Nástupkyně Strachové si věří. Mám na dobré výsledky, věští před olympijskou sezonou Dubovská

Lukáš Zahradník Lukáš Zahradník
17. 10. 2017 14:35
Po konci kariéry české jedničky Šárky Strachové bude česká lyžařská reprezentace v točivých disciplínách spoléhat hlavně na ní. Martina Dubovská se toho však nebojí a věří, že na výsledky olympijské medailistky dokáže navázat. Formu ladila v létě na Novém Zélandu, kde se jí podařilo opanovat i jeden z tamních závodů. Zároveň se nijak nestresuje z možné bezpečnostní hrozby v dějišti olympijských her.
Česká lyžařka Martina Dubovská
Česká lyžařka Martina Dubovská | Foto: Milan Kammermayer

Vy jste letos odletěla za přípravou na Nový Zéland. Co vám ten pobyt dal a jak jste s ním byla spokojená?

Na Novém Zélandu jsem byla pět týdnů. Téměř každý si ho moc chválí, je tam super kopec. Byť mně se Nový Zéland nelíbí tolik jako ostatním. Ze začátku jsme měli problém s cargem, kdy jsme na něj museli čekat dva dny v jednom novozélandském městě. Druhým zádrhelem poté bylo špatné počasí ze začátku pobytu, ale následně už šlo vše podle plánu.

Jaký jste měla největší zážitek z celého kempu?

Největší zážitek mám z paralelního slalomu, který jsem vyhrála. Byl to strašně super závod, velmi dobře zorganizovaný.

Byla jste na Novém Zélandu v rámci přípravy poprvé?

Já jsem tam byla po sedmi letech. Takže něco málo jsem si ještě pamatovala. Byla tam spousta jiných výprav, byl tam Kryštof Krýzl. Takže i závody byly dobře obsazené a celkově to byl super pobyt.

Vaším dosavadním nejlepším umístěním ve Světovém poháru je 18. místo z rakouského Semmeringu v loňské sezoně. Kam až byste ho chtěla letos posunout?

Myslím si, že mám co vylepšovat. Možnosti tam určitě jsou. I příprava byla kvalitní, takže by to mělo být dobré a věřím, že to 18. místo vylepším.

Budete se soustředit jen na slalom, ve kterém máte lepší výsledky, nebo ho budete opět kombinovat s obřím slalomem?

Hlavně na začátku, první dva závody pojedu slalom. Abych se dostala do třicítky a měla dobré startovní číslo. Ale následně bych se chtěla věnovat i obřímu slalomu, protože mě strašně baví a jako disciplína se mi líbí. Mám v něm tedy velké rezervy, ale určitě chci obě dvě disciplíny kombinovat. Určitě nechci jezdit jen slalom.

Jaké máte cíle pro zimní olympijské hry v Koreji?

Cíle jsou samozřejmě nejvyšší. Je škoda, že Šárka Strachová skončila, ale budu se snažit na ní navázat, aby se české lyžování mohlo stále pyšnit dobrými umístěními. Důležité je, abych byla zdravá, a následně věřím, že vše půjde podle plánu.

Je pro vás extra motivací týmová soutěž, kterou český tým stále může na olympijských hrách jet?

Určitě. Myslím, že v týmové soutěži se může stát všechno. Když se sejde dobrý tým, tak potom lze dosáhnout na zajímavý výsledek. Mě ta disciplína baví. Když jede někdo vedle mě, tak se většinou ještě vyhecuji k lepšímu výkonu. Chtěla bych tu soutěž jet právě na olympiádě, kde by to mělo daleko větší prestiž.

Neobáváte se bezpečnostních rizik, která by mohla nastat v souvislosti se současným vývojem v KLDR?

Třeba Francouzi to strašně řeší, ale mluvilo se o tom i před olympiádou v Soči. Osobně si myslím, že z toho nic nebude. Nicméně já se soustředím na lyžování a od řešení těchto věcí jsou zde jiní lidé.  

 

Právě se děje

před 13 minutami

Čas se krátí, je třeba jednat o kontrole jaderných zbraní, řekl mluvčí Kremlu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov před středečním setkáním ruského prezidenta Vladimira Putina s jeho americkým protějškem Joem Bidenem v Ženevě zdůraznil, že podle Moskvy je zapotřebí urychleně zahájit jednání o dohodě o kontrole jaderných zbraní. Obě země letos o pět let prodloužily smlouvu známou pod zkratkami START 3 či Nový START, jejíž platnost by jinak vypršela v únoru. Prezidenti podle Peskova mají mimo jiné řešit, jak a kdy nová jednání na toto téma začnou.

"Ano, dohoda (Nový START) byla prodloužena, Bidenova administrativa učinila politické rozhodnutí. To je pozitivní fakt, ale čas se krátí (…) Je nutné začít jednání," uvedl podle agentury TASS kremelský mluvčí.

Podle Peskova Moskvu zaujalo, že americký prezident Joe Biden podle něj připustil "hypotetickou možnost" vstupu Ukrajiny do NATO. "Dříve žádná taková prohlášení nebyla učiněna. V Moskvě tomu samozřejmě věnujeme plnou pozornost," nechal se slyšet Peskov s tím, že Putin má vždy jasno v tom, kde jsou pro Rusko "červené čáry" a věří, že pokud to bude nutné, na setkání šéf Kremlu postoj Moskvy jasně sdělí.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Ceny v českém průmyslu v květnu zrychlily růst na 5,1 procenta

Ceny v průmyslu v Česku vzrostly v květnu počtvrté za sebou, meziročně se zvýšily o 5,1 procenta. Jejich růst tak dál zrychlil. Proti loňskému květnu byly o 4,4 procenta vyšší také ceny v zemědělství. Meziročně dražší byly rovněž stavební práce a tržní služby pro firmy. Oznámil to ve středu Český statistický úřad. Ceny v průmyslu, zemědělství a stavebnictví byly vyšší také v meziměsíčním srovnání, ceny služeb dál stagnovaly na úrovni z předešlého měsíce.

Ceny u výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele. Míra spotřebitelské inflace v květnu klesla na 2,9 procenta z dubnových 3,1 procenta. Na květnovém růstu cen se podepsalo hlavně zdražování pohonných hmot, meziročně naopak dále zlevnila řada potravin.

Ceny průmyslových výrobců loni v prosinci a letos v lednu stagnovaly, od té doby tempo jejich meziročního růstu zrychluje. Květnový růst o 5,1 procenta je stejně jako bylo už dubnové zvýšení cen v průmyslu o 4,6 procenta nejvýraznější od listopadu 2011. Vyšší byly v květnu proti loňsku ceny ropy a zemního plynu téměř o dvě třetiny a chemických látek a výrobků o 43,3 procenta. Ceny kovů a kovodělných výrobků se zvýšily o víc než desetinu. Klesly ceny dopravních prostředků o 3,7 procenta, ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku se snížily o necelé procento.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 28 minutami

Izrael podnikl nálety na Pásmo Gazy, odkud byly vypuštěny zápalné balony

Izraelské vzdušné síly v noci na středu podnikly nálety na palestinské Pásmo Gazy. Stalo se tak nedlouho poté, co zápalné balony vypuštěné z Pásma Gazy způsobily asi dvacítku požárů na jihu Izraele. Jedná se o první významnější incidenty mezi Izraelci a Palestinci od příměří z 21. května, které ukončilo 11denní přeshraniční boje, informovala agentura AFP. Podle Hamásu nebyl při náletech nikdo zraněn.

Izraelská armáda uvedla, že její letadla zasáhla vojenské cíle využívané členy Hamásu v Chán Júnisu a ve městě Gaza. "Ta místa, na něž jsme útočili, využívali k teroristickým aktivitám," sdělil armádní mluvčí. Dodal, že šlo o odvetnou operaci za žhářské útoky na jižní Izrael.

Izraelská média uvádějí, že Palestinci v úterý vyslali přes hranici z Pásma Gazy zápalné balony, které způsobily 26 požárů v západním Negevu. Patnáct z nich vzplálo v lese u kibucu Beeri. K jednomu z balonů bylo připojeno výbušné zařízení, které explodovalo ve vzduchu nad školkou v západním Negevu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy