Zázrak! Zbitý ruský boxer se probudil z kómatu, dýchá už sám

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
23. 11. 2013 0:41
Dvacet dnů byl v umělém spánku po brutálním duelu těžkých vah ruský boxer Magomed Abdusalamov.
Magomed Abdusalamov (vlevo) již nikdy nebude boxovat, všichni ale mají radost, že bude ale alespoň žít.
Magomed Abdusalamov (vlevo) již nikdy nebude boxovat, všichni ale mají radost, že bude ale alespoň žít. | Foto: Reuters

New York – Dvacet dnů byl v umělém spánku po brutálním duelu těžkých vah ruský boxer Magomed Abdusalamov. V noci na čtvrtek jej lékaři v Roosveltově nemocnici v New Yorku konečně odpojili od přístrojů. „Má za sebou dlouhou cestu,“ pronesl pro espn.go.com jeho manažer Sampson Lewkowicz. A dlouhou před sebou...

Tím příběhem žil před třemi týdny celý boxerský svět. Ruský tvrďák Magomed Abdusalamov a Kubánec Mike Perez předvedli fanouškům i Vladimiru Kličkovi, který duel sledoval z první řady u ringu, jeden z nejlepších soubojů supertíhy za posledních dvacet let. Návrat ke starým časům.

Totálně zbitý Rus po zápase zkolaboval

Jenže brutální řež odnesl třicetiletý bijec přezdívaný „Mago“ kromě zlomené ruky, nosu a levé lícní kosti také krevní sraženinou na mozku. Během operace, která byla úspěšná, ale prodělal mozkovou mrtvici. A jak se později ukázalo, lékaři mu v tu chvíli dávali na přežití šanci menší než jedno procento.

Jenže stejně jako v ringu, kde sice zápas s Perezem prohrál, ale s ohledem na zranění byl vůbec zázrak, že jej dovedl až do posledního gongu, ukázal Abdusalamov velkou bojovnost i v souboji se smrtí. Už o uplynulém víkendu začal částečně dýchat sám, po dalších čtyřech dnech jej mohli lékaři probudit z umělého spánku definitivně.

„Stále má v krku různé hadičky, ale dýchá již sám. Má otevřené pravé oko, hýbe s pravou nohou, ale stále je víceméně ve vegetativním stavu. Pochopitelně se stále nehýbe, ale i tak je to skvělá zpráva pro něj, jeho rodinu, všechny,“ neskrýval spokojenost zkušený promotér.

Další prognóza? Zatím nejasná

Dle respektovaného boxerského reportéra Dana Rafaela ale stále není jasné nic více, tedy zda-li Abdusalamov komunikuje alespoň s lékaři a jaká je jeho další prognóza. S ohledem na vážná zranění v levé části obličeje je ale lepší stav pravé poloviny jeho těla logickým vyústěním, stejně jako je zjevné, že s tak mizivou šancí na přežití je i zpráva o jeho probuzení obrovských pokrokem.

„Nyní půjdeme den po dni. Ale už jen to, že dokáže žít a dýchat je úžasné. Má ale před sebou ještě těžkou, dlouhou cestu. Jaký bude jeho další život? To vážně nyní nevím,“ dodal opatrně Lewkowicz.

O jeho stav se zajímal i Mike Tyson

Příběhem Abdusalamova, jehož rodina a právě Lewkowicz založili speciální nadační fond, žil bez nadsázky celý boxerský svět. O jeho zdravotní stav se aktivně zajímal nejen jeho soupeř a oba bratři Kličkové, ale například i Mike Tyson, Sergio Gabriel Martinez, Denis Lebeděv, nakonec zrušený souboj mu chtěl darovat Tomasz Adamek.

Vedle těchto zmíněných velikánů světa šestnácti provazů pak finančně přispěla do fondu 50 tisíci dolarů organizace WBC, o jejíž kontinentální pás ruský bijec v souboji s Perezem přišel, finanční pomoc zaslal i nejlepší boxer současnosti a nejbohatší sportovec světa Floyd Mayweather junior.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Házenkáři Španělska vyhráli na ME i pátý zápas a míří do semifinále

Házenkáři Španělska vyhráli na mistrovství Evropy i pátý zápas a jsou blízko postupu do semifinále. Dvojnásobní úřadující šampioni dnes ve svém druhém duelu ve čtvrtfinálové skupině v Bratislavě porazili Rusko těsně 26:25.

Španělé, kteří byli v základní skupině jediným přemožitelem českého týmu, byli dnes blízko první bodové ztrátě na turnaji. Rusko ve 41. minutě vedlo 22:18 a krátce před koncem měl ještě šanci vyrovnat ze sedmičky Igor Soroka, ale trefil tyč. Nejlepším střelcem vítězů byl se sedmi góly Agustín Casado.

Mistři Evropy z let 2018 a 2020 vedou tabulku skupiny II s plným počtem šesti bodů před čtyřbodovými Švédskem a Norskem. Vicemistři světa Švédové, kteří se dostali do čtvrtfinálové fáze po remíze s českým mužstvem v závěrečném utkání základní skupiny, porazili jednoznačně 28:18 poslední Polsko. Norsko zdolalo 28:23 koronavirem zdecimovaný tým Německa.

Mistrovství Evropy házenkářů - čtvrtfinálová skupina II v Bratislavě:

Rusko - Španělsko 25:26 (11:12), Polsko - Švédsko 18:28 (6:14), Německo - Norsko 23:28 (12:14).

Tabulka:

1. Španělsko 3 3 0 0 87:76 6
2. Norsko 3 2 0 1 92:77 4
3. Švédsko 3 2 0 1 85:73 4
4. Německo 3 1 0 2 76:80 2
5. Rusko 3 1 0 2 71:77 2
6. Polsko 3 0 0 3 72:100 0
Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Barmský soud odsoudil k trestu smrti dva prodemokratické aktivisty

Barmský vojenský soud v pátek odsoudil k trestu smrti dva prodemokratické aktivisty. O vyneseném rozsudku informovala v oficiálním prohlášení vojenská junta, která převzala moc v Barmě po loňském převratu, při němž svrhla demokraticky zvolenou vládu vedenou Do Aun Schan Su Ťij a její Národní ligou pro demokracii (NLD). Barma nicméně už celé desítky let žádnou popravu nevykonala.

Podle informací agentury AFP byl k trestu smrti na základě protiteroristického zákona odsouzen člen NLD a bývalý poslanec Maun Ťjo. Stejný trest od vojenského tribunálu dostal také přední prodemokratický aktivista Ťjo Min Yu, známější pod přezdívkou "Kou Jimmy".

Vojenská junta v rámci své snahy rozdrtit disent v zemi odsoudila k trestu smrti desítky aktivistů brojících proti vojenskému převratu.

NLD držitelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij vyhrála s převahou volby v listopadu 2020. V únoru 2021 pak těsně předtím, než mohla její vláda zahájit druhý pětiletý mandát, následoval vojenský puč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy