Paralympionička Anna Luxová: Člověk definitivně prohraje, až když se vzdá

Toyota
23. 12. 2019 22:06
Anna Luxová se narodila s dětskou mozkovou obrnou. I přesto, nebo možná právě proto, ji táta odmalička vedl ke sportu. Dnes je z ní úspěšná sportovkyně, která si přivezla šesté místo z paralympiády v Riu de Janeiro. Specialitou Anny Luxové je sprint na 100 a 200 metrů, věnuje se ale i disciplíně natolik odlišné, jako je vrh koulí.
Anna Luxová se s dětskou mozkovou obrnou už narodila, což je podle jejích slov vlastně velká výhoda.
Anna Luxová se s dětskou mozkovou obrnou už narodila, což je podle jejích slov vlastně velká výhoda. | Foto: Toyota

Věnujete se sprintu a vrhu koulí. Jaký sport vás baví nejvíc a proč?

Více mě baví sprinty. Jsou rychlé, dynamické. Cítím se při nich svobodně, užívám si to. Koule je technická disciplína a mimo jiné vyžaduje i značnou dávku trpělivosti, která mně osobně často chybí. Nutno však podotknout, že ve vrhu koulí jsem úspěšnější.

Paralympionička Anna Luxová: Člověk definitivně prohraje, až když se vzdá | Video: Toyota

Nedávno jste prodělala operaci. Jak to změnilo vaše sportovní zaměření?

Operaci levé achilovky jsem podstoupila dobrovolně. Shodou okolností mě operovali na mé sedmnácté narozeniny. Byl to pěkný dárek. Operace mi pomohla v běžném životě, v tom sportovním už to bylo horší. Částečně mi sebrala odraz, můj stereotyp chůze se od základu změnil. Chodit jsem začala za pár týdnů, s běháním to bylo horší, tam to trvalo přes půl roku. Před operací nikdo nedokázal říci, zda budu po zákroku schopna opět tak kvalitně běhat, proto jsem začala právě s vrhem koulí.

Jak vás váš handicap v podobě mozkové obrny limituje?

Tohle nedokážu dost dobře posoudit. S DMO jsem se narodila. Nevím, jaké je to být zdravá. Snažím se i s určitým omezením dělat všechny věci naplno.

Co stojí za vaším dosavadním sportovním úspěchem?

Anna Luxová zvládá kromě tréninku i studium na vysoké škole se zaměřením na média.
Anna Luxová zvládá kromě tréninku i studium na vysoké škole se zaměřením na média. | Foto: Toyota

Motivace neustále se posouvat vpřed. Nekončící dřina. A taky spousty odřených kolen a čtvrtých míst.

Co vás ještě kromě sportu nejvíc baví?

Moji kamarádi a divadlo. Na jiné věci však bohužel není příliš prostor.

Co by se v Česku mělo podle vás změnit ve vztahu k handicapovaným lidem a sportovcům?

V Česku by se mělo především zcela proměnit vedení Českého paralympijského výboru a také zvýšit transparentnost českého paralympijského sportu, to je základ všeho.

Kdo je vaším sportovním idolem?

Anna Luxová se kvůli zdravotním komplikacím začala věnovat i vrhu koulí.
Anna Luxová se kvůli zdravotním komplikacím začala věnovat i vrhu koulí. | Foto: Toyota

Mým největším idolem je Roger Federer.

Máte nějaký vzor i mezi paralympioniky a proč právě ona/on?

Vymezit jeden paralympijský sportovní vzor je nemožné. Za většinou paralympijských sportovců stojí silný příběh, každý je jedinečný. Pro mě je vzorem britský sprinter Jonnie Peacock a britská atletka a moje bývalá soupeřka Sophia Warner. S oběma z nich jsem se měla možnost potkat už v začátcích své sportovní paralympijské kariéry v roce 2012 a vážím si jich sportovně i lidsky.

Na paralympiádě v Riu jste vybojovala šesté místo v běhu na 200 metrů. Jak vidíte vaše šance pro splnění limitů na paralympiádu v Tokiu?

Ve vrhu koulí jsem byla v Riu dokonce pátá. Dostat se do Tokia nebude jednoduché a nejde jen o to, splnit limit. Jsem však připravena bojovat a pro Tokio udělám maximum.

Kdo je pro vás největší motivací a inspirací v životě?

Všichni lidé podporující mě na cestě k úspěchům sportovním i životním.

Ale taky všichni ostatní, kteří mě přesvědčují o tom, že něco nedokážu nebo nezvládnu a já jim s úsměvem můžu ukázat opak.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy