Tým Pardubic podruhé v sezóně podlehl rivalovi. V Rakouské lize mu patří třetí příčka

Jakub Bartoš
30. 11. 2016 9:55
Další kolo Rakouské ligy mají za sebou basketbalisté Pardubic, kteří o víkendu odehráli dvě zcela odlišná utkání. Duel s Rebound Warrior bez problémů vyhráli 89:59, při druhém však narazili na největšího soupeře v boji o druhé místo, celek Flink Stones I, a prohráli 41:66. Již v pátek zamíří hráči do Polska, kde je čeká dalších pět zápasů.
V tabulce Rakouské ligy mají po 4. kole Pardubice šest bodů a patří jim třetí příčka.
V tabulce Rakouské ligy mají po 4. kole Pardubice šest bodů a patří jim třetí příčka. | Foto: Archiv: WBS Pardubice

Frohnleiten – Druhý zápas proti Flink Stones I sehráli o víkendu pardubičtí basketbalisté na vozíku a znovu odešli z duelu s největším rivalem v rámci Rakouské ligy poraženi. Tentokrát prohráli v Frohnleitenu 41:66.

V boji o druhé místo tabulky tak mezi oběma týmy vznikla už šestibodová mezera, kterou ale Pardubičtí ještě mohou snadno dohnat. Značnou vinu na nedělní porážce nese i fakt, že do Rakouska neodjela celá sestava, a tým měl k dispozici pouze sedm hráčů.

Proti Flink Stones I se Pardubicím nedaří. Jejich bilance jsou zatím dva zápasy a dvě prohry. V boji o druhé místo tedy český celek ztrácí.
Proti Flink Stones I se Pardubicím nedaří. Jejich bilance jsou zatím dva zápasy a dvě prohry. V boji o druhé místo tedy český celek ztrácí. | Foto: Archiv: WBS Pardubice

"Způsobeno je to marodkou a z části šlo i o nešťastný termín. Kvůli přesunutí se totiž hrálo v neděli, kdy se někteří zkrátka nemohli zúčastnit,“ vysvětlil hrající trenér Jaroslav Menc. Pardubice se při večerním utkání dlouho nemohly dostat do rytmu a svou hru uzpůsobily soupeři. "Jde o největší konkurenci v boji o druhé místo, ale vzhledem k redukované sestavě to nepovažuji za neúspěch,“ dodal Menc.

Flink Stones I ale není hrozbou jen v Rakouské lize. Na jaře se oba týmy utkají v základní skupině Euroligy, na kterou se podle slov Jaroslava Mence chce český celek soustředit. "Samozřejmě jsme řešili příčinu porážky a určitě na tom zapracujeme,“ svěřil se Menc.

Výsledky 4. kola Rakouské ligy

WBS Pardubice 89 : 59 Rebound Warriors

Sitting Bulls 95 : 35 Flink Stones II

WBS Pardubice 41 : 66 Flink Stones I

Rebound Warriors 58 : 56 Flink Stones II

Flink Stones I 54 : 78 Sitting Bulls

V druhém nedělním utkání Pardubice bez problémů porazily Rebound Warriors rozdílem 30 bodů. "Dařilo se nám a hráli jsme to, co jsme potřebovali. Po taktické stránce jsme to zvládli,“ konstatoval hrající trenér. Jediným větším překvapením nedělního kola pak byla výhra Rebound Warriors nad Flink Stones II. Sitting Bulls s dvěma Čechy v sestavě naopak dál navyšují svůj náskok na prvním místě.

Příliš času na odpočinek ale český celek nemá. Již v pátek vyráží za Středoevropským pohárem do polského Konina, kde odehraje české derby s SK HOBIT Brno a večer se postaví proti KS PACTUM Scyzory Kielce. Druhý den ho čeká zápas s domácím KSS Mustang Konin a ještě tentýž den a v neděli se zúčastní Wiśnik Cupu. Turnaj se pořádá jako memoriál hráče domácího týmu, který před nedávnem zemřel. Během akce narazí WBS Pardubice na francouzský klub a polský výběr do dvaadvaceti let.

Tabulka Rakouské ligy po 4. kole

  1. Sitting Bulls 16 bodů
  2. Flink Stones I 12 bodů
  3. WBS Pardubice 6 bodů
  4. Rebound Warriors 4 bodů
  5. Flink Stones II 2 bodů
  6. ABSV LoFric Dolphins Wien 0 bodů
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Vatikán chce prodloužit kritizovanou smlouvu s Čínou o jmenování biskupů

Vatikán usiluje o další prodloužení smlouvy s Čínou o jmenování biskupů, řekl agentuře Reuters papež František. Smlouva, jejíž znění není veřejné, podle něj funguje dobře. Kritici ale poukazují na to, že od jejího vzniku v roce 2018 bylo jmenováno jen šest biskupů. Domnívají se, že Vatikán udělal Pekingu příliš velké ústupky.

Smlouva mezi Vatikánem a Pekingem, které neudržují oficiální diplomatické vztahy, je dočasná a trvá dva roky. Poprvé ji Čína s Vatikánem uzavřely v roce 2018 a v roce 2020 ji prodloužily. Její platnost, pokud se obě země nedohodnou na prodloužení, končí letos v říjnu.

"Smlouva funguje dobře a já doufám, že bude v říjnu obnovena," řekl papež František v sobotním rozhovoru, jehož část agentura Reuters zveřejnila v úterý. Dohodu papež přirovnal ke snahám svých předchůdců, kteří se snažili vytvořit vztahy se zeměmi sovětského bloku.

"Diplomacie je umění možného a schopnost proměnit v realitu věci, které jsou možné," uvedl papež. Dodal, že smlouva není ideální a že jmenování biskupů pokračuje pomalu.

Smlouva však mezi částí hodnostářů a věřících vzbudila kritiku. Poukazují na to, že se souhlasem papeže bylo v Číně od roku 2018 jmenováno pouze šest biskupů. Mezi nejviditelnějšími kritiky je hongkongský kardinál Joseph Zen. "Vatikán snad jednal i v dobré vůli, ale udělal nerozumné rozhodnutí," uvedl v červnu Zen. Situace katolíků v Číně po podepsání dohody se podle něj nezlepšila.

Dohoda ukončila mnoho desetiletí trvající spor o jmenování biskupů. Čína přerušila diplomatické vztahy s Vatikánem v roce 1951 a v roce 1957 Peking založil Čínské sdružení vlasteneckých katolíků, které autoritu papeže odmítalo. Vedle sdružení v Číně funguje desítky let i podzemní katolická církev, jejíž členové jsou ale často vystaveni útlaku ze strany úřadů. Čína má zhruba 1,4 miliardy obyvatel. Ke katolické víře se tam hlásí přes 12 milionů lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Europoslanci schválili regulaci velkých digitálních firem, nezákonného obsahu a dezinformací

Evropský parlament schválil dvojici klíčových digitálních norem, které mají mimo jiné lépe chránit konkurenční prostředí na internetu či přimět velké společnosti, jako je Meta Platforms nebo Google, aktivněji bojovat proti nezákonnému obsahu a dezinformacím. Europoslanci přijali pravidla označovaná jako akt o digitálních službách a digitálních trzích, kterými EU poprvé po dvou desetiletích výrazněji reguluje internetové prostředí a reaguje na rychlý vývoj komunikace a obchodování na síti.

Podle aktu  o digitálních službách budou muset platformy zavést opatření proti šíření nezákonného obsahu a dezinformací. Velkým firmám, které tak neučiní, budou hrozit pokuty až do výše šesti procent jejich ročního globálního obratu. Sociální média a internetová tržiště pak budou muset chránit uživatele před nabídkami nelegálního zboží a služeb.

Akt o digitálních trzích zavádí pojem gatekeeper, což je velká společnost významně ovlivňující provoz internetu. Tyto firmy budou mimo jiné sdílet více informací s menší konkurencí odkázanou na jejich služby. Přísnější bude i dohled nad antimonopolními pravidly či kontrola akvizic menších společností těmi velkými. Pokuty jsou vyšší a mohou dosáhnout až deseti procent celosvětového ročního obratu.

Europoslanci po předchozí dohodě se zástupci členských zemí schválili obě normy jasnou většinou hlasů. Definitivně je potvrdí ministři členských zemí na některém z příštích zasedání vedených českým předsednictvím EU.

Další zprávy