Náš sport je kvůli klasifikacím pěkný cirkus, říká o paraplavání talentovaná Dušková

Zuzana Jarolímková
30. 12. 2019 23:02
K plavání se dostala už jako malá v rámci rehabilitace a dnes je z ní naděje českého parasportu. Přestože o sobě říká, že není plánovací typ, budoucnost pro ni hraje velkou roli. Již druhým rokem studuje na vysoké škole v Plzni ergoterapii a ráda by ve studiu pokračovala. Do toho má ale před sebou velké cíle v podobě paralympiády v Tokiu, na kterou má již splněné limity.
Vendula Dušková při startu na mistrovství Evropy v Dublinu 2018, kde vybojovala stříbro.
Vendula Dušková při startu na mistrovství Evropy v Dublinu 2018, kde vybojovala stříbro. | Foto: Radka Kučírková

Uplynulou sezónu nehodnotí pozitivně, i přes osobní rekord a osmé místo na mistrovství světa. Sešlo se stěhování z Karlových Varů z klubu SK Kontakt bB do Plzně za studiem, tím pádem změna klubu, a ne moc ideální vztahy v týmu. "Úplně se mi neplavalo podle očekávání a podle toho, jak bych chtěla já," hodnotila rok 2019 Vendula Dušková.

Studium na vysoké škole v Plzni je pro ni jasnou prioritou. Sice jí to táhlo k fyzioterapii, nakonec ale zvolila ergoterapii, které by se v budoucnosti ráda věnovala spolu s trénováním. Právě škole je podřízena i příprava na závody. Poznamenal ji i přechod do klubu, kde nemají zkušenosti s handicapovanými a dle jejích slov "moc nevěděli, co s ní".

Přesto převažují pozitiva. V Plzni může Dušková trénovat ve stejně dlouhém bazénu jako na reprezentačních akcích, a navíc se nemusí podřizovat tréninku ostatních handicapovaných, nebo oni ji, jak tomu bylo v Karlových Varech. Během roku kromě tréninků v bazénu, které se snaží absolvovat sedmkrát týdně, má navíc ještě třikrát týdně posilovnu, nechybí ani důležitá fyzioterapie. Občas dostane prostor i handbike nebo běžky.

Vendula Dušková se ve Strakonicích připravovuje na mistrovství Evropy.
Vendula Dušková se ve Strakonicích připravovuje na mistrovství Evropy. | Foto: KONTAKT bB, Václav Eybl

Na dohled už jsou paralympijské hry v Tokiu a plném proudu jsou už první přípravy. "Ne že bychom měli nějaké mega tréninkové dávky, protože je po sezóně. Je to jednoduší, i kvůli škole, protože máme zrovna zkoušky. Ale rozhodně se na paralympiádu připravujeme už teď," komentuje sportovní vrchol příští sezóny. Vzápětí ale dodává: "Úplně to nehrotím. Plaváním se v Česku v životě živit nebudu. Prioritní je pro mě to studium. I když mi už nejeden trenér řekl, že bych měla přerušit."  

Vendula Dušková na mistrovství Evropy v Dublinu.
Vendula Dušková na mistrovství Evropy v Dublinu. | Foto: Radka Kučírková

Svou účast v Tokiu ale stále nemá Vendula Dušková jistou. Přestože limity má už přes rok splněné, musí čekat na oficiální nominaci od svazu. Momentálně má Česká republika kvóty na dvě ženská místa, což by byla zelená pro její start. Pokud ale bude jen jedno místo, bude se rozhodovat mezi ní a její kolegyní z Kontaktu bB Anežkou Floriánkovou, která má také splněno. Oficiálně by počet míst pro českou reprezentaci měl být jistý v lednu, nominace pak budou oznámeny v červnu. "Je to docela šílený, když v srpnu odlítáme. Předběžně to ale snad budeme vědět dopředu."

Nejlepší plavkyně na 50m prsa. Zleva: Zuzana Lehotská, ředitelka závodu, Janina Falk, Vendula Dušková, Dominika Míčková a Jan Drobný, předseda klubu SK KONTAKT BRNO.
Nejlepší plavkyně na 50m prsa. Zleva: Zuzana Lehotská, ředitelka závodu, Janina Falk, Vendula Dušková, Dominika Míčková a Jan Drobný, předseda klubu SK KONTAKT BRNO. | Foto: Vít Franta

Konkurence bude vysoká. I kvůli změně klasifikace tříd podle postižení. "Teď nám tam nandali, řekla bych, hodně zdravý holky. Můj brácha tvrdí, že náš sport je cirkus. A já s tím na jednu stranu souhlasím, protože s těma holkama se fakt nedá závodit. Já skáče ze sedu, nekopu, moc se neodrážím. Ty holky skáčou ze stoje, kopou, odráží se. Moc nevím, kde se tam vzaly. Jedna z těch holek byla ještě na paralympijských hrách v Riu v kategorii S10 a byla bronzová na 100m znak, další byla v kategorii S14 ve finále a nyní je taky u nás v S8," hodnotí svoje soupeřky. Vendula Dušková se rozhodně ale nevzdává a do Tokia si dává nejvyšší cíle. "Prostě to tak je a musí se s tím nějak bojovat. Konkurence bude velká a pokud zopakuji dvě finále z Ria, nebo se tam dostanu aspoň jednou, bude to úspěch."

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy