Skokanskou generálku na MS ovládl ve Willingenu Kobajaši, Koudelka byl 24.

17. 2. 2019 17:27
Poslední závod skokanů na lyžích před mistrovstvím světa vyhrál ve Willingenu suverénně japonský lídr Světového poháru Rjoju Kobajaši. Nejlepší z Čechů Roman Koudelka obsadil v Německu 24. místo.
Rjoju Kobajaši
Rjoju Kobajaši | Foto: Reuters

Vítěz Turné čtyř můstků Kobajaši při jedenáctém triumfu v sezoně deklasoval konkurenci. Objev této zimy vedl už po prvním kole, skočil 146 a 144 metrů a druhého Markuse Eisenbichlera porazil o 21,6 bodu. Německý skokan se k radosti domácích fanoušků propracoval na stupně vítězů z osmého místa po prvním kole a za Kobajašim byl druhý už počtvrté v ročníku. Třetí místo obsadil Polák Piotr Žyla.

Dvaadvacetiletý Kobajaši vyhrál alespoň jedenáct závodů v sezoně jako šestý skokan historie, čímž se dotáhl na Poláka Adama Malysze a Němce Martina Schmitta. Rekordmanem je s 15 výhrami Slovinec Peter Prevc ze sezony 2015/16.

Vedle dnešního klání ovládl Kobajaši také druhý ročník takzvaného Willingen Five, do něhož se započítává kvalifikace a čtyři skoky obou individuálních závodů. Japonec díky tomu získal šek na 25 000 eur (638 000 korun).

Koudelka předvedl skoky 131,5 a 134,5 m a mírně vylepšil sobotní 26. pozici, jež pro něj byla nejhorším výsledkem v sezoně. Viktor Polášek a Lukáš Hlava skončili v prvním kole v páté desítce a nebodovali.

Mistrovství světa v klasickém lyžování začíná v Seefeldu ve středu, skokani startují páteční kvalifikací na velkém můstku.