Paralympionici dál září, z velodromu mají tři medaile

Red Spo
9. 9. 2008 13:37
Cyklisté Bouška a Ježek druzí, Kvasnička třetí
Čeští paralympionici dokázali v úterý na velodromu Lao-šan vybojovat dvě medaile. | Foto: Daniel Pavliš

Peking - Čeští paralympionici pokračují v Pekingu v úspěšném tažení za medailemi.

Cyklisté Jiří Bouška, Tomáš Kvasnička a Jiří Ježek vybojovali na velodromu Lao-šan pro českou výpravu další tři cenné kovy.

Povedlo se jim to v závodě na tisíc metrů s pevným startem.

Jako první získal bronz osmnáctiletý Kvasnička v kategorii CP3. O chvíli později se radoval i Bouška, jenž vybojoval stříbro ve skupině cyklistů s lehčím handicapem. A jako poslední se radoval Jiří Ježek v LC2, jenž ke zlaté ze včerejška přidal dnes stříbrnou.

Dařilo se i diskařce Janě Fesslové. Po diskvalifikaci v Aténách, kde původně získala zlato, chtěla skončit. Byla přeřazena do jiné kategorie, ale dokázala se vrátit a v Pekingu si hodila pro cenný kov - pro bronz.

Češi nyní figurují na dvanáctém místě v pořadí národů, když už získali celkem jedenáct medailí.

Čtěte více:
Česko má na paralympiádě první zlatou. Díky koulařce
Úspěch: Cyklista Ježek i plavkyně Hlaváčková mají zlato

Rekordní jízdy

První dva čeští reprezentanti se přitom dokázali prosadit v závodech, ve kterých padaly světové rekordy.

Jiří Bouška startoval z pozice úřadujícího mistra světa jako předposlední a jeho čas byl ze všech účastníků nejrychlejší.

Osmadvacetiletý český reprezentant navíc dokázal překonat svůj vlastní paralympijský rekord, který zajel před čtyřmi lety v Aténách.

Po skvělém výkonu tak bylo jasné, že Bouška má minimálně stříbrnou medaili. O její konečné hodnotě rozhodoval čas posledního na startu, světového rekordmana Japonce Masaši Išiho.

Přemožitel českého cyklisty z loňského mistrovství světa zajel čas 1:08,771, který znamenal nejen zisk zlaté medaile, první pro japonskou výpravu na letošních Hrách, ale také hodnotu nového světového rekordu, který do té doby držel sám Iši.

Japonský cyklista tak vymazal z rekordních tabulek Jiřího Boušku, protože jeho čas byl zároveň paralympijským maximem.

"Původně jsem myslel, že se s Išim zkusím poprat o zlato, ale ukázalo se, že se jeho výkony neustále zlepšují. Mně se navíc nejelo úplně dobře, tak jsem nakonec hrozně rád za stříbrnou medaili," radoval se Bouška po závodě.

Kvasnička neměl jen na Brity

O stupínek níž skončil v závodu na 1000 m s pevným startem Tomáš Kvasnička, reprezentant s těžším handicapem.

Osmnáctiletý talent české cyklistiky zajel průběžně nejrychlejší čas, který byl dokonce o téměř tři vteřiny lepší než výsledek dosud vedoucího Argentince Lopeze.

Cyklista Jiří Bouška se stříbrnou medailí ze závodu na 1000 m s pevným startem.
Cyklista Jiří Bouška se stříbrnou medailí ze závodu na 1000 m s pevným startem. | Foto: Daniel Pavliš

Na startu bylo ale ještě duo britských favoritů a také Javier Ochoa, vítěz etapy cyklistické Tour de France z roku 2000. Jenže čas silničního specialisty byl o necelou vteřinu pomalejší a Tomáš Kvasnička věděl, že má medaili.

"Pak už jeli jen Britové, u kterých jsem věděl, že budou rychlejší. Vždycky mě porazili a jsou opravdu skvěle připravení," smířil se s bronzem Kvasnička. Jeho slova naplnila dvojice britských závodníků do puntíku.

Richard Waddon zajel o šest a půl vteřiny rychlejší čas než český reprezentant a překonal světový rekord svého krajana Darrena Kennyho.

Ten se ovšem na ovál vydal až jako poslední a čtyři okruhy prolétl ve fantastickém čase 1:08,668. Poprvé v historii tak závodník kategorie CP3 prolomil hranici minuty a deseti sekund. Britský suverén zajel dokonce rychlejší čas než vítěz kategorie s lehčím handicapem Masaši Iši.

Zisk bronzové medaile na prvních paralympijských hrách je pro Tomáše Kvasničku obrovským úspěchem.

"Já jsem na tenhle závod hodně trénoval, rok jsem jezdil na tréninku kilometru v závěsu za Jirkou Ježkem. Jsem rád, že se příprava vyplatila, a jsem hrozně šťastný za bronzovou medaili," usmíval se osmnáctiletý reprezentant.

V závodě na 1000 m s pevným startem se představil i Luboš Jirka, který ve skupině s Jiřím Bouškou skončil šestý.

Na dráze se musel vyrovnat s pádem hned po startu vinou startovacího zařízení, které jeho kolo nepustilo ve správný čas.

"Po pádu mě bolela noha. Ke druhému startu jsem sice nastoupil, ale už to nešlo. Jel jsem jen tak, abych dojel. Snad budu mít víc štěstí na silnici," doufá Jirka.

Ježek přidal ke zlatu stříbro

Ježek proměnil i svůj druhý start na velodromu v medaili. Po pondělním zlatém úspěchu ve stíhacím závodě se v úterý na kilometru s pevným startem radoval ze stříbra.

Třiatřicetiletý reprezentant tak navázal v kategorii tělesně handicapovaných na medailové úspěchy spastiků ve stejné disciplíně.

Na ovále překonal Ježka jen britský paralympionik Jody Cundy. Český zástupce byl z dalšího umístění na stupních vítězů šťastný.

"Jody Cundy je v téhle disciplíně opravdu fantastický, o čemž svědčí jeho časy. Překonat vlastní světový rekord takovým rozdílem, to je úžasné. Já jsem strašně rád, že jsem skončil za ním na stříbrné pozici a prodal v dalším závodě svůj tvrdý trénink," řekl spokojený Ježek.

Fesslová a povýšil bronzoví

V úterý se dařilo i jiným českým paralympionikům. Na atletickém stadionu o sobě dala vědět jednatřicetiletá Jana Fesslová, která v hodu diskem vybojovala bronzovou medaili.

Cenný kov stejného lesku získal i plavec Jan Povýšil. Ve Vodní kostce skončil už podruhé na stupních vítězů, opět z toho byla třetí pozice. Tentokráte ale v závodě na 200 metrů volným způsobem.

"Z téhle medaile mám trošku větší radost, protože jsem s ní moc nepočítal. Na stovce jsem chtěl být druhý, tady jsem za bronz opravdu rád," řekl Jan Povýšil, plavec v kategorii S4.

"Nějak mi to tady nejde. Normálně plavu odpoledne rychleji, ale tady mi to moc nesedí. Spíš mám pocit, že mě to odpoledne trochu semele a nechám se vynervovat. Ale čas 3:06,74 taky není zase tak pomalý," dodal.

1000 m s pevným startem, CP 4: 1. Masaši Iši, Japonsko (1:08.771), 2. Jiří Bouška, ČR (1:11.189), 3. Christopher Scott, Austrálie (1:12.229) … 6. Luboš Jirka, ČR (1:16.013)

1000 m s pevným startem, CP 3: 1. Darren Kenny, Británie (1:08.668), 2. Richard Waddon, Británie (1:11.161), 3. Tomáš Kvasnička, ČR (1:17.670)

1000 m s pevným startem, LC 2: 1. Jody Cundy, Británie (1:05.466), 2. Jiří Ježek, ČR (1:11.182), 3. Zheng Yuanchao, Čína (1:11.198)