Hirscher dohnal legendárního Tombu. V Záhřebu vyhrál padesátý závod ve Světovém poháru

4. 1. 2018 17:51
Více vítězství v SP než Marcel Hirscher mají na kontě už jen Rakušan Hermann Maier (54) a Švéd Ingemar Stenmark (86).
Marcel Hirscher.
Marcel Hirscher. | Foto: Reuters

Záhřeb - Rakouský lyžař Marcel Hirscher vybojoval ve slalomu v Záhřebu jubilejní 50. vítězství ve Světovém poháru. Krajana Michaela Matta porazil o pět setin sekundy a upevnil si vedení v celkovém pořadí seriálu i v hodnocení disciplíny. Jeho nejbližší pronásledovatel Henrik Kristoffersen z Norska skončil třetí.

Matt měl před finále před Hirscherem náskok 21 setin sekundy, lídr seriálu ho ale ve druhé jízdě s přehledem smazal a v Záhřebu triumfoval už počtvrté. Kristoffersen zajel nejlepší čas druhého kola, k posunu ze třetího místa mu ale nestačil. V celkovém pořadí SP na šestinásobného mistra světa ztrácí 94 bodů, v hodnocení slalomu zaostává o 59 bodů.

Osmadvacetiletý Hirscher se 50. výhrou v historické tabulce dotáhl na třetího Itala Alberta Tombu. Více vítězství v SP mají na kontě už jen Rakušan Hermann Maier (54) a Švéd Ingemar Stenmark (86).

Třetí je Hirscher i v bilanci umístění na stupních vítězů, na které vystoupal ve 114 závodech stejně jako slavná krajanka Annemarie Moserová-Pröllová. Jen Američanka Lindsey Vonnová (131) a Stenmark (155) byli na medailových pozicích častěji.

Čeští reprezentanti Kryštof Krýzl ani Ondřej Berndt v Záhřebu neuspěli a na středeční body Martiny Dubovské nenavázali. Krýzl byl v 1. kole diskvalifikován, Berndt úvodní jízdu nedokončil.

SP ve sjezdovém lyžování v Záhřebu:

Muži - slalom:

1. Hirscher 1:50,60 (55,58+55,02), 2. Michael Matt (oba Rak.) -0,05 (55,37+55,28), 3. Kristoffersen (Nor.) -0,11 (55,96+54,75), 4. Feller (Rak.) -0,79 (56,44+54,95), 5. Aerni (Švýc.) -1,64 (56,75+55,49), 6. Pinturault (Fr.) -1,89 (56,88+55,61), 7. Ryding (Brit.) -2,18 (57,51+55,27), 8. Foss-Solevaag (Nor.) -2,19 (56,78+56,01), 9. Myhrer (Švéd.) -2,36 (57,36+55,60), 10. Mölgg (It.) -2,37 (57,23+55,74), …v 1. kole Krýzl diskvalifikován, Berndt (oba ČR) nedokončil.

Průběžné pořadí slalomu (po 5 závodech): 1. Hirscher 354, 2. Kristoffersen 295, 3. Michael Matt 228, 4. Aerni 215, 5. Myhrer 213, 6. Foss-Solevaag 169.

Průběžné pořadí SP (po 17 závodech): 1. Hirscher 674, 2. Kristoffersen 580, 3. Jansrud 480, 4. Svindal (oba Nor.) 454, 5. Pinturault 442, 6. Mayer (Rak.) 318.

před 10 minutami

Czech Point bude od 25. října mimo provoz, odstávka potrvá tři dny

Informační systém Czech Point, ze kterého lze získat například výpis z katastru nemovitostí či rejstříku trestů, bude kvůli přechodu na nové technické vybavení od příštího pátku tři dny mimo provoz. Na jeho kontaktních místech si lidé nebudou moci pořídit žádný výpis ani využít žádnou jinou službu od 25. října 20:00 do 29. října 06:00. Na webu systému to uvedlo ministerstvo vnitra, které projekt řídí. Lidem doporučuje, aby si potřebné výpisy obstarali mimo uvedenou dobu.

Podle vnitra v době odstávky Czech Point nebude v provozu ani úřednický [email protected] a nebude možné se prostřednictvím služby JIP/KAAS přihlásit do řady agendových informačních systémů.

Správce Březinova ostravského areálu s nezdaněným lihem poslal soud na devět let do vězení

Olomoucký krajský soud potrestal správce Březinova ostravského areálu Ivana Kováříka devíti lety a dvěma měsíci vězení. Podle soudu byl členem organizované zločinecké skupiny Radka Březiny, která obchodovala s nezdaněným lihem, a má podíl na škodě ve výší 364 milionů korun. Tomáše Pantlíka, který se staral o sklad v Olomouci, soud zprostil obžaloby. Dospěl k závěru, že žalovaný skutek není trestným činem. Oba muži byli poslední obžalovaní z hlavní větve Březinovy kauzy. Čítala osm obžalovaných, ostatní už byli pravomocně odsouzeni. Žalobce si v případě Pantlíka na místě odvolal. Odvolání bude podávat i Kovářík, kauza tak míří k vrchnímu soudu.