Přijde Ledecká o konkurenci? Lyžařský Světový pohár by mohl být jen pro Evropanky

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
25. 5. 2020 8:36
Do začátku zimní lyžařské sezony sice zbývá ještě půl roku, ale už teď mezinárodní federace FIS řeší, jak se seriál po pandemii koronaviru rozběhne. Ve hře je i varianta kontinentálního Světového poháru.
Ester Ledecká ve slalomu do kombinace SP v Crans Montaně
Ester Ledecká ve slalomu do kombinace SP v Crans Montaně | Foto: ČTK

Prozatím je komise alpských disciplín optimistická a na on-line kongresu, který se uskutečnil minulý týden, přiznala, že věří, že se sezona 2020/21 rozběhne podle plánu při dodržení striktních hygienických opatření.

Zároveň ale dává dohromady krizový plán pro případ, že se na podzim momentálně ustupující pandemie koronaviru vrátí v původní síle, kterou ochromila svět na jaře. 

Ve hře je podle slovenského Denníku Šport i varianta, že by se Světového poháru mohli účastnit jen Evropané. 

"Je to plán B, který má FIS v záloze. Podle mě ale není moc reálný. Budou muset nějak zorganizovat závody s lyžaři z celého světa," myslí si italský servisman týmu Petry Vlhové Matteo Baldissarutti.

Tento plán by totiž vyřadil ze hry o prestižní křišťálový glób, o který bojuje i česká hvězda Ester Ledecká, například Američanku Mikaelu Shiffrinovou. 

"Musí udělat hlavně dobrý program závodů. Pokud nechají stejný jako vloni, bude hodně těžké to zvládnout. Světovému poháru by mohlo pomoct zredukovat počet soutěží, které by proběhly v menším počtu destinací," navrhuje Ital.

V kalendáři Světového poháru alpských lyžařek bylo v minulém roce přes dvacet zastávek, na kterých se mělo odjet téměř pět desítek závodů. Nakonec se jich konalo jen 36 - kvůli nedostatku sněhu nebo počínající celosvětové pandemii koronaviru.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

O místo policejního prezidenta se uchází jediný kandidát, dosavadní náměstek Vondrášek

Do nabídkového řízení na místo policejního prezidenta se přihlásil jeden kandidát. Na Twitteru to uvedlo ministerstvo vnitra. Během úterý však ještě mohou přijít přihlášky, které případní uchazeči poslali poštou. Česká televize a deník Právo v pondělí uvedly, že přihlášku do nabídkového řízení podal náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek. Současný policejní prezident Jan Švejdar ve funkci skončí k 31. březnu.

"Do nabídkového řízení se přihlásil jeden kandidát. Do dnešního večera však ještě mohou další včas podané přihlášky dojít poštou," uvedlo vnitro. Uchazeče podle ministerstva nyní posoudí poradní komise, která své závěry předloží ministru vnitra Vítu Rakušanovi (STAN).

Švejdar své rozhodnutí požádat o uvolnění ze služebního poměru oznámil už v polovině loňského prosince. Informaci zveřejnil poté, co se s Rakušanem počátkem měsíce sešel. Rakušan v té době ještě nebyl jmenován do funkce.

Nabídkové řízení se týká členů bezpečnostních sborů zařazených v 11. platové třídě i příslušníků zpravodajských služeb. Pokud se uchazeče nepodaří najít touto cestou, následovat bude výběrové řízení. Do toho by se mohli přihlásit i další uchazeči, například šéf pražských policistů Tomáš Lerch, o němž jako o kandidátovi na policejního prezidenta v minulosti média spekulovala.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Zemědělcům se letos zvýší mzdové tarify o 4,19 procenta

Mzdové tarify v zemědělství letos vzrostou v průměru o 4,19 procenta. U nejnižších tarifních stupňů bude nárůst o něco vyšší. Vyplývá to z kolektivní smlouvy, kterou podepsali zástupci Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy se Zemědělským svazem ČR a Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů. Součástí dohody je i navýšení příspěvku zaměstnavatelů na penzijní připojištění zaměstnanců.

Podpisu dohody předcházelo vyjednávání, které začalo loni. Zemědělští odboráři požadovali zvýšení tarifů o 5,6 procenta a zvýšení příspěvku na penzijní připojištění o 100 korun měsíčně na 800 Kč. Loni rostly mzdové tarify v průměru o 3,2 procenta, navýšení tak kopírovalo předloňskou inflaci. Počet pracovníků v zemědělství předloni meziročně klesl podle ministerstva zemědělství o 0,2 procenta na 98 800 lidí. 

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Arriva autobusy odmítá kritiku odborů o podmínkách řidičů na Moravě

Společnost Arriva autobusy nesouhlasí s kritikou odborů, že řidiči v Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji nemají dobré pracovní a sociální podmínky. S odboráři jedná, ke shodě zatím strany nedospěly. Od čtvrtka 20. ledna jsou někteří řidiči na Moravě ve stávkové pohotovosti.

Situace se ve třech krajích podle odborářů zhoršila po fúzi Arriva Východní Čechy a Arriva Morava. Podle nich řidiči nemají k dispozici rozpis práce a nemají například dostatečné bezpečnostní přestávky. Firma to odmítá. "Řidiči turnusy k dispozici mají, protože podle nich jezdí a zajišťují tak spojení pro cestující podle platných jízdních řádů. Bezpečnostní přestávky odpovídají platné legislativě. Odborovým organizacím jsme nabídli spolupráci při tvorbě turnusů a možnost podávat podněty k úpravám," uvedl mluvčí skupiny Arriva Jan Holub.

Zdroj: ČTK
Další zprávy