reklama
 
 

Dotační skandál zasáhl i sledge hokejisty. Před kvalifikací na paralympiádu žádají o pomoc

9. 7. 2017 6:34
Česká sledge hokejová reprezentace se dostala do peněžní tísně. Po nedávných podvodech s dotacemi na sport tým neobdržel finanční prostředky, s nimiž počítal. Celá věc ohrožuje cestu výběru na paralympijskou kvalifikaci i související přípravu. Nová kampaň umožňuje každému člověku finančně přispět a pomoci tak hokejistům vybojovat start na paralympiádě. „Pro spoustu hráčů by to byl vrchol kariéry,“ říká kapitán české sledge hokejové reprezentace Zdeněk Šafránek.

Zlín - Málokterému sportovnímu fanouškovi unikla na počátku letošního května informace, že bylo zadrženo několik osob, včetně předsedy FAČR Miroslava Pelty, v souvislosti s dotačními programy ministerstva školství na sport. Dotační podvody mají finančně negativní dopad na český sport. Ochuzení o pravidelný příspěvek neunikla ani česká sledge hokejová reprezentace.

"Dotační skandál radikálně snížil částku, kterou dostáváme," tvrdí kapitán reprezentace Zdeněk Šafránek, hráč SHK LAPP Zlín. "Pro představu - Český paralympijský výbor dostal nyní méně peněz než loni pouze sledge hokejisté. A tuto částku musí rozdělit mezi velké množství sportů," dodává.

Kvalifikace na paralympiádu je v ohrožení

Pro reprezentaci to znamená značné komplikace v cestě za paralympiádou, která se uskuteční roku 2018 v Jižní Koreji. Tým počítal, že příspěvek využije k financování přípravných soustředění na kvalifikaci a na samotné odcestování do Švédska, kde se kvalifikace odehraje. "Chybí nám prostředky na pronájem ledové plochy i na vybavení, čili na saně, hokejky, rukavice a podobně. Drahá je samozřejmě i cesta a kvalifikační startovné" sděluje Šafránek.

Tréninkovou přípravu absolvuje tým v Ostravě formou pravidelných soustředění. Prostředky pokryjí pět naplánovaných srazů, poslední se však má uskutečnit už v srpnu. Hráči by se tedy rádi několikrát na soustředění sešli ještě v září, aby se před říjnovým kvalifikačním turnajem sehráli co nejvíce. "Pro mnohé hráče by byla paralympiáda vrcholem kariéry, byla by nesmírná škoda se bojů o ni vzdát," říká kapitán. Podle jeho slov však potřebná částka činí i s maximálním uskromněním přibližně milion korun.

Pomoci může každý

V reakci na situaci, ve které se sledge hokejová reprezentace ocitla, vznikla před několika dny internetová kampaň. S její pomocí může hokejistům finančně přispět každý. Umožňuje to slevový portál, kde si přispěvatel zvolí, zda pomůže částkou 100, 250, 500 nebo 1000 korun. Jde již o druhou výběrovou akci pro český sledge hokej. Při té první se v prosinci vybralo přibližně 60 tisíc korun.

Podle slov kapitána Zdeňka Šafránka mají čeští hráči reálnou šanci na postup z kvalifikace na jihokorejskou paralympiádu. Turnaje ve Švédsku se kromě Česka a domácího týmu zúčastní i výběry z Německa, Slovenska, Japonska a Velké Británie. Utkání se sehrají systémem každý s každým s tím, že na paralympiádu postoupí týmy z prvních třech míst v tabulce.

"Osobně se domnívám, že bychom se o postup prali hlavně se Švédy, Japonci a Němci. Bude to skutečně vyrovnané, každý bod se v těchto utkáních počítá," uvažuje Šafránek o kvalifikaci.

Případný postup však pro tým neznamená nejvyšší cíl. Pokud by se povedlo v kvalifikaci vybojovat první nebo druhé místo, byl by český výběr přiřazen do přívětivější skupiny, co se konkurence týče. Kapitán za favority označuje USA a Kanadu, ostatní státy jsou svou kvalitou velmi vyrovnané.

Ambice reprezentace míří až k utkání o paralympijský bronz. "Pokud se nebudeme moci zúčastnit kvalifikace, hrozí i pomalý rozpad reprezentace. A samozřejmě by se celá záležitost stala špatnou vizitkou pro české státní financování sportu," uzavírá kapitán Šafránek.

Přispět českým sledge hokejistům můžete zde.

Přikládáme také video jejich kampaně.

autor: David Nebor | 9. 7. 2017 6:34

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama