Češi si drží želízko pro zimní hry v Pekingu. Talentovaný akrobat do Rakouska neuteče

Sport ČTK Sport, ČTK
16. 6. 2020 17:56
Chtěl utéct do reprezentace Rakouska, kde sedm let žije a trénuje, ale zatím bude dál nosit českou vlaječku. Vítěz mládežnické olympiády v lyžařském Big Airu šestnáctiletý Matěj Švancer minimálně prozatím plány na změnu národního týmu odložil.
Matěj Švancer.
Matěj Švancer. | Foto: ČTK

Na letošních zimních hrách mládeže udivoval Švancer svět obřími skoky a videa jeho triků obletěla svět sociálních sítí. Platí za velký talent, o kterém by mělo být brzy slyšet i mezi dospělými.

Jeden z jeho skoků na olympijských hrách mládeže.

Švancer a jeho rodina chtěli změnit občanství i reprezentační barvy kvůli  snadnějšího fungování v Rakousku. Při únorovém závodě Světového poháru v Big Airu v Deštném s nimi ale zástupci českého lyžařského svazu znovu jednali.

"Dali jsme mu nějaké podmínky, aby zůstal. Byl takovej na vahách. Aby přestoupil do Rakouska, muselo by se to stihnout do května, což se nestihlo. Určitě příští rok bude závodit za Českou republiku," řekl šéf svazu Lukáš Heřmanský na dnešní tiskové konferenci.

Švancera, který se díky svým výkonům dostal mezi pět nejlepších mladých sportovců Evropy, upozornil na větší konkurenci v rakouském týmu. O dvě místa v olympijském závodě by se mohli ucházet minimálně tři kvalitní závodníci.

"Je to jenom na něm, ale myslíme, že by mohl závodit v roce 2022 za Českou republiku. Pevně věřím, že Matěj bude do zimních olympijských her závodit za Česko," dodal Heřmanský.

Freestylový lyžař Švancer na lednové mládežnické olympiádě v Lausanne vyhrál Big Air a skončil čtvrtý v slopestylu. Rodákovi z Prahy jen těsně unikla medaile i na loňském mistrovství světa juniorů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Ondra na ME vyhrál semifinále boulderingu, Adamovská je ve finále obtížnosti

Lezec Adam Ondra vyhrál na mistrovství Evropy v Mnichově semifinále boulderingu a v podvečer bude bojovat o medaili. Finálovou účast si na Königsplatzu zajistila i Eliška Adamovská v disciplíně lezení na obtížnost, poté co obsadila v semifinále poslední postupové osmé místo.

Ondra, který má v boulderingu na kontě světový titul z roku 2014 a po dvou stříbrech z MS i ME, jako jediný z dvaceti semifinalistů dokázal "topovat" na dvou ze čtyř překážek. Na vrchol dosáhl na prvním a druhém boulderu, zbylé dva takzvané problémy nevyřešil. Dvojku ale zvládl jako jediný, na trojce zase uspěl pouze Ital Filip Schenk a čtyřka zůstala pro všechny lezce nezdolaná. V šestičlenném finále nechybí ani obhájce prvenství Jernej Kruder ze Slovinska, alespoň jeden "top" zaznamenalo osm lezců.

V obtížnosti skončila soutěž pro Michaelu Smetanovou, jež obsadila 18. pozici. V semifinále byla nejlepší slovinská hvězda Janja Garnbretová, ani olympijská šampionka ale nevylezla až na vrchol náročné cesty. Osmička nejlepších bude bojovat o medaile od 16:00, finále boulderingu začne v 17:30.

Zdroj: ČTK
Další zprávy