Pelta kandiduje na šéfa FAČR sám, Damková chce do výboru

Jakub Šafránek Luděk Mádl Jakub Šafránek, Luděk Mádl
21. 5. 2013 13:07
Miroslav Pelta, aktuální šéf FAČR, usiluje o předsednický post jako jediný kandidát.
Miroslav Pelta, současný předseda FAČR.
Miroslav Pelta, současný předseda FAČR. | Foto: Eduard Erben

Praha - Na pozici předsedy FAČR kandiduje jediná osoba, současný šéf svazu Miroslav Pelta.

"Markéta Haindlová nezískala dostatečnou podporu. Asi pracovala špatně. Mrzí mě ale, že po svém neúspěchu hází kolem sebe ostrými slovy. Že jsem zavedl český fotbal do nějakého tunelu, to se mě dotklo," řekl Pelta.

Předsedkyně ORK Markéta Haindlová nezískala 10 potřebných nominací, aby mohla na nejvyšší funkci kandidovat. Včera vydala prohlášení, v němž konstatovala, že pod křídly Miroslava Pelty a Romana Berbra kráčí český fotbal ivánkovskou cestou (více zde).

"Já tomu nerozumím, co to je, ta ivánkovská cesta. Že jsem byl v nějaké divadelní hře?" nechápe Miroslav Pelta, s odkazem na inscenaci Ivánku, kamaráde, v níž Petr Čtvrtníček zdramatizoval odposlechy korupčníka Ivana Horníka.

Represe? Podle Pelty náhoda

Haindlová poukázala na to, že kluby, které ji nominací podpořily, byly hned o víkendu perzekuovány. Roudné, Převýšov, Nové Strašecí a Doubravka o víkendu shodně prohrály, při souhrnném skóre 1:15 a bylo jim dohromady vyloučeno 10 fotbalistů (více zde).

"Slečna Haindlová o tom teď něco říkala, ale... Já mám čisté svědomí... Já jsem přes víkend slavil úspěch Jablonce v poháru... To bychom na tom byli špatně, kdyby to mělo nějakou souvislost, to si vůbec neumím představit... To musí být nějaká shoda okolností," vyjádřil předseda Pelta názor na to, co Haindlová nazvala perzekucí.

Haindlová z vedení fotbalu odchází, nebude už kandidovat ani na pozici v žádné z odborných, volených komisí.

Naopak do vedení fotbalu míří jiná žena, předsedkyně komise rozhodčích Dagmar Damková.

Damková má chuť na funkce

Ta kandiduje do funkce předsedkyně Řídící komise pro Čechy nebo na post členky za české okresní a krajské fotbalové svazy.

Pohybuje se tak na hraně předpisu, který stanoví, že jedna osoba smí kandidovat jen na jednu pozici ve výkonném výboru. "Před valnou hromadou se každý bude muset rozhodnout jen pro jednu pozici," vysvětluje Pelta.

Podobně je na tom životní partner Damkové, tedy Roman Berbr. Ten kandiduje na českého místopředsedu, předsedu ŘKČ a člena za české OFS.

Pelta si nemyslí, že by posunem Berbra, muže s velmi problematickou pověstí, do pozice českého místopředsedy, utrpěla image fotbalu. "On pochází z toho problematického prostředí rozhodčích, ale když bude ve funkci, bude na něj vidět, bude pod kontrolou médií, a to je lepší, než kdyby něco dělal jen ze zákulisí."

Proti Berbrovi jde Rajchl

Berbrovi se ve volbě postaví současný český místopředseda Jindřich Rajchl. O pozici moravského místopředsedy má zájem jediný kandidát Zdeněk Zlámal, majitel fotbalových klubů z Hulína a Kroměříže (více zde).

Válka o projekt samostatné profesionální ligy svede v souboji o pozici třetího místopředsedy, kterého volí kluby I. a II. ligy, sparťana Dušana Svobodu s Jaromírem Šeterlem, mluvčím iniciativy, která tvrdí, že samostatná liga je nesmysl (více zde).

Je každopádně velmi nepravděpodobné, že by k odtržení ligy od FAČR došlo už od nové sezony. "Valná hromada v žádném případě nebude rozhodovat o smlouvě, která by to řešila," reaguje Pelta.

Zajímavá je nabídka, z níž si profesionální fotbal bude vybírat své tři zástupce ve výkonném výboru: Jiří Rýva (Žižkov), Petr Šafarčík (Baník Ostrava), František Hrdlička (Teplice), Jan Wolf (Karviná), Tomáš Paclík (Plzeň), Josef Lébr (Olomouc), Radomil Procházka (Č. Budějovice) a Jaroslav Starka (Příbram).

Na předsedu Řídící komise Čechy kandidují Berbr, Damková a Michal Blaschke, na předsedu Řídící komise Morava Ladislav Dofek a Pavel Blaha.

Na člena za OFS a KFS Čechy: Michal Blaschke, Michal Fischer, Josef Tancoš, Petr Voženílek, Dagmar Damková, Rostislav Votík, Roman Berbr a Miroslav Liba.

Na člena za OFS a KFS Morava: Vlastimil Hrubčík, Petr Kotásek, Martin Bednář, Stanislav Kaláb, Petr Kašný a Miroslav Vrzáček.

S výjimkou Karla Poborského a Pavla Nezvala se tak pozici ve výkonném výboru pokusí obhájit všichni jeho dosavadní členové.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Horská služba varuje v Krkonoších před ledovkou a náledím

Horská služba Krkonoše varuje před náledím a ledovkou. Hlavně na hřebenech hor komplikuje pohyb místy vyfoukaný zledovatělý terén, který se střídá s navátým novým sněhem. Na hřebenech Krkonoš je nejčastěji 40 až 110 centimetrů sněhu a nadále platí druhý mírný stupeň lavinového nebezpečí z pěti.

U hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů bylo ráno zataženo, 12 stupňů pod nulou. Ještě mrazivěji bylo na Sněžce, kde podle polské horské služby teplota ráno klesla na minus 13,8 stupně Celsia, pocitová teplota kvůli silnému větru byla téměř 22 stupňů pod nulou. Vítr dosahoval rychlosti přes 50 km/h. 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Z kurdské věznice v Sýrii utekli po vzpouře zajatci z řad IS

Ve věznici na severovýchodě Sýrie, kde jsou zadržováni údajní bojovníci teroristické sítě Islámský stát (IS), v neděli vypukla vzpoura a vícero radikálům se podařilo utéct.

Podle světových zpravodajských agentur to uvedl mluvčí arabsko-kurdské koalice SDF, kterou podporuje mezinárodní koalice v čele s USA. Kurdské ozbrojené síly se následně snažily uprchlé vězně opět zajmout a ve věznici obnovit pořádek.

"Nepokoje ve věznicích propukají často. Tentokrát je ale rozsah vzpoury velký," citovala AP mluvčího SDF. "Situace uvnitř věznice je aktuálně napjatá a poslali jsme protiteroristické jednotky a další posily, abychom situaci dostali pod kontrolu," sdělil. 

Podle lidskoprávní organizace Human Rights Watch má celkem SDF ve vazbě kolem 12 tisíc chlapců a mužů, z toho až čtyři tisíce cizinců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy