První start na Světovém poháru a hned je z toho medaile. Tománek září nejen na běžkách

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
11. 7. 2017 16:08
Handicapovaný sportovec Jan Tománek letos zažívá velice úspěšný rok. Nejenže jako první Čech zdolal Jizerskou 50 a legendární Vasův běh na běžkách pro vozíčkáře, ale úspěchy sbírá i v dlouhém triatlonu a nově i paratriatlonu, v němž při své premiéře v ITU World Cup skončil na třetím místě. V italském Iseu tím překvapil nejen sám sebe, ale celý paratriatlonový svět. Jeho bronz je významný jak pro něj, tak pro Českou republiku, protože je prvním závodníkem, který v tomto sportu bodoval ve Světovém poháru.
Jan Tománek se na Světovém poháru nečekaně radoval z bronzu
Jan Tománek se na Světovém poháru nečekaně radoval z bronzu | Foto: Jan Tománek

Jste známý jako sportovec, který se specializuje na vytrvalostní závody. Co vás vedlo k nakouknutí do Světového poháru v paratriatlonu?

Paratriatlon v porovnání s Ironmanem nebo běžeckými laufy představuje opravdu spíše sprint. Je to však olympijský sport, který jsem si chtěl vyzkoušet Italské Iseo je poměrně blízko, tak jsem se rozhodl této šance využít.

Takže jste jel sbírat zkušenosti a jen náhodou jste skončil třetí?

Lze říci, že to tak bylo. Neměl jsem žádnou ambici ani očekávání. Chtěl jsem jen zajet své maximum. Nic víc.

A je z toho bronz, který má hodnotu zlata. Byl nadějný už výsledek v plavání?

Kdepak! Plavání bylo z mého pohledu doslova tragédií. Propadl jsem se až na poslední místo a první transition zone mou ztrátu ještě prohloubila. Proto pořád nemohu uvěřit, že jsem nakonec našel cestu až na pódium.

Do boje o stupně vítězů vás posunula úspěšná cyklistická minulost?

Přesně tak. Kolo jsem rozjel ve vysokém tempu a každý kilometr likvidoval náskok soupeřů. Nejprve za mnou skončil Jihoafričan, pak domácí Ital a řada dalších předních závodníků. Zajel jsem třetí nejrychlejší čas a najednou byl boj o přední umístění reálný.

Jak jste vnímal tento posun vpřed?

Moc jsem si to neuvědomoval. Jen jsem cítil, že má premiéra neskončí fiaskem, ale na medaili jsem nemyslel. Dařilo se mi i v běhu, v němž jsem dosáhl rovněž třetího nejlepšího času a senzace byla na světě.

Co pro vás tento triumf znamená?

Je to jednoznačně jeden z největších mých úspěchů a zároveň z nejméně očekávaných.

Znamená další obrat ve vaší sportovní činnosti?

Nevidím to tak dramaticky. Zřejmě mám pro triatlon nadání, ale měl jsem i určitou dávku štěstí. Uvidíme. V září mě čeká mistrovství světa v polovičním Ironmanu, což je teď mojí prioritou.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 8 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy