Paralympionici sbírají medaile,Hlaváčková a Ježek zlatí

12. 9. 2008 10:52
Česko má na paralympiádě už 18 medailí
Cyklista Jiří Ježek se raduje už z druhého paralympijského zlata.
Cyklista Jiří Ježek se raduje už z druhého paralympijského zlata. | Foto: Daniel Pavlis

Peking - Čeští paralympionici v pátek obohatili svou paralympijskou sbírku o další cenné kovy. Druhou zlatou medaili na letošních hrách získala plavkyně Běla Hlaváčková. Pro zlato si doplavala na stovce prsa v kategorii SB4.

Čeští cyklisté na paralympiádě pokračují v započaté tradici nejpilnějších sběratelů medailí. V časovkách vybojoval v kategorii LC2 nejcennější kov suverénní Jiří Ježek.

"Mít dvě zlaté medaile z Pekingu, to je prostě úžasné a úplně nejvíc, čeho jsem mohl dosáhnout," řekl po závodě šťastný Ježek. Ten kromě dvou zlatých na letošní paralympiádě vybojoval také stříbro z pevného kilometru a bronz z týmového sprintu.

Ježek na velodromu Lao-Šan dominoval od samého začátku téměř pětadvacetikilometrového závodu. S časem 33:36.70 suverénně zvítězil a před druhým Rumunem Novakem měl téměř 28 vteřin náskoku.

V téměř třiatřicetistupňovém horku se však Ježkovi nejelo nelépe. "Já mám teplo rád, ale tohle bylo dost i na mě," shrnul pětinásobný paralympijský vítěz.

K poslednímu závodu nastoupí Ježek v sobotu. "Bude to hodně těžké, protože jsou tam sloučené tři skupiny handicapů, nikdo z naší kategorie si nedává moc šancí. Na druhou stranu to bude nádherný závod, přes šedesát závodníků, to už je opravdu klasický peloton," těší se Ježek na silniční závod.

Další česká paralympijská medaile: Díky cyklistům
Paralympionici dál září, z velodromu mají tři medaile
Úspěch: Cyklista Ježek i plavkyně Hlaváčková mají zlato

Mackové se paralympijská premiéra vydařila

Další kov do české sbírky přidala také tricyklistka Markéta Macková, která vyjela bronz ve smíšené časovce sportovců s centrální poruchou hybnosti (kategorie CP1/CP2). Téměř třináctikilometrovou trať zajela sice až v devátém nejrychlejším čase, který jí však po přepočtení podle koeficientu handicapu vynesl třetí příčku.

Markéta Macková si jede pro bronz.
Markéta Macková si jede pro bronz. | Foto: Dan Pavlis

Jednadvacetiletá závodnice se po skončení své paralympijské premiéry netajila spokojeností. "Dala jsem do toho všechno, co jsem mohla. Je to skvělé, jela jsem to úplně pro všechny," radovala se po vyhlášení výsledků Macková.

Dalším českým zástupcům v cyklistických disciplínách se dařilo už méně. Ve stejné soutěži jako Macková obsadil deváté místo Josef Winkler. V časovce kategorie s nejmenším handicapem (CP4) unikla bronzová medaile jen těsně Jiřímu Bouškovi, další český reprezentant Luboš Jirka dojel šestý. Stejné místo obsadil i Tomáš Kvasnička v kategorii CP3.

Nedařilo se ani handbikerům - cyklistům vozíčkářům. Radovan Civiš a Marcel Pipek obsadili 11. a 12. pozice.

O medaili bude střílet Drahonínský

Vyřazovacími boji pokračovaly také soutěže v lukostřelbě. Jiří Klich skončil ve čtvrtfinále, ačkoli podal výborný výkon. "Stačilo mít trochu štěstíčka a mohl jsem postoupit," řekl po závodě lukostřelec - vozíčkář.

Úspěšnější byl David Drahonínský, který bude v neděli bojovat o medaile.

Česká republika se díky třem medailím posunula na 15. místo v celkovém hodnocení národů.