Para plavci plní limity pro MS. Petráček získal bronz na Světovém poháru v Berlíně

sul
16. 6. 2019 9:32
Z italského Lignana se para plavci přesunuli na poslední zastávku letošní série Světového poháru do Berlína. Tam bojovali jak o zlepšení osobních i českých rekordů , tak o kvalifikační limity na mistrovství světa, které bude v září hostit Londýn. Jedinou českou medaili získal v Německu Arnošt Petráček. V závodě na 50 metrů motýlek obsadil třetí místo. Rekordů ale padlo hned několik.
Na vodu nyní může Arnošt Petráček zapomenout, i českobudějovický krytý bazén je zavřený.
Na vodu nyní může Arnošt Petráček zapomenout, i českobudějovický krytý bazén je zavřený. | Foto: Archiv Arnošta Petráčka

Způsob závodů v Berlíně byl na rozdíl od mistrovství světa nebo mistrovství Evropy odlišný. Na světových pohárech se plave na body. V jedné rozplavbě tak spolu mohou startovat plavci s rozdílným druhem handicapu. "Je to jiné, než když závodíte ve stejné kategorii. Do poslední chvíle nevíte, kolikátý skončíte, protože čas se přepočítává na body," vysvětluje bronzový medailista z Německa a zlatý z paralympijských her v Riu Arnošt Petráček. "Vzhledem k velkému počtu závodníků nejde jinak než závodit dohromady," dodává.

Arnošt Petráček na mistrovství světa handicapovaných plavců v Mexiku.
Arnošt Petráček na mistrovství světa handicapovaných plavců v Mexiku. | Foto: Archiv Arnošta Petráčka

I přes tuto komplikaci se ale českému reprezentantovi podařilo získat bronzovou medaili v závodě na 50 metrů motýlek. Přidal ji ke dvěma stříbrným z předchozího kola Světového poháru v Itálii. "Jsem spokojený s výsledky. Tyto úspěchy jsou pro mě dobrou přípravou. Víme, na co se zaměřit, kde přidat a kde naopak ubrat," hodnotí Petráček.

Nyní čeká paralympionika až mistrovství světa v Londýně, kde pro něj bude hlavním cílem vyplavat kvótu pro Českou republiku na Paralympijské hry v Tokiu 2020. "Už tyto závody byly spojené s tréninkovým režimem. Nyní se budu připravovat na MS. Čeká mě letní soustředění s reprezentací ve Strakonicích a dále v zahraničí," popisuje plány Petráček.

Mimo něj se na poháru dařilo i dalším závodníkům. Například Jonáš Kešnar zaplaval nové české rekordy v závodě na 100m motýlek a na 200m polohovku. Osobní rekordy si pak vylepšili také Vendula Dušková, Dominika Míčková, Tadeáš Strašík nebo třeba Petr Frýba. Až do 25. července mají plavci, kteří ještě nezaplavali požadované limity, možnost kvalifikovat se na MS.

 

Právě se děje

před 10 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy