Zemřela Věra Čáslavská. Legendární olympijské vítězce bylo 74 let

Sport ČTK Sport, ČTK
Aktualizováno 31. 8. 2016 8:39
Věra Čáslavská, sedminásobná olympijská vítězka ve sportovní gymnastice, prohrála svůj boj s rakovinou slinivky a v úterý večer zemřela. O jejím úmrtí informoval spisovatel Pavel Kosatík, posléze zprávu Českému rozhlasu potvrdila režisérka Olga Sommerová. Legendární gymnastce bylo 74 let.
Věra Čáslavská.
Věra Čáslavská. | Foto: ČTK

Praha – Věra Čáslavská zemřela v pražském IKEMu. Nejúspěšnější českou olympioničku dlouhodobě sužovaly zdravotní problémy. Loni podstoupila osmihodinovou operaci rakoviny slinivky.

Od té doby musela absolvovat několik chemoterapií, chodila na transfuze a zhubla o více než patnáct kilogramů. Letos v létě se její stav opět zhoršil a neodcestovala kvůli tomu na olympijské hry do Ria de Janeiro.

"Věra Čáslavská byla jednou z nejvýznamnějších osobností v historii českého sportu. Byla vždy příkladem pro ostatní, ať už jako sportovkyně, díky svým občanským postojům, nebo díky obdivuhodné bojovnosti, kterou prokázala v osobním životě. Do poslední chvíle byla plná energie, kterou dokázala rozdávat všem lidem v jejím okolí. Bude nám velmi chybět," uvedl předseda ČOV Jiří Kejval.

Komunistům se zprotivila

Slavná gymnastka za svoji kariéru dohromady posbírala na třech olympijských hrách 11 medailí, z toho sedm nejcennějších. Po srpnu 1968 ale byla kvůli svým postojům k invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa vyloučena z řad tělovýchovné organizace. 

Podepsala manifest Dva tisíce slov, čímž se zprotivila komunistickému režimu. Věnovala se trénování. Vychovávala mladé adeptky sportovní gymnastiky jak v Praze, tak v Mexiku. 

Slyšet o ní bylo zase až po sametové revoluci, když se v listopadu 1989 stala poradkyní prezidenta Václava Havla. "Byly to pro mě hektické tři roky," přiznala před dvěma roky v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

V letech 1990 až 1996 byla předsedkyní Československého olympijského výboru a v letech 1995 až 2001 také členkou Mezinárodního olympijského výboru.

Členka elitního klubu gymnastek

Pokud jde o sportovní úspěchy, v Římě 1960 byla členkou stříbrného družstva, totéž zopakovala i o čtyři roky později v Tokiu, kde navíc ovládla víceboj, přeskok a kladinu a sesadila z trůnu sovětskou hvězdu Latyninovou.

Galapředstavení na dalších hrách v Mexiku 1968 jí vyneslo dokonce čtyři zlaté (víceboj, bradla, prostná a přeskok) a dvě stříbrné (kladina a družstva), díky čemuž se stala největší hvězdou her.

Věra Čáslavská s medailemi z olympiády v Mexico City 1968.
Věra Čáslavská s medailemi z olympiády v Mexico City 1968. | Foto: ČTK

Donedávna byla – společně s již zmíněnou Latyninovou a Ecaterinou Szabóovou – jednou ze tří gymnastek, kterým se podařilo získat na jedné olympiádě čtyři zlaté medaile. Teprve na nedávno skončených hrách v Riu rozšířila elitní klub Američanka Simone Bilesová.

Kromě úspěchů na olympiádách byla Věra Čáslavská rovněž čtyřnásobnou mistryní světa, jedenáctinásobnou mistryní Evropy a čtyřnásobnou Sportovkyní roku Československa. 

Přehled nejúspěšnějších sportovců z ČR a Československa na letních olympijských hrách:

Jméno Sport Zlato Stříbro Bronz Celkem
Věra Čáslavská sportovní gymnastika 7 4 0 11
Emil Zátopek atletika 4 1 0 5
Jan Železný atletika 3 1 0 4
Jan Brzák rychlostní kanoistika 2 1 0 3
Barbora Špotáková atletika 2 0 1 3
Josef Holeček rychlostní kanoistika 2 0 0 2
Martin Doktor rychlostní kanoistika 2 0 0 2
Štěpánka Hilgertová vodní slalom 2 0 0 2
Eva Bosáková sportovní gymnastika 1 2 1 4
Ladislav Vácha sportovní gymnastika 1 1 2 4
Ludvík Daněk atletika 1 1 1 3
Kateřina Emmons sportovní střelba 1 1 1 3
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy