11:20

Sledovali jsme ŽIVĚ 16. etapa Tour de France

Dobrý den, vítejte u online reportáže z 16. etapy Tour de France. Královská pyrenejská etapa z Pau do Bagneres-de-Luchon měří 197 kilometrů. Start etapy je naplánován na 11:20.

16. etapa Tour de France 2012
16. etapa Tour de France 2012 | Foto: www.steephill.tv

Po dni volna Tour pokračuje tím nejtěžším, co může letošní ročník přinést.  Jezdci dnes vyjedou na populární Col du Tourmalet. Čekají je dvě vrchařské prémie nejvyšší kategorie a dvě prémie 1. kategorie.

Po sprintérské prémii ve městečku Bielle (26. km) záhy následuje výstup na vrchol nejvyšší vrchařské kategorie - 1709 metrů vysoký Col d'Aubisque (53,5. km). Jezdci budou téměř 17 kilometrů zdolávat průměrné převýšení 7,1 %. 

Po sjezdu do městečka Adast (87. km, 439 m. n. m.), následuje devatenáctikilometrové stoupání na Col du Tourmalet (120,5. km, 2115 m. n. m.) s průměrným převýšení 7,4 %. Jezdci během něj nastoupají 1300 výškových metrů.

Následuje sedmnáctikilometrový sjezd do Sainte-Marie de Campan (859 m. n. m.) a poté jezdce čeká třináctikilometrové stoupání na Col d'Aspin (150,5. km, 1489 m. n. m.) s průměrným převýšením 4,8 %.

Poté jezdce čeká dvanáctikilometrové klesání do městečka Arreau (706 m. n. m.) a následuje závěrečné stoupání - téměř desetikilometrové na Col de Peyresourde (181,5. km, 1569 m. n. m.) s průměrným převýšením 6,7 %. 

Na závěr čeká jezdce šestnáctikilometrový sjezd o téměř tisíc výškových metrů níže do cílového města Bagnéres de Luchon.

Foto: Reuters

Do etapy už nenastoupí lucemburský lídr stáje RadioShack Fränk Schleck, který měl podle Mezinárodní cyklistické federace na Tour pozitivní dopingový test na diuretika. V průběžném pořadí byl devatenáctý.

1. km

Závod byl odstartován.

1. km

Hned v úvodu se do úniku vydali dva vůbec nejaktivnější jezdci letošního ročníku - Dán Michael Mörköv ze Saxo Bank a Ukrajinec Andrej Grivko z Astany.

3. km

Mörköv s Grivkem byli pelotonem sjeti. Nyní se o únik pokoušejí Francouzi Roy, Riblon, Fouchard, Nizozemec Timmer a Dán Lund. 

5. km

Pelotonem byla dojeta i zmíněná pětice.

7. km

O úprk se pokouší Rus Vladimir Gusev z Kaťuše.  

8. km

Ke Gusevovi se připojují Nizozemec Ten Dam z Rabobanku, dále Španělé Cobo z Movistaru a Gorka Izaguirre Insasusti z Euskaltelu, Ital Paolini z Kaťuše, Francouz Roy z FDJ a Slovinec Koren z Liquigasu.

10. km

Dojeta je i tato šestice uprchlíků.

13. km

Do úniku se vydal Nizozemec Johnny Hoogerland z Vacansoleil, nyní ujel Kazach Fofonov z Astany.   

16. km

Také Fofonov byl dojet, stejně jako později Zabriskie s Paolinim. Nyní útočí lídr stáje FDJ Francouz Sandy Casar.  

18. km

Také Casar byl brzy dojet.

21. km

Zhruba pět kilometrů chybí do sprintérské prémie ve městečku Bielle. Nyní se z pelotonu utrhla velká skupinka jezdců.

25. km

Do sprintérské prémie zbývá 1,5 kilometru. Vedoucí část (zhruba třicetičlenná) vede před tou druhou už o minutu a půl.

26. km

Jako první byl na sprintérské prémii Portugalec Sergio Paulinho ze Saxo Bank. Vedoucí třicítka vede už o dvě minuty.

Pojďme se podívat na pořadí na sprintérské prémii:

1. Sergio Paulinho (Port., Saxo Bank) - 20 bodů, 2. Sandy Casar (Fr., FDJ) - 17 bodů, 3. Steven Kruiswijk (Niz., Rabobank) - 15 bodů,  4. Juka Araširo (Jap., Europcar) - 13 bodů, 5. Eduard Vorganov (Rus., Kaťuša) - 11 bodů, 6. Steve Cummings (Brit., BMC) - 10 bodů, 7. Marco Marzano (It., Lampre) 9 bodů, 8. Rafael Valls Ferri (Šp., Vacansoleil) -  8 bodů, 9. Jens Voigt (Něm., RadioShack) - 7 bodů, 10. Daniel Martin (Ir., Garmin) - 6 bodů, 11. Jorge Azanza (Šp., Euskaltel) - 5 bodů, 12. Mathieu Ladagnous (Fr., FDJ) - 4 body, 13. Vassilij Kirijenka (Běl., Movistar) - 3 body, 14. Guillaume Levarlet (Saur-Sojasun) - 2 body, 15. Rui Costa (Port., Movistar) 1 bod.

Tour de France 2012, 14. etapa
Tour de France 2012, 14. etapa | Foto: www.cyclingnews.com/sirotti
30. km

Vedoucí třicítka má na peloton náskok už 2:45 minuty. Nyní se začínají uprchlíci blížit ke stoupání na první dnešní vrchol - Col d'Aubisque.

34. km

Náskok vedoucí třicítky je už 3:45 minuty. Pojďme si představit stoupání na 1709 metrů vysoký Col d'Aubisque (53,5. km). Jezdci budou téměř 17 kilometrů zdolávat průměrné převýšení 7,1 %. Nastoupají více než 1100 výškových metrů.

37. km

Právě nyní začíná vedoucím jezdcům stoupání na Col d'Aubisque. Náskok vedoucí skupiny je už vyšší než čtyři minuty.

40. km

Pojďme si rozklíčovat i další jména z vedoucí skupinky jezdců, kterých je nakonec 38.

Vedle Cummingse je v ní z týmu BMC i Američan George Hincapie, Voigta doplňuje z týmu RadioShacku v úniku Jaroslav Popovič, s Araširem jede týmový lídr jeho Europcaru Thomas Voeckler, Azanzu a Izaguirreho doplňuje ve stáji Euskaltel další Španěl Egoi Martínez, Manzani má podporu týmových kolegů z Lampre Němce Daniela Honda a Itala Simoneho Stortoniho, z týmu AG2R jsou v úniku Francouzi Maxime Bouet a Sébastien Minard, z Cofidisu jsou v úniku Estonec Rein Taaramae a Francouz Samuel Dumoulin, Levarleta doplňuje ze stáje Saur-Sojasun dvojice Francouzů Brice Feillu a Jean-Marc Marino (SAU), Vallse Ferriho doplňuje týmový parťák z Vacansoleil Nizozemec Johnny Hoogerland, Vorganovovi parťáci z Kaťuše jsou Rus Jurij Trofimov a Ital Giampaolo Caruso, vedle Casara a Ladagnouse má FDJ zastoupení i ve vítězi pondělní etapy Pierricku Fédrigovi, vedle Kruiswijka má Rabobank ve vedoucí skupince Nizozemce Laurenta Ten Dama, Movistar má vedle Kirijenky a Costy zastoupení v Rusovi Vladimiru Karpecovi, Paulinha doplňuje parťák ze Saxo Bank Dán Chris-Anker Sörensen (STB), Astanu zastupuje vedoucí muž pořadí vrchařské souteže Švéd Fredrik Kessiakoff a zkušený Kazach Alexandr Vinokourov, tým Argos Shimano má pak zastoupení ve Francouzi Matthieu Sprickovi.

14. etapa Tour de France 2012
14. etapa Tour de France 2012 | Foto: www.cyclingnews.com/bettini
42. km

Velká nepříjemnost se uvnitř pelotonu přihodila Američanovi Chrisi Hornerovi z Radioshacku, který spadl do příkopu. Z kola se ale zvedl a v závodu bude pokračovat.

46. km

Nejlépe v průběžném pořadí jsou na tom ze skupinky uprchlíků na 18. místě Egoi Martinez (ztráta na Bradleyho Wigginse činí 18 minut a 4 sekundy), na 19. místě Rui Alberto Costa (ztráta 19 minut) a na 20. příčce Chris Anker Sörensen (ztráta 20 minut). Právě Sörensen (39 bodů) a Voeckler (37 bodů) jsou největšími soupeři Kessiakoffa (69 bodů) v boji o puntíkovaný trikot, druhý v pořadí vrchařské soutěže Pierre Rolland totiž zůstal v pelotonu. Z 38 jezdců pak už etapu Tour vyhráli Hincapie, Popovič, Voigt, Voeckler, Dumoulin, Feillu, Paulinho, Casar, Fedrigo a Vinkourov.  

Švédský cyklista Fredrik Kessiakoff ze stáje Astana během osmé etapy Tour de France 2012.
Švédský cyklista Fredrik Kessiakoff ze stáje Astana během osmé etapy Tour de France 2012. | Foto: Reuters
49. km

Osmatřicítka jezdců v úniku drží pět kilometrů pod Col d'Aubisque stále při sobě, náskok na peloton má 3:45 minuty.

52. km

Dva kilometry na vrchol. Náskok vedoucí skupiny je stále 3:45 minuty.

53. km

Na špici se začíná bojovat, Araširo jede tempo týmovému kolegovi Voecklerovi, drží se jich jen Kessiakoff. Připomínáme, že první muž na Col d'Aubisque dostane do vrchařské soutěže 25 bodů.

54. km

Po vynikající práci Arašira je první na Col d'Aubisque Voeckler (25 bodů), který vyhrál spurt nad Kessiakoffem (20 bodů), třetí dojel Araširo (17 bodů). Čtvrtý dojel Sörensen (14 bodů), pátý Vinokurov (12 bodů). Voeckler se sice dostal ve vrchařské soutěži na druhé místo před Rollanda, ztráta na Kessiakoffa však činí 27 bodů.

Francouzský cyklista Thomas Voeckler ze stáje Europcar dojíždí závod v desáté etapě Tour de France 2012.
Francouzský cyklista Thomas Voeckler ze stáje Europcar dojíždí závod v desáté etapě Tour de France 2012. | Foto: Reuters
57. km

Nyní čeká jezdce 33 kilometrů dlouhý sjezd, výjimkou je jen krátké stoupání na Col du Sulaure těsně za Col d'Aubisque.

59. km

Voeckler s Kessiakoffem si díky sprintu na vrchol vytvořili patnáctisekundový náskok, nyní se však vedoucí skupina sjela. Jezdci totiž začínají stoupat na Col du Sulaure. Náskok na peloton nyní činí už 4 a půl minuty.

63. km

Col du Sulaure je za námi, nyní čeká vedoucí skupinu sjezd do městečka Adast (439 metrů nad mořem), které leží na 87. kilometru etapy.

68. km

Náskok na peloton nyní činí už 5 minut. V čele je nyní čtveřice Ladagnous, Marino, Manzani a Dimoulin.

72. km

Patnáct kilometrů sjezdu čeká ještě vedoucí skupinu, po dalších 15 kilometerch následuje devatenáctikilometrové stoupání na Col du Tourmalet (2115 m. n. m.) s průměrným převýšení 7,4 %. Jezdci během něj nastoupají 1300 výškových metrů.

76. km

Nepříjemná nehoda potkala při sjezdu Rusa Vladimira Guseva ze stáje Kaťuša, který po kontaktu s belgickým jezdcem Romainem Zinglem skončil v příkopu a vypadá to, že má zlomenou klíční kost, i pro něj tak Tour končí. Zingle se vydal na zpět na kolo a začal stíhat peloton.

Foto: Reuters
80. km

Náskok vedoucí osmatřicítky na peloton je už téměř 5 a půl minuty.

87. km

Vedoucí skupina je v Adastu. Náskok na peloton je stále 5 a půl minuty. Po dalších patnácti kilometrech následuje výstup na Col du Tourmalet.

94. km

Vedoucí osmatřicítka vede už o 5 minut a 45 sekund.   

102. km

Vedoucí skupinka začíná stoupat na Col du Tourmalet. V historii Tour se tam jezdci objeví po osmasedmdesáté. Od roku 2008 se jezdí pravidelně každý rok, před dvěma lety na něj vyjížděli jezdci dokonce dvakrát. Loni byl na Tourmaletu první Francouz Jérémy Roy.  

Foto: Reuters
103. km

Mírný náskok v čelní skupince získává na úvod stoupání Danilo Hondo.   

104. km

Z vedoucí skupinky naopak odpadají Popovič a Dimoulin.

106. km

Hondo je pohlcen, do úniku se naopak dostávají Daniel Martin s Laurentem Ten Damem a Fredrikem Kessiakoffem. Odpadává naopak Ladagnous. Peloton ztrácí už přes šest minut.   

107. km

Vedoucí trojici začínají stíhat Thomas Voeckler, George Hincapie, Chris Anker Sörensen a Brice Feillu.

108. km

Voeckler, Hincapie, Sörensen a Feillu se dotáhli na Martina, Ten Dama a Kessiakoffa. V čele je tak sedmičlenná skupinka, která má ale jen drobný náskok na ostatní.

110. km

Vedoucí skupinka polevila v tempu a dotáhli se na ni i Egoi Martínez, Gorka Izaguirre, Jens Voigt, Simone Stortoni a Alexandr Vinokurov. V čele je tak dvanáctičlenná skupinka, která má náskok už téměř sedmi a půl minuty na peloton.

111. km

Vedoucí dvanáctka je nyní deset kilometrů pod vrcholem, její náskok na peloton už nyní přesáhl sedm a půl minuty.

113. km

Osm kilometrů na vrchol. Do vedoucí skupinky se dotáhla většina jezdců z úniku, tempu nestačil jen Rafael Valls Ferri. Skupinku nyní vede Sergio Paulinho.

114. km

Na čele se utrhla trojice Thomas Voeckler, Daniel Martin a Brice Feillu. Stíhat se ji vydal jen Fredrik Kessiakoff. Vedoucí čtveřice má nyní náskok na ostatní jezdce z úniku už zhruba patnáct sekund. 

Foto: Reuters
115. km

Kessiakoff však tempo vedoucí trojice neudržel a zbytek uprchlíků jej dotahuje.

116. km

Voeckler s Feilluem ujíždějí Martinovi. Na Kessiakoffa se naopak dotáhla trojice Sörensen, Hincapie a Ten Dam. Tato čtveřice ztrácí pět kilometrů pod vrcholem na vedoucí dvojici 35 sekund.

117. km

Voeckler s Feilluem mají 4 kilometry pod vrcholem náskok na Kessiakoffovu grupu už 45 sekund. V ní už se drží jen Ten Dam a Sörensen, Hincapie se jí neudržel.

118. km

Tři kilometry pod vrcholem se do Kessiakoffovy skupiny připojili i Izaguirre a Stortoni. Na Voecklera s Feilluem mají ztrátu už minutu a čtvrt. 

120. km

Poslední kilometr pro Voecklera a Feillua. Do Kessiakoffovy skupiny se dotáhl nyní i Voigt, Hincapie a Vinokurov. Její ztráta stále činí více než minutu.

121. km

Voeckler si bez boje dojel pro prvenství i na Tourmaletu a získal 25 bodů, hned za ním dojel Feillu (20 bodů). Třetí dojel Martin (17 bodů). Se ztrátou více než minuty a půl dojel na čtvrtém místě Kessiakoff (14 bodů) stíhaný Sörensenem (12 bodů).

Znamená to, že Voeckler stáhl z náskoku Kessiakoffa 11 bodů, nyní tak na něj ztrácí už jen 16 bodů.

Francouzský cyklista Thomas Voeckler ze stáje Europcar dojíždí závod v desáté etapě Tour de France 2012.
Francouzský cyklista Thomas Voeckler ze stáje Europcar dojíždí závod v desáté etapě Tour de France 2012. | Foto: Reuters
125. km

Náskok Voecklera s Feilluem na peloton nyní překročil deset minut.

132. km

Až teprve nyní dojel na Tourmalet peloton. Voeckler s Feilluem už jsou o 11 kilometrů dál.

138. km

Voeckler s Feilluem za sebou mají sedmnáctikilometrový sjezd do Sainte-Marie de Campan (859 m. n. m.), nyní je čeká třináctikilometrové stoupání na Col d'Aspin (1489 m. n. m.) s průměrným převýšením 4,8 %.

140. km

Pád postihl při sjezdu z Tourmaletu rekordmana George Hincapieho (17 účastí). Doktor mu nyní musí ošetřit zakrvácený levý loket a levé lýtko.

141. km

Voeckler a Feillu mají náskok na Martina zhruba 40 sekund, Kessiakoffova skupina ztrácí dvě minuty. Tato skupina má nyní deset jezdců, včetně Hincapieho, a překvapivě začíná ztrácet právě Kessiakoff.

Foto: Reuters
143. km

Feillu s Voecklerem jsou v polovině stoupání. Na Martina už se dotáhla šestice stíhačů - Voigt, Hincapie, Vinokurov, Sörensen, Kirijenka a Ten Dam. Tato semička nyní ztrácí na francouzské jezdce minutu a půl.

145. km

Kessiakoff je ve velké krizi, na čelo ztrácí už tři a půl minuty.  

147. km

Ze sedmičky stíhačů se vydává stíhat francouzské jezdce trojice Sörensen, Vinokurov, Voigt.

149. km

Voeckler je první i na třetím vrcholu dnešního dne - Col d'Aspin a získává do vrchařské soutěže 10 bodů, čímž snižuje ztrátu na vedoucího muže soutěže Kessiakoffa na pouhých šest bodů.

Za zády mu stále visí francouzský parťák Feillu (8 bodů), na třetím až pátém místě dojeli s více než minutovou ztrátou Vinokurov (6 bodů), Sörensen (4 body) a Voigt (2 body).

Francouzský cyklista Thomas Voeckler ze stáje Europcar dojíždí závod v desáté etapě Tour de France 2012.
Francouzský cyklista Thomas Voeckler ze stáje Europcar dojíždí závod v desáté etapě Tour de France 2012. | Foto: Reuters
151. km

Nyní čeká jezdce dvanáctikilometrové klesání do městečka Arreau (706 m. n. m.) a následuje závěrečné stoupání - téměř desetikilometrové na Col de Peyresourde (181,5. km, 1569 m. n. m.) s průměrným převýšením 6,7 %. 

154. km

Cadel Evans nestačí tempu pelotonu a odpadá. Může za to tempo Nibaliho s Bassem na špici pelotonu.

Australský cyklista Cadel Evans během sedmé etapy Tou de France 2012.
Australský cyklista Cadel Evans během sedmé etapy Tou de France 2012. | Foto: Reuters
157. km

Nibali a Basso přivádějí peloton na vrchol. Za nimi je však čtyřka stáje Sky Wiggins, Porte, Froome a Rodgers.

160. km

Evans ztrácí na vrcholu Col d'Aspin na Wigginse 47 sekund.

162. km

Voeckler a Feillu přijíždějí do městečka Arreau. Na trojici pronásledovatelů se dotáhl ve sjezdu Izaguirre.

165. km

Sörensen a Vinokurov jedou stíhat Francouze a odtrhávají Voigta s Izaguirrem. Nyní ztrácejí na Voecklera s Feilluem jen něco málo přes minutu.

168. km

Izaguirre a Voigt se dotáhli na Vinokurova se Sörensenem, na Francouze ztrácejí už jen 50 sekund.

171. km

Evansovi se podařilo ve sjezdu dotáhnout do čelní skupiny.

172. km

Feillu a Voeckler načínají desetikilometrové stoupání na Col de Peyresourde.

173. km

Sörensen a Vinokurov se opět utrhli Voigtovi a Izaguirremu. Na Francouze ztrácejí už jen 35 sekund.

Kazašský cyklista Alexandr Vinokurov před sedmou etapou Tour de France 2012.
Kazašský cyklista Alexandr Vinokurov před sedmou etapou Tour de France 2012. | Foto: Reuters
175. km

Voeckler si uvědomil hrozbu a parťákovi z dlouhého úniku Feillumu se utrhl. Pokračuje tak v sólojízdě. Sörensenovi a Vinokurovi totiž schází na Feillua už jen půlminuta.

176. km

Šest kilometrů pro Voecklera na vrchol, náskok na uprchlíky Francouz navyšuje. To si uvědomil i Sörensen, utrhnul se Vinokurovovi a začíná stíhat Feillua.

177. km

Voeckler má 4,5 kilometrů na vrchol. Sörensen se snadno dotáhl na Feilluho a brzy ho také předjede.

178. km

Opakuje se situace z Col d'Aspin. Evans hned na úvod posledního stoupání znovu ztrácí na peloton.

179. km

Poslední tři kilometry pro Voecklera na závěrečný vrchol.

180. km

Dva kilometry pro Voecklera. Na druhého Sörensena má náskok 1:10 minuty. Je tak jasné, že bude první i na čtvrtém dnešním vrcholu a po závodě si navíc oblékne puntíkovaný trikot pro lídra vrchařské soutěže.

181. km

Kilometr na vrchol pro Voecklera. Závodit se však začíná v pelotonu, jemuž ujíždí Nibali, jehož se vydali stíhat Froome a Wiggins.

Tour de France 2012, 14. etapa
Tour de France 2012, 14. etapa | Foto: www.cyclingnews.com/sirotti
182. km

A je to tady. Voeckler je na vrcholu Col de Peyresourde. Na závěr jej čeká téměř šestnáctikilometrový sjezd o téměř tisíc výškových metrů níže do cílového města Bagnéres de Luchon.

183. km

Froome a Wiggins se bez problémů dotáhli na Nibaliho.

184. km

Zdá se, že Voeckler získá druhé letošní etapové prvenství na Tour. Sörensen dojel na vrchol a ztrácí už téměř minutu a půl. Třetí dojel Vinokurov, čtvrtý Izaguirre a až na páté místo se propadl Feilleu.

Foto: Reuters
188. km

Evans se propadá, čím dál hlouběji. Na Wigginsovu trojici ztrácí už tři a půl minuty.

180. km

Wiggins, Froome a Nibali jsou na vrcholu, na Voecklera ztrácejí téměř osm minut.

192. km

Voeckler má před sebou posledních 5 kilometrů.

194. km

Tři kilometry pro Voecklera. Až teprve nyní se dostal na vrchol Evans.

195. km

Dva kilometry do cíle. Voecklerův náskok na Sörensena je už dvouminutový.

196. km

Poslední kilometr pro Voecklera, který si jede pro svůj čtvrtý etapový vavřín na Tour.

197. km

A je to tady. Hrdina dnešního dne Thomas Voeckler je v čase 5:35:02 v cíli a pořádně si s diváky triumf v posledním kilometru užil. V etapě s cílem v Bagniéres de Luchon vyhrál po dvou letech.

Francouzský cyklista Thomas Voeckler ze stáje Europcar se raduje z vítězství v desáté etapě Tour de France 2012.
Francouzský cyklista Thomas Voeckler ze stáje Europcar se raduje z vítězství v desáté etapě Tour de France 2012. | Foto: Reuters

O 1:40 minuty dojel do cíle jako druhý Chris Anker Sörensen.

S tříminutovou ztrátou dojíždějí do cíle Gorka Izaguirre a hned za ním Alexandr Vinokurov.

Čtyři minuty ztratil na Voecklera druhý dnešní hrdina - Brice Feillu, který jel dlouho dobu s Voecklerem ve dvojčlenném útoku, hned za ním dojíždí na šestém místě Jens Voigt.

Se ztrátou šesti minut dojeli do cíle na sedmé až desáté pozici Daniel Martin, Simone Stortoni, Giampalo Caruso a Laurent Ten Dam.

S více než sedmiminutovou ztrátou dojíždějí na 11. až 13. místě Vincenzo Nibali, Bradley Wiggins a Christopher Froome.

Evans ztratil na Wigginse a spol přes čtyři minuty a v celkovém pořadí klesl na sedmé místo.

Ještě si zopakujme, že vítěz etapy Francouz Thomas Voeckler z Europcaru triumfoval letos podruhé a celkově počtvrté. Vyhrál všechna čtyři dnešní stoupání a zítra vyjede s puntíkovaným trikotem pro vedoucího muže ve vrchařské soutěži.

Tímto se s vámi loučím a připomínám, že zítřejší 17. etapu vám opět  přiblížímě v online reportáži.

Právě se děje

Další zprávy