Bolt zavítal i mezi handicapované atlety. Padl i nový český rekord v hodu oštěpem

Kristýna Šperková
30. 6. 2017 14:10
Světoznámý atletický mítink Zlatá tretra v Ostravě letos přivítal také atlety z řad handicapovaných sportovců, konkrétně koulaře a oštěpaře. Den před hlavním programem Zlaté tretry závodili čeští handicapovaní atleti v atmosféře, kterou si tolik oblíbila i světová sprinterská hvězda, Jamajčan Usain Bolt. Vítězem závodu oštěpařů se stal Jaroslav Petrouš, kterému se zároveň podařilo pokořit vlastní národní rekord.
Vítězem oštěpařského sektoru exhibičních závodů handicapovaných atletů na Zlaté tretře 2017 se stal Jaroslav Petrouš.
Vítězem oštěpařského sektoru exhibičních závodů handicapovaných atletů na Zlaté tretře 2017 se stal Jaroslav Petrouš. | Foto: Archiv Jaroslava Petrouše

Ostrava - Den před hlavním atletickým programem se v Ostravě konala exhibice českých handicapovaných koulařů a oštěpařů. Není to poprvé, co Zlatá tretra ve slezské metropoli přivítala para sportovce, loni se vítězem ve skoku do dálky stál německý atlet s amputovanou nohou Markus Rehm. Ten však závodil v rámci hlavního programu a jeho vítězství nad zdravými dálkaři loni vzbudilo diskusi ohledně toho, zda mu odpružená protéza nepřináší spíše výhody. Amputovanou nohu má po úrazech kotníku a kolene také Jaroslav Petrouš, letošní vítěz závodu v hodu oštěpem.

Petrouš je držitelem českých rekordů v hodu diskem, oštěpem i ve vrhu koulí. Ten oštěpařský se mu právě na Zlaté tretře podařilo o celý metr přehodit. Přestože se jednalo spíše o exhibiční závod, nový národní rekord byl i tak změřen a bude klasifikován do historických tabulek. To, ale i skvělá atmosféra a možnost setkat se s atletickým idolem celého světa, jsou hlavní důvody, proč bude Petrouš na letošní Zlatou tretru vzpomínat pouze v dobrém.

"Byl to naprosto perfektně zorganizovaný závod, klobouk dolů před ostravskými pořadateli. Moderátor na stadionu hecoval publikum, což mi velmi pomohlo a věřím, že i díky tomu jsem přehodil svůj český rekord. Navíc jsem měl možnost potkat se s Usainem Boltem, prohodit s ním pár slov, což bylo něco naprosto fantastického," říká Petrouš na adresu ostravské sportovní události.

Jaroslav Petrouš, který závodí za tým Atletika Bez Bariér Pardubice, se ostravského mítinku zúčastnil vůbec poprvé, ale již přislíbil účast příští rok, kdy by měl být závod handicapovaných začleněn do předprogramu hlavního dne. Především však bude zařazena Petroušova hlavní disciplína - hod diskem.

"Zařazení hodu diskem na závody Zlaté tretry by pro mě bylo perfektní, protože jsem především diskař a letos jsem si to moc užil - házet v ten samý den, jako špičkoví atleti, to pro mě bude bomba." Petrouš se nyní připravuje na srpnové otevřené mistrovství České republiky v Olomouci, kde se opět chystá atakovat české rekordy, které sám drží. "Uvidíme, jaká bude forma a jak mě to vyhecuje," dodává Jaroslav Petrouš.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 54 minutami

Moskevská burza se částečně otevřela některým zahraničním investorům

Moskevská burza se v pondělí částečně otevřela zahraničním investorům, kvůli válce na Ukrajině byla pro ně téměř šest měsíců uzavřena. Zatím je možné obchodovat jen s dluhopisy, a to pouze investorům ze zemí, které Moskva nepovažuje za nepřátelské. To znamená, že na moskevskou burzu stále nesmějí investoři ze zemí, které zatěžují ruskou ekonomiku sankcemi, informoval server BBC.

Rusko uzavřelo své trhy v únoru, aby omezilo odliv peněz ze země v době invaze na Ukrajinu. V březnu zahájilo postupné znovuotevírání, které bylo omezeno na dluhopisy vydané ruskou vládou.

V pátečním prohlášení moskevská burza uvedla, že znovu otevře trh s dluhopisy pro nerezidenty ze zemí, které nejsou vůči Rusku nepřátelské, a pro nerezidenty, kde jsou konečnými příjemci ruské právnické nebo fyzické osoby. Mezi tyto země patří pravděpodobně Čína a Turecko. Naopak mezi nepřátelské země, jejichž investoři mají nadále zákaz prodávat ruské cenné papíry, patří členové EU, Kanada či Japonsko. Na tuto skupinu loni připadlo 90 procent investic do Ruska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy