Dotační skandál zasáhl i sledge hokejisty. Před kvalifikací na paralympiádu žádají o pomoc

David Nebor
9. 7. 2017 6:34
Česká sledge hokejová reprezentace se dostala do peněžní tísně. Po nedávných podvodech s dotacemi na sport tým neobdržel finanční prostředky, s nimiž počítal. Celá věc ohrožuje cestu výběru na paralympijskou kvalifikaci i související přípravu. Nová kampaň umožňuje každému člověku finančně přispět a pomoci tak hokejistům vybojovat start na paralympiádě. „Pro spoustu hráčů by to byl vrchol kariéry,“ říká kapitán české sledge hokejové reprezentace Zdeněk Šafránek.
Česká sledge hokejová reprezentace potřebuje v boji o paralympiádu finanční pomoc.
Česká sledge hokejová reprezentace potřebuje v boji o paralympiádu finanční pomoc. | Foto: Aleš Krecl/čslh.cz

Zlín - Málokterému sportovnímu fanouškovi unikla na počátku letošního května informace, že bylo zadrženo několik osob, včetně předsedy FAČR Miroslava Pelty, v souvislosti s dotačními programy ministerstva školství na sport. Dotační podvody mají finančně negativní dopad na český sport. Ochuzení o pravidelný příspěvek neunikla ani česká sledge hokejová reprezentace.

"Dotační skandál radikálně snížil částku, kterou dostáváme," tvrdí kapitán reprezentace Zdeněk Šafránek, hráč SHK LAPP Zlín. "Pro představu - Český paralympijský výbor dostal nyní méně peněz než loni pouze sledge hokejisté. A tuto částku musí rozdělit mezi velké množství sportů," dodává.

Kvalifikace na paralympiádu je v ohrožení

Pro reprezentaci to znamená značné komplikace v cestě za paralympiádou, která se uskuteční roku 2018 v Jižní Koreji. Tým počítal, že příspěvek využije k financování přípravných soustředění na kvalifikaci a na samotné odcestování do Švédska, kde se kvalifikace odehraje. "Chybí nám prostředky na pronájem ledové plochy i na vybavení, čili na saně, hokejky, rukavice a podobně. Drahá je samozřejmě i cesta a kvalifikační startovné" sděluje Šafránek.

Tréninkovou přípravu absolvuje tým v Ostravě formou pravidelných soustředění. Prostředky pokryjí pět naplánovaných srazů, poslední se však má uskutečnit už v srpnu. Hráči by se tedy rádi několikrát na soustředění sešli ještě v září, aby se před říjnovým kvalifikačním turnajem sehráli co nejvíce. "Pro mnohé hráče by byla paralympiáda vrcholem kariéry, byla by nesmírná škoda se bojů o ni vzdát," říká kapitán. Podle jeho slov však potřebná částka činí i s maximálním uskromněním přibližně milion korun.

Pomoci může každý

V reakci na situaci, ve které se sledge hokejová reprezentace ocitla, vznikla před několika dny internetová kampaň. S její pomocí může hokejistům finančně přispět každý. Umožňuje to slevový portál, kde si přispěvatel zvolí, zda pomůže částkou 100, 250, 500 nebo 1000 korun. Jde již o druhou výběrovou akci pro český sledge hokej. Při té první se v prosinci vybralo přibližně 60 tisíc korun.

Podle slov kapitána Zdeňka Šafránka mají čeští hráči reálnou šanci na postup z kvalifikace na jihokorejskou paralympiádu. Turnaje ve Švédsku se kromě Česka a domácího týmu zúčastní i výběry z Německa, Slovenska, Japonska a Velké Británie. Utkání se sehrají systémem každý s každým s tím, že na paralympiádu postoupí týmy z prvních třech míst v tabulce.

"Osobně se domnívám, že bychom se o postup prali hlavně se Švédy, Japonci a Němci. Bude to skutečně vyrovnané, každý bod se v těchto utkáních počítá," uvažuje Šafránek o kvalifikaci.

Případný postup však pro tým neznamená nejvyšší cíl. Pokud by se povedlo v kvalifikaci vybojovat první nebo druhé místo, byl by český výběr přiřazen do přívětivější skupiny, co se konkurence týče. Kapitán za favority označuje USA a Kanadu, ostatní státy jsou svou kvalitou velmi vyrovnané.

Ambice reprezentace míří až k utkání o paralympijský bronz. "Pokud se nebudeme moci zúčastnit kvalifikace, hrozí i pomalý rozpad reprezentace. A samozřejmě by se celá záležitost stala špatnou vizitkou pro české státní financování sportu," uzavírá kapitán Šafránek.

Přispět českým sledge hokejistům můžete zde.

Přikládáme také video jejich kampaně.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

Vláda schválila návrh na podání žaloby na neplatnost rozhodnutí Evropské komise, podle nějž má ČR vrátit zhruba miliardu za zemědělské dotace.

Vláda schválila návrh na podání žaloby na neplatnost rozhodnutí Evropské komise, podle nějž má ČR vrátit zhruba miliardu za zemědělské dotace.

Zdroj: ČTK
Další zprávy