Další česká paralympijská medaile: Díky cyklistům

Vybojoval ji tým ve složení Kvasnička, Ježek a Bouška
Jiří Bouška přidá k úternímu stříbru další cenný kov
Jiří Bouška přidá k úternímu stříbru další cenný kov | Foto: Daniel Pavliš

Peking - Další cenný kov do sbírky českého paralympijského týmu přidali ve středu cyklisté.

Ve finále mužského týmového sprintu se ze zisku bronzových medailí radovalo mužstvo ve složení Tomáš Kvasnička, Jiří Ježek a Jiří Bouška.

Ve druhém finálovém závodě porazili Češi tým Austrálie a vybojovali tak třetí pozici. Na bronzové medaile jim stačil celkový čas 52,379 vteřin, což je nový národní rekord v této disciplíně.

Ten se dnes cyklistům povedlo vylepšit hned dvakrát - poprvé v ranní kvalifikaci, podruhé v odpoledním finále.

Čtěte dále: Paralympionici dál září, z velodromu mají tři medaile

Ježek: Větší odpovědnost a sdílená radost

Potřebný náskok v "malém finále" získal už první český závodník, Tomáš Kvasnička. Po něm na dráhu nastoupil zkušený Jiří Ježek. Závod dokončil Jiří Bouška.

"My jsme předpokládali, že bychom na bronzové medaile mohli mít a vyšlo to, takže jsme strašně šťastní. Dneska jsme měli všichni den D," radoval se po skončení závodu Jiří Bouška, který úspěšnou jízdu českého mužstva završil coby finišující závodník.

"Je to super! Pro mě je to druhá medaile, což jsem nečekal, takže jsem moc šťastný," netajil se nadšením osmnáctiletý Tomáš Kvasnička.

Ze zisku cenného kovu byl nadšený i nejzkušenější jezdec mužstva, čtyřnásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek: "Týmová soutěž má vždycky jiný náboj než individuální. Člověk má větší odpovědnost za výsledek a i ta radost je potom sdílená."

Konečně správně složený tým

Cyklisté si po závodu pochvalovali zejména dobré složení týmu. "Je to díky přínosu Tomáše Kvasničky, který má skvělý start," chválil nejmladšího člena trojice zkušený Ježek.

"My s Jirkou Bouškou jezdíme team sprint už asi šest let, ale s jinými závodníky nám to nikdy tak nešlo," dodal závodník.

Složení bronzového týmu chválí i reprezentační trenér Viktor Zapletal. "Zkoušeli jsme i jinou variantu, kdy závod dojížděl Jirka Ježek. Tahle se ale ukázala jako nejrychlejší, což kluci dokázali i dneska."

České trojici se dařilo už v ranní kvalifikaci. Do odpoledního finále vstupovali jako favorité na zisk bronzových medailí poté, co čtvrté Australany porazili s rozdílem dvou vteřin.

Roli favoritů týmového sprintu v kategoriích LC1-4 a CP3/4 potvrdil tým Británie, který získal zlaté medaile. Na druhém místě skončili domácí Číňané.

Výsledky - týmový sprint (LC1-4 a CP3/4)
1. Británie (Bristow, Cundy, Kenny) - 20.208, 13.931, 15.184, celkový čas 49.323