Nástupkyně Strachové si věří. Mám na dobré výsledky, věští před olympijskou sezonou Dubovská

Lukáš Zahradník Lukáš Zahradník
17. 10. 2017 14:35
Po konci kariéry české jedničky Šárky Strachové bude česká lyžařská reprezentace v točivých disciplínách spoléhat hlavně na ní. Martina Dubovská se toho však nebojí a věří, že na výsledky olympijské medailistky dokáže navázat. Formu ladila v létě na Novém Zélandu, kde se jí podařilo opanovat i jeden z tamních závodů. Zároveň se nijak nestresuje z možné bezpečnostní hrozby v dějišti olympijských her.
Česká lyžařka Martina Dubovská
Česká lyžařka Martina Dubovská | Foto: Milan Kammermayer

Vy jste letos odletěla za přípravou na Nový Zéland. Co vám ten pobyt dal a jak jste s ním byla spokojená?

Na Novém Zélandu jsem byla pět týdnů. Téměř každý si ho moc chválí, je tam super kopec. Byť mně se Nový Zéland nelíbí tolik jako ostatním. Ze začátku jsme měli problém s cargem, kdy jsme na něj museli čekat dva dny v jednom novozélandském městě. Druhým zádrhelem poté bylo špatné počasí ze začátku pobytu, ale následně už šlo vše podle plánu.

Jaký jste měla největší zážitek z celého kempu?

Největší zážitek mám z paralelního slalomu, který jsem vyhrála. Byl to strašně super závod, velmi dobře zorganizovaný.

Byla jste na Novém Zélandu v rámci přípravy poprvé?

Já jsem tam byla po sedmi letech. Takže něco málo jsem si ještě pamatovala. Byla tam spousta jiných výprav, byl tam Kryštof Krýzl. Takže i závody byly dobře obsazené a celkově to byl super pobyt.

Vaším dosavadním nejlepším umístěním ve Světovém poháru je 18. místo z rakouského Semmeringu v loňské sezoně. Kam až byste ho chtěla letos posunout?

Myslím si, že mám co vylepšovat. Možnosti tam určitě jsou. I příprava byla kvalitní, takže by to mělo být dobré a věřím, že to 18. místo vylepším.

Budete se soustředit jen na slalom, ve kterém máte lepší výsledky, nebo ho budete opět kombinovat s obřím slalomem?

Hlavně na začátku, první dva závody pojedu slalom. Abych se dostala do třicítky a měla dobré startovní číslo. Ale následně bych se chtěla věnovat i obřímu slalomu, protože mě strašně baví a jako disciplína se mi líbí. Mám v něm tedy velké rezervy, ale určitě chci obě dvě disciplíny kombinovat. Určitě nechci jezdit jen slalom.

Jaké máte cíle pro zimní olympijské hry v Koreji?

Cíle jsou samozřejmě nejvyšší. Je škoda, že Šárka Strachová skončila, ale budu se snažit na ní navázat, aby se české lyžování mohlo stále pyšnit dobrými umístěními. Důležité je, abych byla zdravá, a následně věřím, že vše půjde podle plánu.

Je pro vás extra motivací týmová soutěž, kterou český tým stále může na olympijských hrách jet?

Určitě. Myslím, že v týmové soutěži se může stát všechno. Když se sejde dobrý tým, tak potom lze dosáhnout na zajímavý výsledek. Mě ta disciplína baví. Když jede někdo vedle mě, tak se většinou ještě vyhecuji k lepšímu výkonu. Chtěla bych tu soutěž jet právě na olympiádě, kde by to mělo daleko větší prestiž.

Neobáváte se bezpečnostních rizik, která by mohla nastat v souvislosti se současným vývojem v KLDR?

Třeba Francouzi to strašně řeší, ale mluvilo se o tom i před olympiádou v Soči. Osobně si myslím, že z toho nic nebude. Nicméně já se soustředím na lyžování a od řešení těchto věcí jsou zde jiní lidé.  

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Dálnici D11 zablokoval na dvě hodiny kamion, který dostal smyk

Provoz na dálnici D11 byl ve směru na Hradec Králové zhruba od 20:00 přerušený. Na 64. kilometru u Chlumce nad Cidlinou dostalo nákladní auto smyk a stálo napříč vozovkou. Událost se obešla bez zranění, řekla policejní mluvčí Šárka Pižlová. Situaci navíc komplikovala cisterna, která zůstala stát na krajnici a bránila kamionu v manévrování. Provoz byl obnoven krátce před 22:30.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Svět je podle apokalyptických hodin stále 100 vteřin před zničením

Vědci dnes ponechali ručičky na ciferníku symbolických hodin posledního soudu na pozici 100 vteřin před půlnocí. Na stejném místě byly i minulé dva roky. Podle dnešního sdělení expertů svět z hlediska ohrožení jadernou válkou a klimatickou změnou není o nic bezpečnější, než byl loni.

"Toto rozhodnutí v žádném případě neznamená, že se bezpečnostní situace stabilizovala. Naopak, údaj hodin je stále nejblíže apokalypse, jaká může civilizaci zničit," uvádí se v prohlášení vědců, kteří byli přizváni jako poradci ke stanovení polohy ručiček. Pomyslný odpočet posledního soudu, který vznikl v roce 1947, je projektem odborného časopisu Bulletin amerických jaderných vědců (BAS). Symbolické apokalyptické hodiny jsou na Chicagské univerzitě.

Hodiny mají být ukazatelem toho, jak daleko je zničení světa nebezpečnými technologiemi, přičemž půlnoc znamená globální katastrofu, například jadernou válku nebo nezvratnou klimatickou krizi.

Časopis BAS založil v roce 1945 Albert Einstein a vědci z Chicagské univerzity, kteří byli při vývoji první atomové bomby v projektu Manhattan. Hodiny posledního soudu vznikly o dva roky později.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 4 hodinami

Exploze v Ghaně srovnala se zemí stovky domů, z místa jsou hlášeni mrtví

Exploze ve venkovské oblasti na západě Ghany srovnala se zemí stovky domů a připravila o život zatím neupřesněný počet obyvatel. Informovala o tom dnes agentura Reuters, podle níž výbuch zapříčinila srážka motocyklu s nákladním autem, které převáželo výbušniny do zlatého dolu.

Na videích, která zveřejnila místní média, je vidět doutnající místo výbuchu a trosky domů, popsal Reuters, jenž zároveň poznamenal, že pravost videí zatím není ověřena. Na jednom záznamu jsou podle něj vidět také dvě bezvládná těla pokrytá prachem.

Zástupce šéfa úřadu pro řešení katastrof Seji Saji Amedonu uvedl, že exploze zničila na 500 domů. Místní pracovník úřadu pro mimořádné události médiím sdělil, že viděl deset mrtvých lidí. Oficiálně však úřady počet obětí neoznámily.

"Veřejnosti bylo doporučeno, aby se v zájmu své bezpečnosti přesunula z oblasti do okolních měst," uvedla policie a dodala, že nedaleká města úřady požádaly, aby přeživším zpřístupnili veřejná místa včetně školních tříd a kostelů.

Ghanský prezident Nana Akufo-Addo mezitím potvrdil, že neštěstí, které se stalo mezi městy Bogoso a Bawdie, si vyžádalo lidské životy. "Je to skutečně tragická událost a jménem vlády vyjadřuji hlubokou soustrast rodinám zesnulých," uvedla hlava státu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy