Přijde Ledecká o konkurenci? Lyžařský Světový pohár by mohl být jen pro Evropanky

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
25. 5. 2020 8:36
Do začátku zimní lyžařské sezony sice zbývá ještě půl roku, ale už teď mezinárodní federace FIS řeší, jak se seriál po pandemii koronaviru rozběhne. Ve hře je i varianta kontinentálního Světového poháru.
Ester Ledecká ve slalomu do kombinace SP v Crans Montaně
Ester Ledecká ve slalomu do kombinace SP v Crans Montaně | Foto: ČTK

Prozatím je komise alpských disciplín optimistická a na on-line kongresu, který se uskutečnil minulý týden, přiznala, že věří, že se sezona 2020/21 rozběhne podle plánu při dodržení striktních hygienických opatření.

Zároveň ale dává dohromady krizový plán pro případ, že se na podzim momentálně ustupující pandemie koronaviru vrátí v původní síle, kterou ochromila svět na jaře. 

Ve hře je podle slovenského Denníku Šport i varianta, že by se Světového poháru mohli účastnit jen Evropané. 

"Je to plán B, který má FIS v záloze. Podle mě ale není moc reálný. Budou muset nějak zorganizovat závody s lyžaři z celého světa," myslí si italský servisman týmu Petry Vlhové Matteo Baldissarutti.

Tento plán by totiž vyřadil ze hry o prestižní křišťálový glób, o který bojuje i česká hvězda Ester Ledecká, například Američanku Mikaelu Shiffrinovou. 

"Musí udělat hlavně dobrý program závodů. Pokud nechají stejný jako vloni, bude hodně těžké to zvládnout. Světovému poháru by mohlo pomoct zredukovat počet soutěží, které by proběhly v menším počtu destinací," navrhuje Ital.

V kalendáři Světového poháru alpských lyžařek bylo v minulém roce přes dvacet zastávek, na kterých se mělo odjet téměř pět desítek závodů. Nakonec se jich konalo jen 36 - kvůli nedostatku sněhu nebo počínající celosvětové pandemii koronaviru.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Prezident Bolívie bude podle předběžných výsledků socialista Arce

V nedělních prezidentských volbách v Bolívii zvítězil patrně již v prvním kole bývalý ministr hospodářství Luis Arce, kandidát Hnutí za socialismus (MAS) exprezidenta Eva Moralese. Ten v zemi vládl jako její první indiánský prezident od roku 2006 do svého loňského útěku do exilu. Po sečtení téměř 60 procent hlasů drží Arce těsnou nadpoloviční většinu, uvedla agentura Reuters.

Pomalé oficiální sčítání v jihoamerické zemi ukazuje, že Arce s 50,01 procenta hlasů poráží centristu Carlose Mesu, kterému vyjádřilo přízeň přibližně 32 procent voličů. Vedení o zhruba 18 procentních bodů je daleko vyšší, než předpokládaly předvolební průzkumy.

Jednoznačné Arceho vítězství konstatovaly již průzkumy po uzavření volebních místností, podle nichž socialistický kandidát obdržel 52,4 procenta hlasů a druhý skončil s 31,5 procenta Mesa, který stál v čele země v letech 2003 až 2005.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Microsoft chce expandovat do vesmíru, uzavře partnerství se SpaceX

Microsoft uzavře partnerství s firmou SpaceX, chce se svými cloudovými službami expandovat do vesmíru. Americká softwarová společnost o tom v úterý informovala na svém blogu.

Jmenované partnerství společnosti Microsoft umožní napojit její cloudové služby Azure na satelitní síť Starlink společnosti SpaceX. Získá tak náskok před cloudovými službami, jež nabízí společnost Amazon Jeffa Bezose, napsala agentura Reuters.

Společnost SpaceX je známá pro své znovupoužitelné vesmírné rakety a kabiny pro astronauty. Na oběžné dráze má nyní společnost založená Elonem Muskem přes 800 satelitů sítě Starlink, která má v budoucnu umožnit připojení k internetu kdekoli na Zemi. Musk doufá, že síť bude generovat zisk pro jeho další, meziplanetární cíle.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Olympijský vítěz Krpálek kvůli covidu přijde o turnaj v Budapešti

Olympijský vítěz v judu Lukáš Krpálek měl před odjezdem na turnaj v Budapešti pozitivní test na koronavirus. Informoval o tom na svém facebookovém profilu. O první podnik kategorie Grand Slam po osmiměsíční pauze způsobené koronavirovou pandemií tak přijde.

Podobně jako při jiných mezinárodních sportovních akcích této doby jsou testy před startem povinné. Krpálek neprošel. "Testy před odjezdem u mě bohužel prokázaly že jsem pozitivní na covid," uvedl. Bylo mu to líto. "Tak moc jsem se těšil na své první závody, které mají být tento víkend v Budapešti," posteskl si.

Minulý týden se vzhledem k uzavřeným vnitřním sportovištím v Česku vydal na kemp do Polska do Zakopaného. Formu ale nebude teď moci prodat, protože kvůli nákaze musí do izolace. "Řídím se pokyny lékařů, abych byl fit na listopadové mistrovství Evropy v Praze," doplnil.

Evropský šampionát by se měl v Praze uskutečnit od 19. do 21. listopadu. Pořadatelé navzdory aktuální dramatické epidemiologické situaci v Česku v jeho konání doufají. "Zatím všechny naše přípravy pokračují tak, že se mistrovství Evropy v Praze uskuteční," uvedl v pondělí pro web iSport.cz předseda Českého svazu juda Jiří Dolejš.

V Budapešti by se při Krpálkově absenci mělo představit sedm českých reprezentantů, šest mužů a Renata Zachová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy