Sáblíková si na patnáctistovce zlepšila letošní maximum, v Hamaru byla sedmá

3. 2. 2019 18:05
Rychlobruslařka Martina Sáblíková skončila na Světovém poháru v Hamaru sedmá v závodu na 1500 metrů. Překonala tak svůj dosud nejlepší výsledek v sezoně na této trati, kterým bylo osmé místo z prosincového mítinku v Tomaszówě Mazowieckém.
Martina Sáblíková na závodech SP v Hamaru
Martina Sáblíková na závodech SP v Hamaru | Foto: Reuters

Pro trojnásobnou olympijskou vítězku přitom byla patnáctistovka v Norsku jen doplňkovou disciplínou. V pátek Sáblíková vyhrála tříkilometrovou trať a po prvním triumfu od března 2017 se vrátila do čela průběžného pořadí SP na dlouhých tratích.

Závod rychlobruslařek na 1500 metrů vyhrála Američanka Brittany Boweová. Sáblíková za ní časem 1:58,011 zaostala o více než dvě sekundy.

Světový pohár v Norsku je pro jedenatřicetiletou Sáblíkovou poslední prověrkou před vrcholem sezony, kterým bude příští týden v Inzellu mistrovství světa na jednotlivých tratích. Po pátečním vítězství na trojce si pochvalovala, že její forma jde správným směrem.

Nikola Zdráhalová byla na patnáctistovce druhá v divizi B, stejného výsledku dosáhla i v sobotu na kilometrové trati.

Závody SP v rychlobruslení v Hamaru (Norsko):

Muži:

500 m: 1. Kuližnikov 34,786, 2. Murašov (oba Rus.) 34,829, 3. Kim Čun-ho (Korea) 34,849.

Průběžné pořadí (po 9 z 11 závodů): 1. Kuližnikov 452, 2. Šinama (Jap.) 366, 3. Lorentzen (Nor.) 350.

1500 m: 1. Juskov (Rus.) 1:44,957, 2. Bökko (Nor.) 1:46,287, 3. Kim Min-sok (Korea) 1:46,398, …divize B: 20. Druszkiewicz (ČR) 1:53,674.

Průběžné pořadí SP (po 5 z 6 závodů): 1. Juskov 223, 2. Ičinohe (Jap.) 203, 3. Kim Min-sok 199, …68. Druszkiewicz 1.

Ženy:

500 m: 1. Herzogová (Rak.) 37,612, 2. Golikovová 37,901, 3. Fatkulinová (obě Rus.) 38,090.

Průběžné pořadí (po 9 z 11 závodů): 1. Herzogová 504, 2. Fatkulinová 403, 3. Golikovová 388.

1500 m: 1. Boweová (USA) 1:55,892, 2. Van Beeková 1:56,132, 3. Beuneová (obě Niz.) 1:57,151, …7. Sáblíková 1:58,011, divize B: 2. Zdráhalová 1:58,805, 16. Kerschbaummayr (všechny ČR) 2:03,471.

Průběžné pořadí SP (po 5 z 6 závodů): 1. Boweová 270, 2. Wüstová (Niz.) 217, 3. M. Takagiová (Jap.) 211, …13. Sáblíková 128, 29. Zdráhalová 65, 55. Kerschbaummayr 8.

před 21 minutami

Vojáci vyslaní do Washingtonu kvůli nepokojům se stáhnou

Americký ministr obrany Mark Esper nařídil stažení vojáků vyslaných do oblasti hlavního města Spojených států kvůli nepokojům. S odvoláním na své zdroje o tom informovala agentura Reuters. Odchod vojska, které do regionu nenáleží posádkou, žádala washingtonská starostka Muriel Bowserová.

Kvůli vyhrocené situaci byli do Washingtonu vysláni vojáci a také gardisté z jiných amerických států, ačkoli hlavní město USA stejně jako všechny americké státy má vlastní národní gardu. "Chceme, aby vojsko a vojáci z jiných států opustili Washington," řekla ve čtvrtek Bowserová.

Pentagon původně vyslal do Washingtonu jako zálohu pro případ nepokojů asi 1600 vojáků, do ulic ale nasazeni nebyli. Část vojáků již oblast opustila a ti zbývající, kterých je asi 900, odejdou nyní. Podle Reuters podepsal Esper rozkaz, aby se vojáci vrátili na domovské základny Fort Bragg v Severní Karolíně a Fort Drum ve státě New York.