"Saganovi na lyžích" blahopřál i Kiska, Vlhová se těší na souboj ve Špindlerově Mlýně

ČTK ČTK
18. 2. 2019 10:48
Pro slalomářku Petru Vlhovou skončilo mistrovství světa už v sobotu, ale kompletní sbírku medailí ukáže doma nejdříve ve středu. První slovenská světová šampionka se ještě v úterý představí ve Světovém poháru ve Stockholmu a pak bude nabírat energii před závěrem sezony. Na třiadvacetiletou Vlhovou a její souboje se suverénkou Mikaelou Shiffrinovou z USA se mohou čeští fanoušci těšit 8. a 9. března ve Špindlerově Mlýně.
Petra Vlhová v obřím slalomu na MS 2019
Petra Vlhová v obřím slalomu na MS 2019 | Foto: Reuters

"Chci na konci sezony potvrdit svoje pozice a být co nejsilnější," řekla Vlhová slovenským novinářům po sobotním bronzu ze slalomu, kterým zkompletovala svoji medailovou žeň v Aare. Začala ji stříbrem v kombinaci a vrchol zažila v obřím slalomu - zlatou medailí se nesmazatelně zapsala do slovenských dějin.

"Tak jako máme v cyklistice fenoména Petra Sagana, tak ve sjezdovém lyžovaní máme fenoménku Petru Vlhovou," uvedla bývalá sjezdařka Jana Gantnerová, vítězka sjezdu v SP v Altenmarktu v roce 1980, pro web šport.sk.

"Věřila jsem si na medaili, ale že bych měla tři, to ne. Nejkrásnější je samozřejmě zlato a nejtěžší byl bronz. Ve slalomu to byl obrovský boj a měla jsem i štěstí," řekla Vlhová a dodala: "Je třeba dál tvrdě pracovat a zlepšovat se."

Ač unavená, v úterý pojede paralelní slalom ve Stockholmu. "A pak už se těším domů, protože mám za sebou náročný měsíc," pronesla lyžařka, díky které skončilo Slovensko v medailovém pořadí MS na pátém místě. "Petra zařadila Slovensko k lyžařským velmocím!" hlásal výstižně titulek slovenského webu športky.sk.

Největší nadšení v zemi pochopitelně vyvolal její čtvrteční triumf v obřím slalomu. Na sociálních sítích se mezi gratulanty objevil i prezident Andrej Kiska. "Zlatá Petra Vlhová. Bravóóó!!! Dívka z malé země ve střední Evropě," napsal mimo jiné Kiska.

Za vzestupem Vlhové stojí se svými metodami Ital Livia Magoni, který v minulosti dovedl k úspěchům Slovinku Tinu Mazeovou. Poté vedl slalomářky v italské reprezentaci, ale byl propuštěn. "A tohle je pro mě velká satisfakce," řekl Magoni serveru bergamonews.it. "Petra se před sezonou hodně zlepšila, trochu změnila techniku a já jsem předpovídal, že to buď bude tragédie, nebo skvělá sezona."

Sezonu prožívá Vlhová celkově fantastickou. V pořadí Světového poháru je druhá za Shiffrinovou a stejná příčka jí patří ve slalomu. Právě s Američankou svádí mezi tyčemi v sezoně největší souboje. Většinou za ní končila druhá, ale dokázala ji i porazit. "Rivalita nás žene na hranici možností a ještě dál," konstatovala Vlhová.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U zlínských hokejistů skončil kouč Stavjaňa, vrací se Svoboda

Hokejisty Zlína už nevede Antonín Stavjaňa, vedení klubu dnes hlavního trenéra večer odvolalo z funkce. Na lavičku posledního celku extraligy se po půlroce vrací Robert Svoboda. Berani o tom informovali na svých webových stránkách.

Zlínští hokejisté získali v 11 kolech jen šest bodů za dvě vítězství. Aktuálně mají na kontě sérii tří porážek při skóre 4:16. S celkovými 41 inkasovanými góly mají nejhorší obranu v soutěži.

"Členové prezidia, představenstva klubu a rady jednatelů se domluvili na změně trenéra. Po neúspěšném působení Antonína Stavjani se vrací Robert Svoboda, který do konce minulé sezony mužstvo trénoval a zná tak jeho kvality. Byla to logická volba," uvedl generální manažer klubu Martin Hosták.

Další zprávy