí být nějaká shoda okolností," vyjádřil předseda Pelta názor na to, co Haindlová nazvala perzekucí.

Haindlová z vedení fotbalu odchází, nebude už kandidovat ani na pozici v žádné z odborných, volených komisí.

Naopak do vedení fotbalu míří jiná žena, předsedkyně komise rozhodčích Dagmar Damková.

Damková má chuť na funkce

Ta kandiduje do funkce předsedkyně Řídící komise pro Čechy nebo na post členky za české okresní a krajské fotbalové svazy.

Pohybuje se tak na hraně předpisu, který stanoví, že jedna osoba smí kandidovat jen na jednu pozici ve výkonném výboru. "Před valnou hromadou se každý bude muset rozhodnout jen pro jednu pozici," vysvětluje Pelta.

Podobně je na tom životní partner Damkové, tedy Roman Berbr. Ten kandiduje na českého místopředsedu, předsedu ŘKČ a člena za české OFS.

Pelta si nemyslí, že by posunem Berbra, muže s velmi problematickou pověstí, do pozice českého místopředsedy, utrpěla image fotbalu. "On pochází z toho problematického prostředí rozhodčích, ale když bude ve funkci, bude na něj vidět, bude pod kontrolou médií, a to je lepší, než kdyby něco dělal jen ze zákulisí."

Proti Berbrovi jde Rajchl

Berbrovi se ve volbě postaví současný český místopředseda Jindřich Rajchl. O pozici moravského místopředsedy má zájem jediný kandidát Zdeněk Zlámal, majitel fotbalových klubů z Hulína a Kroměříže (více zde).

Válka o projekt samostatné profesionální ligy svede v souboji o pozici třetího místopředsedy, kterého volí kluby I. a II. ligy, sparťana Dušana Svobodu s Jaromírem Šeterlem, mluvčím iniciativy, která tvrdí, že samostatná liga je nesmysl (více zde).

Je každopádně velmi nepravděpodobné, že by k odtržení ligy od FAČR došlo už od nové sezony. "Valná hromada v žádném případě nebude rozhodovat o smlouvě, která by to řešila," reaguje Pelta.

Zajímavá je nabídka, z níž si profesionální fotbal bude vybírat své tři zástupce ve výkonném výboru: Jiří Rýva (Žižkov), Petr Šafarčík (Baník Ostrava), František Hrdlička (Teplice), Jan Wolf (Karviná), Tomáš Paclík (Plzeň), Josef Lébr (Olomouc), Radomil Procházka (Č. Budějovice) a Jaroslav Starka (Příbram).

Na předsedu Řídící komise Čechy kandidují Berbr, Damková a Michal Blaschke, na předsedu Řídící komise Morava Ladislav Dofek a Pavel Blaha.

Na člena za OFS a KFS Čechy: Michal Blaschke, Michal Fischer, Josef Tancoš, Petr Voženílek, Dagmar Damková, Rostislav Votík, Roman Berbr a Miroslav Liba.

Na člena za OFS a KFS Morava: Vlastimil Hrubčík, Petr Kotásek, Martin Bednář, Stanislav Kaláb, Petr Kašný a Miroslav Vrzáček.

S výjimkou Karla Poborského a Pavla Nezvala se tak pozici ve výkonném výboru pokusí obhájit všichni jeho dosavadní členové.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Při sebevražedném útoku v Somálsku zemřelo nejméně sedm lidí

Nejméně sedm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentské rezidence v somálské metropoli Mogadišo, informovala agentura Reuters s odvoláním na místního představitele. Osm lidí je po výbuchu zraněných., dalších osm je zraněnýc

Bomba nastražená v autě explodovala ve chvíli, kdy byl vůz na křižovatce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Kdo za útokem stojí, zatím není zřejmé. Podobné útoky nicméně často provádí islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Šabáb chce v africké zemi svrhnout vládu a prosadit svůj přísný výklad islámského práva.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Kanadská katolická církev se omluvila za utrpení, které musely snášet domorodé děti v internátních školách

Kanadská katolická církev se veřejně omluvila za utrpení, které musely snášet statisíce domorodých dětí v internátních školách, kde se usilovalo o jejich násilnou asimilaci. Biskupové v prohlášení napsali, že cítí hlubokou lítost a upřímně se omlouvají za to, že se církev podílela na systému, jehož cílem bylo vymazání domorodé kultury a spirituality, a za to, že její představitelé týrali a zneužívali své svěřence.

Internátními školami, které financoval stát a které provozovaly povětšinou katolické misionářské kongregace s cílem asimilovat děti původních obyvatel, prošlo v Kanadě v 19. a 20. století na 150 000 nezletilých. Vyšetřovací zpráva kanadských úřadů z roku 2015 označila systém, který vynucoval odloučení dětí od rodičů, za "kulturní genocidu". Děti navíc byly často vystaveny týrání, sexuálnímu zneužívání a hladovění, odhadem 6000 jich zemřelo.

Letos se o zločinech spáchaných v těchto školách a otřesných podmínkách, které tam panovaly, opět začalo mluvit kvůli nálezům hromadných pohřebišť na pozemcích internátů. Na místě bývalé internátní školy v Marievalu v provincii Saskatchewan objevili vyšetřovatelé na 750 neoznačených hrobů. U někdejší církevní školy ve městě Kamloops v Britské Kolumbii se našly ostatky 215 dětí, těm nejmladším byly zhruba tři roky.

"Řada katolických komunit a diecézí se podílela na systému, který vedl k potlačování domorodých jazyků, kultury a spirituality a nedokázal respektovat bohatou historii, tradice a moudrost původních obyvatel. Uznáváme, že někteří členové katolického společenství spáchali těžké přečiny," uvedli biskupové.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Kajakářka Galušková postoupila do finále MS ve vodním slalomu

Kajakářka Antonie Galušková postoupila do finále mistrovství světa ve vodním slalomu. Předloňská juniorská mistryně světa obsadila v dnešním semifinále v Bratislavě páté místo. Vypadly naopak olympionička Kateřina Minařík Kudějová a Lucie Nesnídalová. Semifinálovým sítem neprošly ani obhájkyně titulu Eva Tercejlová ze Slovinska a trojnásobná mistryně světa Jessica Foxová z Austrálie.

Dvacetiletá Galušková postupovala ze druhé kvalifikační jízdy, takže jela v semifinále už jako pátá. Všechny branky projela čistě a neudělala výraznější chybu a dostala se do čela. Nakonec ji předjely jen čtyři ze zbývajících 25 závodnic. Při premiéře na seniorském MS si tak vyjela finále. "Je to úplně neuvěřitelné. Před jízdou jsem na tom nebyla psychicky nejlíp. Půl hodiny před semifinále jsem brečela, protože to pro mě bylo strašně psychicky náročné, ale pak jsem si povídala s tátou a trenérem a natolik mě uklidnili, že jsem mohla jet s klidnou hlavou. A když jsem dojela do cíle, měla jsem z toho dobrý pocit," svěřila se.

Řada kajakářek v semifinále chybovala. Jízda se nevyvedla ani Minařík Kudějové, která po doteku osmé branky ztratila hodně času v protivodné dvacítce a stejně jako na mistrovství Evropy a olympijských hrách skončila před branami finále. "Začátek jsem jela dobře, ale pak mi odešly ruce. Nemohla jsem pořádně zabrat a ztrácela jsem všude," řekla po konečné 15. příčce. Podepsalo se na ní nachlazení, od středy ji trápila rýma. "Ale za ty dva dny jsem se vykurýrovala, dneska jsem už byla fakt dobrá. Ale možná to tam zůstalo," uvažovala.

Nadějně se vyvíjela jízda Nesnídalové, která ale ztratila v závěru a obsadila 18. pozici. Světová šampionka z roku 2019 Tercejlová pádlem odhodila tyčku na deváté brance a dostala padesátisekundovou penalizaci. Australská superhvězda Foxová, která jela jako poslední, po dojezdu figurovala na vedoucí pozici, ale pak dostala padesátisekundovou penalizaci za špatný průjezd dvanácté branky. Nedostala do branky celou hlavu, což rozhodčí potvrdili z videozáznamu.

O finálovou účast nyní bojují kajakáři včetně českého tria Jiří Prskavec, Vít Přindiš, Vavřinec Hradilek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy