Handicapovaný plavec Petráček v Berlíně vylepšil vlastní světový rekord a získal dvě medaile

Kristýna Šperková
11. 7. 2017 21:15
V období od 6. do 9. července se v Berlíně konalo v pořadí již 31. mezinárodní mistrovství Německa v plavání handicapovaných. Každý rok se ho účastní také čeští plavci, včetně paralympijského vítěze z Ria Arnošta Petráčka, který letos obhajoval zlato z loňského ročníku. Ze šesti zástupců českého plavání handicapovaných na otevřeném mistrovství Německa byl právě Petráček nejúspěšnější, přivezl si domů stříbrnou medaili a nový světový rekord.
Arnošt Petráček překonal na otevřeném mistrovství Německa vlastní světový rekord ve znaku na 50 metrů.
Arnošt Petráček překonal na otevřeném mistrovství Německa vlastní světový rekord ve znaku na 50 metrů. | Foto: Facebook Arnošta Petráčka

Praha - Mezinárodního mistrovství Německa se letos zúčastnilo přes 600 sportovců z 52 zemí světa. Jedná se o jeden z největších závodů na světě, což potvrzuje i trenérka a členka realizačního týmu české reprezentace handicapovaných plavců Andrea Věnseková. Z jejich svěřenců letos do bojů o medaile zasáhlo celkem šest reprezentantů, tělesně postižení Arnošt Petráček, Jan Povýšil a Kateřina Komárková, zrakově postižený Miroslav Smrčka a mentálně handicapovaní Adéla Míková a Vladimír Hlaváč.

Arnošt Petráček, držitel zlaté paralympijské medaile ze znaku na 50 metrů z Ria, v Berlíně opět bodoval v této své královské disciplíně. Časem 41,63 sekund se mu podařilo překonat vlastní světový rekord, který držel pouze dva měsíce od minulé zastávky v rámci World Para Swimming World Series v anglickém Sheffieldu.

Tento rekord se mu podařilo stáhnout o více než půl vteřiny a připsal si tak na své konto další mezinárodní úspěch ve své plavecké kariéře. Druhý na sebe nenechal dlouho čekat, v poslední den šampionátu Petráček obhajoval své loňské zlato z motýlku na 50 metrů a od úspěšné obhajoby ho nakonec dělilo jen jedno místo, které si pro sebe urval Japonec Keiichi Kimura. V další disciplíně, které se Petráček účastnil, ve volném stylu na 50 metrů, obsadil v konkurenci plavců z celého světa 16. místo.

Špatně si nevedl ani úspěšný paralympionik Jan Pospíšil, který obsadil deváté místo ve dvoustovce volným stylem a šesté místo v polohovém závodě na 150 metrů. Nevidomý plavec Miroslav Smrčka, který úspěšně reprezentoval ještě před oslepnutím a k plavání se vrátil na prahu padesátky, předvedl také úctyhodné výkony, celkem ve čtyřech disciplínách: 50 metrů volným způsobem, 100 metrů volným způsobem, 100 metrů prsa a motýlek na 50 metrů. Mentálně handicapovaný Vladimír Hlaváč závodil celkem v osmi disciplínách, prsa na 50 metrů mu vynesla 16. místo.

Mezinárodní mistrovství Německa bylo další zastávkou na cestě směřující na mistrovství světa, které se bude konat na podzim v Mexiku. Na světový šampionát v plavání se v říjnu do Mexico City vydají jak Arnošt Petráček, tak Jan Povýšil či Miroslav Smrčka. V listopadu se pak ve stejném městě bude konat mezinárodní mistrovství pro mentálně postižené, kterého se zúčastní také Adéla Míková a Vladimír Hlaváč.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Unijní lídři budou na summitu v Praze jednat o ochraně plynovodů a kritické infrastruktuře

O ochraně plynovodů a kritické infrastruktury budou na neformálním summitu, který se uskuteční příští týden v Praze, jednat lídři Evropské unii. V sobotu to uvedl předseda Evropské rady Charles Michel, který hovořil s dánskou premiérkou Mette Frederiksonovou o poškození plynovodu Nord Stream. Michel označil poničení plynovodu za hrozbu pro Evropskou unii a sabotáž, uvedla agentura Reuters. Dánské úřady ohlásily, že z potrubí Nord Stream 2 již zřejmě plyn neuniká.

"Jsme odhodlaní zabezpečit naši kritickou infrastrukturu. Lídři budou o tom jednat na nadcházejícím summitu v Praze," prohlásil Michel. Summit se uskuteční v české metropoli ve čtvrtek a v pátek.

Dánská premiérka Frederiksonová v sobotu jednala o poškození plynovodu Nord Stream také s premiérkou Liz Trussovou. "Shodli se, že incident byl jasným aktem sabotáže," uvedl úřad britské premiérky. Podle prohlášení Trussová nabídla pomoc Británie ve vyšetřování poškození plynovodu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy