Ve fluoru máme miliony. Zákaz napáchá víc škody než užitku, obává se český servisman

Petr Paseka Petr Paseka
9. 2. 2020 11:01
Světová lyžařská federace (FIS) se rozhodla od příští sezony zakázat používání fluoru při přípravě lyží. Zdůvodňuje to obavou o životní prostředí a zdraví lidí, zejména servismanů. “Bohužel je to politické rozhodnutí a u těch je riziko, že někdy napáchají víc škody než užitku,” říká šéf servisu české reprezentace v běžeckém lyžování Martin Blaschke.
Šéf servismanů českého běžeckého lyžování Martin Blaschke.
Šéf servismanů českého běžeckého lyžování Martin Blaschke. | Foto: Czech-Ski/Bóša

FIS oznámila, že od příštího roku bude zakázáno použití fluorových prášků. Jak se k zákazu stavíte? Vítáte ho?

Nebude se jednat jen o zákaz fluorových prášků, ale kompletně o zákaz všech produktů s obsahem fluoru (PFOA - perfluoroktanová kyselina), ať to jsou stoupací vosky, nebo skluzové. Problémem nebudou jen vosky, ale i lyže. Někteří výrobci lyží používají skluznice s obsahem fluoru, a tím pádem budou muset také řešit alternativní skluznice bez obsahu fluoru.

Věděli jste o škodlivosti účinků těchto vosků?

O problematice fluoru se hovoří už delší dobu a ke změnám by došlo i bez totálního zákazu fluoru. Před několika lety k tomuto vyšla směrnice EU, což pro výrobce vosků znamenalo přechod z dlouhé fluorové vazby na krátkou vazbu. Zjednodušeně se dá říct, že výrobci museli fluor očistit, aby snížili ekologický dopad. Tyto vosky už existují, týmy je už mají k dispozici a testují je. Na tuto změnu se připravovali všichni a výrobci vosků investovali nemalé finanční prostředky do vývoje těchto vosků s novým "očištěným" fluorem.

Argumenty pro zákaz uvádí FIS v zásadě tři. Prvním je ochrana životního prostředí. Nechci po vás chemický rozbor, ale věříte, že nové "zelené" přípravky budou k životnímu prostředí výrazně šetrnější?

Jak moc velký rozdíl v dopadu na životní prostředí to bude, nevím. Otázkou je, jestli za deset let nezjistíme, že tyto vosky obsahují jiný komponent, který zanechává také negativní stopu na životním prostředí. Může se stát, že za těch deset let se budeme bavit o zákazu něčeho jiného.

Nemyslíte, že v kontextu všeho, co kolotoč Světového poháru obnáší (cestování, tisíce párů lyží, výroba umělého sněhu), a dopadu těchto činností na životní prostředí, je zrovna vliv fluorových prášků na životní prostředí téměř neznatelný?

To je právě ta otázka. Existují studie, které se dopadem fluoru na životní prostředí z lyžařského sportu zabývají. Určitě to negativní dopad má, stejně jako většina věcí, co člověk dělá a produkuje. Je to jen část skládanky. Nejsem odborník na životní prostředí, ale řekl bych, že když poletíme na finále Světového poháru do Kanady a USA, tak asi zanecháme větší negativní ekologickou stopu, než že použijeme na závody fluorové vosky.

Druhým argumentem je obava o zdraví. Předpokládám, že vy, který trávíte stovky hodin v malé servisní buňce s celoobličejovým krytem, byste ocenil, kdyby nové přípravky byly vůči zdraví šetrnější. Měl jste někdy kvůli fluoru zdravotní problémy?

Při naší práci používáme ochranné masky s respirátorem a rukavice. Pokud používáte tyto pomůcky, jste dostatečně chráněni při práci například s fluorovými prášky. Nejhorší jsou výpary při zažehlování, před kterými se uchráníte právě pomocí masky. Problémem jsou také částečky, které létají ve vzduchu.

Týmy, které mají servisní kamion s odsáváním, tyto problémy nemají a pracují pořád v relativně čistém prostředí. V buňce, která nemá odsávání, vše poletuje ve vzduchu, vyvětrat to prakticky není možné a chodit v masce 12 hodin denně také nejde. Takže ano, v tomto ohledu by "zelené" vosky měly mít výhodu. Žádné zdravotní problémy jsem nikdy ale neměl.

Nejsou pro vaše zdraví nebezpečnější spíše malé prachové částečky, kterých se nezbavíte ani u přípravků bez fluoru?

Prachové částečky poletují všude a v mazací buňce je jejich koncentrace vysoká. Ať to jsou částečky fluoru, nebo něčeho jiného. V minulosti proběhlo několik lékařských testů, jednoho z nich se účastnil i náš bývalý kolega, a když mu přišly výsledky, lékaři nezjistili nic zásadního. Spíše jde o to, že za ty roky se to ve vás může nastřádat a v pozdějším věku to může přispět k nějakým problémům. Ale to zatím nikdo nepotvrdil ani nevyvrátil.

Posledním argumentem FIS je, že po zákazu bude lyžování "levnější". Podle německého výrobce vosků to však bude přesně naopak. Co myslíte vy?

Myslím si, že se tímto krokem lyžování nestane obecně dostupnějším sportem. Bezfluorové vosky na trhu jsou již od počátku a "fluorový boom" trvá posledních 15 až 20 let. Pokud si nechcete koupit 180 gramů fluorového parafínu za bezmála pět tisíc korun, můžete si koupit nefluorovou verzi za pět set korun.

Problém je v tom, že s fluorovými vosky dosahujete diametrálně lepších výsledků v oblasti skluzu a rychlosti. Všechny firmy budou hledat nebo už hledají cesty, jak dosáhnout stejných či podobných výsledků s novými nefluorovými vosky. Tento vývoj něco stojí a odrazí se v ceně vosků, nehledě na to, že firmy si budou chtít udržet svoje zisky. Takže si nemyslím, že zákaz fluoru sníží ceny vosků.

A když už jsme se dostali k otázce nákladů. Kolik peněz máte vázaných v zásobách fluorových vosků?

Odhadem bych řekl, že ve voscích máme něco přes dva miliony korun.

Předpokládám, že současné prášky znáte a na základě tisíců hodin na lyžích víte, jak který prášek při konkrétních podmínkách funguje. Nevrátil by vás (a všechny ostatní týmy) zákaz do "bodu 0"? 

Naši práci by to ovlivnilo poměrně zásadně. V oblasti skluzových vosků by se začínalo takřka z nuly. Všechny dosavadní zkušenosti s fluorovými vosky budou k ničemu. Myslím si, že do budoucna nebudou hrát vosky až tak zásadní roli.

Proč?

Už dnes mají velké týmy například vlastní vývoj struktur, které si samy brousí na lyže. A týmy, které mají tyto možnosti, ještě více odskočí od týmů, které takový vývoj nemají. Vosky budou pořád hrát velkou roli, ale myslím, že vlastní vývoj se stane dominantnějším, než je teď, a do budoucna určitě někdo přijde s úplnou novinkou v oblasti přípravy závodních lyží.

Není od FIS kruté, že s takovou změnou přichází v polovině olympijského cyklu?

Bohužel je to politické rozhodnutí a u těch je riziko, že někdy napáchají víc škody než užitku. Nejzásadnější problém tohoto tématu je to, že zatím není jasné, jak bude probíhat kontrola ze strany FIS. Jde o to, že když FIS nedokáže validně otestovat závodníkovy lyže, tak celý tento zákaz nebude mít žádný smysl a v podstatě se nestane vůbec nic. Vývoj a testování kontrolního zařízení bude trvat nějakou dobu a rozhodně si nemyslím, že se vše stihne připravit na příští sezonu.

Takže myslíte, že se platnost zákazu pozdrží?

Ano. Osobně si myslím, že reálně se úplného zákazu fluoru dočkáme po olympiádě v Číně. Což dá čas jak výrobcům, tak týmům na vývoj a testování, a tím by vznikl jakýsi plynulý přechod. Je tu spousta nevyřešených otázek, jako například kontaminace původních lyží fluorem, kontrola na nižších úrovních, jako jsou kontinentální poháry, závody na národní úrovni a dálkové běhy.

Tam nejde používání fluoru ohlídat?

Je to v podstatě nereálné. Nehledě na to, že než se vymažou všechny zásoby fluorových vosků na světě, tak to bude pár let trvat a těžko někdo zkontroluje lyže lyžařského nadšence, který dojede tisící na Jizerské 50. Na Světovém poháru to bude relativně snadné ohlídat, až bude k dispozici kontrolní zařízení, ale na nižších úrovních to bude ještě několik let trvat.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 minutou

Komise zamítla odvolání Kuchty proti trestu na pět zápasů

Odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) zamítla odvolání sparťanského útočníka Jana Kuchty proti zastavení činnosti na pět zápasů za šlápnutí na hlavu brankáři Olivieru Vliegenovi v úvodním kole první ligy proti Liberci. Komise je přesvědčena, že si pětadvacetiletý český reprezentant při svém zákroku na gólmana Slovanu počínal úmyslně a výši trestu označila za odpovídající. Hráče před týdnem potrestala disciplinární komise Ligové fotbalové asociace.

před 18 minutami

O 5 tisíc korun na dítě je možné od příštího týdne žádat on-line či v Czech Pointu

Rodiny s loňským příjmem do milionu korun hrubého budou moci od příštího týdne začít žádat o příspěvek 5 tisíc korun na dítě. On-line žádost najdou na webu ministerstva či na novém ministerském portálu. Potřeba je elektronická identita, tedy třeba ta bankovní. Osobně je pak možné požádat o jednorázovou dávku v Czech Pointech na radnicích a v krajských úřadech. Peníze začnou úřady práce pak vyplácet nejdřív koncem srpna. Postup ve čtvrtek novinářům představili náměstek ministerstva práce pro informační technologie Karel Trpkoš a náměstkyně pro sociální pojištění a dávky Iva Merhautová (KDU-ČSL).

"Proces jsme se snažili udělat co nejjednodušší. Využíváme data, která už do značné míry máme z registrů," uvedl Trpkoš. Díky přihlášení přes elektronickou identitu bude řada údajů v on-line formuláři už vyplněná. K podání žádosti v Czech Pointu by měl pak většinou stačit občanský průkaz a rodná čísla dětí.

Jednorázovou dávkou 5 tisíc korun chce vláda zmírnit dopady zdražování na rodiny. Podle zákona je pro domácnosti s loňským příjmem do milionu korun hrubého na dítě, kterému 1. srpna nebylo ještě 18 let. Stát podporu vyplatí i na děti, které se od srpna do konce roku teprve narodí. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Kandidát ODS na senátora v Ústí nad Orlicí Kopecký odstoupil, pil před jízdou

Kandidát ODS na senátora v obvodu Ústí nad Orlicí Josef Kopecký se vzdal kandidatury. Řídil auto pod vlivem alkoholu, uvedl na facebooku. Dodal že kdyby se nevzdal kandidatury, mohl by ohrozit ODS.

"Po několika měsících kampaně jsem se rozhodl vzdát se kandidatury z osobních důvodů. Tím důvodem je prostý fakt, že na konci minulého týdne jsem udělal naprostou hloupost a sedl si za volant po požití několika piv. Bylo to na kratinkou vzdálenost, v noci na prázdné ulici, neboural jsem, nikoho jsem neohrozil. I tak je to ale neomluvitelné," uvedl na svém facebookovém profilu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy