Dotační skandál zasáhl i sledge hokejisty. Před kvalifikací na paralympiádu žádají o pomoc

David Nebor
9. 7. 2017 6:34
Česká sledge hokejová reprezentace se dostala do peněžní tísně. Po nedávných podvodech s dotacemi na sport tým neobdržel finanční prostředky, s nimiž počítal. Celá věc ohrožuje cestu výběru na paralympijskou kvalifikaci i související přípravu. Nová kampaň umožňuje každému člověku finančně přispět a pomoci tak hokejistům vybojovat start na paralympiádě. „Pro spoustu hráčů by to byl vrchol kariéry,“ říká kapitán české sledge hokejové reprezentace Zdeněk Šafránek.
Česká sledge hokejová reprezentace potřebuje v boji o paralympiádu finanční pomoc.
Česká sledge hokejová reprezentace potřebuje v boji o paralympiádu finanční pomoc. | Foto: Aleš Krecl/čslh.cz

Zlín - Málokterému sportovnímu fanouškovi unikla na počátku letošního května informace, že bylo zadrženo několik osob, včetně předsedy FAČR Miroslava Pelty, v souvislosti s dotačními programy ministerstva školství na sport. Dotační podvody mají finančně negativní dopad na český sport. Ochuzení o pravidelný příspěvek neunikla ani česká sledge hokejová reprezentace.

"Dotační skandál radikálně snížil částku, kterou dostáváme," tvrdí kapitán reprezentace Zdeněk Šafránek, hráč SHK LAPP Zlín. "Pro představu - Český paralympijský výbor dostal nyní méně peněz než loni pouze sledge hokejisté. A tuto částku musí rozdělit mezi velké množství sportů," dodává.

Kvalifikace na paralympiádu je v ohrožení

Pro reprezentaci to znamená značné komplikace v cestě za paralympiádou, která se uskuteční roku 2018 v Jižní Koreji. Tým počítal, že příspěvek využije k financování přípravných soustředění na kvalifikaci a na samotné odcestování do Švédska, kde se kvalifikace odehraje. "Chybí nám prostředky na pronájem ledové plochy i na vybavení, čili na saně, hokejky, rukavice a podobně. Drahá je samozřejmě i cesta a kvalifikační startovné" sděluje Šafránek.

Tréninkovou přípravu absolvuje tým v Ostravě formou pravidelných soustředění. Prostředky pokryjí pět naplánovaných srazů, poslední se však má uskutečnit už v srpnu. Hráči by se tedy rádi několikrát na soustředění sešli ještě v září, aby se před říjnovým kvalifikačním turnajem sehráli co nejvíce. "Pro mnohé hráče by byla paralympiáda vrcholem kariéry, byla by nesmírná škoda se bojů o ni vzdát," říká kapitán. Podle jeho slov však potřebná částka činí i s maximálním uskromněním přibližně milion korun.

Pomoci může každý

V reakci na situaci, ve které se sledge hokejová reprezentace ocitla, vznikla před několika dny internetová kampaň. S její pomocí může hokejistům finančně přispět každý. Umožňuje to slevový portál, kde si přispěvatel zvolí, zda pomůže částkou 100, 250, 500 nebo 1000 korun. Jde již o druhou výběrovou akci pro český sledge hokej. Při té první se v prosinci vybralo přibližně 60 tisíc korun.

Podle slov kapitána Zdeňka Šafránka mají čeští hráči reálnou šanci na postup z kvalifikace na jihokorejskou paralympiádu. Turnaje ve Švédsku se kromě Česka a domácího týmu zúčastní i výběry z Německa, Slovenska, Japonska a Velké Británie. Utkání se sehrají systémem každý s každým s tím, že na paralympiádu postoupí týmy z prvních třech míst v tabulce.

"Osobně se domnívám, že bychom se o postup prali hlavně se Švédy, Japonci a Němci. Bude to skutečně vyrovnané, každý bod se v těchto utkáních počítá," uvažuje Šafránek o kvalifikaci.

Případný postup však pro tým neznamená nejvyšší cíl. Pokud by se povedlo v kvalifikaci vybojovat první nebo druhé místo, byl by český výběr přiřazen do přívětivější skupiny, co se konkurence týče. Kapitán za favority označuje USA a Kanadu, ostatní státy jsou svou kvalitou velmi vyrovnané.

Ambice reprezentace míří až k utkání o paralympijský bronz. "Pokud se nebudeme moci zúčastnit kvalifikace, hrozí i pomalý rozpad reprezentace. A samozřejmě by se celá záležitost stala špatnou vizitkou pro české státní financování sportu," uzavírá kapitán Šafránek.

Přispět českým sledge hokejistům můžete zde.

Přikládáme také video jejich kampaně.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

AstraZeneca začíná s výrobou vakcíny proti koronaviru, i když testování ještě neskončilo

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca oznámila, že začíná s výrobou potenciální vakcíny proti nemoci covid-19. Ačkoli klinické testování očkovací látky není dosud u konce, a není tedy jasné, zda je vakcína funkční, chce firma mít k dispozici zásoby pro případ, že by testy dopadly dobře. Stanici BBC to dnes řekl šéf společnosti Pascal Soriot. AstraZeneca si zajistila kapacity pro dodávku celkem dvou miliard dávek testované vakcíny.

"Začínáme s výrobou vakcíny ihned - musíme ji mít připravenou ve chvíli, kdy budou výsledky (testování)," řekl Soriot. "Samozřejmě, že toto rozhodnutí s sebou nese riziko, ale jde o finanční riziko, pokud vakcína nebude funkční… Pak by všechen materiál, všechny vyrobené vakcíny přišly vniveč," dodal.

AstraZeneca vyvíjí vakcínu s pracovním názvem AZD1222 ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a v současnosti ji testuje na 10 000 dobrovolnících v Británii. Výsledky zkoušek by měla znát do srpna.

Firma se zavázala, že polovinu dávek očkovací látky, které se chystá vyrobit, poskytne chudším zemím. Ve čtvrtek oznámila, že uzavřela další dva kontrakty, přičemž jeden z nich ve výši 750 milionů dolarů s nadacemi filantropů Billa a Melindy Gatesových. Z celkem jedné miliardy dávek očkování určených pro chudší země by mělo být 400 milionů k dispozici ještě před koncem letošního roku.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na Teplicku skončil první den senátních voleb, účast byla asi 12 procent

Volební místnosti na Teplicku, kde voliči vybírají nástupce Jaroslava Kubery (ODS), se ve 22:00 pro dnešek uzavřely. První kolo doplňovacích voleb bude pokračovat v sobotu od 8:00 do 14:00. Účast je zatím podle předběžného odhadu v průměru kolem 12 procent, řekla Pavla Doksanská z teplického magistrátu, která má na starosti organizační zabezpečení voleb.

Hlasování doprovází kvůli epidemiologické situaci zvýšená hygienická opatření. Lidé musí mít při vstupu do budov roušky, které si sejmou jen kvůli ověření totožnosti.

Nástupce Jaroslava Kubery, který nečekaně v lednu zemřel, lidé vybírají z devíti kandidátů. Pokud žádný z nich nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu, o vítězi rozhodne za týden finále mezi dvěma nejúspěšnějšími uchazeči z kola prvního. Vítěz voleb se ujme mandátu v horní parlamentní komoře na zbytek Kuberova funkčního období, tedy do 13. října 2024. Mandát chtějí získat například teplický primátor Hynek Hanza (ODS), ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) nebo ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (za Senátor 21 s podporou TOP 09, Liberálně ekologické strany a Strany zelených).

Zdroj: ČTK
Další zprávy