Wimbledon 2009 už déšť nenaruší

zh
16. 2. 2007 12:00
Londýn - Stejně jako k wimbledonskému turnaji patří jahody se smetanou, patří k nim i častý anglický déšť přerušující utkání.
Tradiční tenisový stánek čekají radikální změny.
Tradiční tenisový stánek čekají radikální změny. | Foto: Reuters

Jahody zůstanou, ale s přeháňkami nad Centrálním kurtem by měl být v roce 2009 konec.

Britové se nedali na megalomanské projekty odstřelování mraků či šarlatánského ovládání počasí, které prý pomáhají sportovcům v Číně. Pouze se rozhodli nahradit starou střechu kurtu novou, kterou půjde během zápasu zatáhnout.

  • TENIS LIVE
    BettingCentrum.cz - sledujte výsledky právě probíhajících tenisových zápasů LIVE

V podrobné reportáži o tom referuje britský list The Independent, podle nějž se jedná o nejambicióznější projekt stadionu od jeho zbudování v roce 1920.

Celé tři měsíce trvalo, než se podařilo starou střechu odstranit. Jak popisuje reportér listu Paul Newman, kolemjdoucí mají nyní díky odklopenému vršku unikátní možnost nahlédnout za scénu legendárního All England Clubu.

Dalekosáhlé změny

S demontáží se podle The Independent začalo prakticky s vítězným úderem Rogera Federera na loňském wimbledonském turnaji.

Zatahovací skvost se ale nad Centrálním kurtem bude klenout až při turnaji v roce 2009, dokončovací práce zasáhnou ještě další dva ročníky. Letos se bude hrát zcela bez střechy, příští rok již bude ta nová na svém místě, ale nebude ještě pohyblivá.

Kromě toho se mohou diváci těšit i na šest dalších řad sedadel, které navýší kapacitu ze 13 800 na 15 000 míst. Do roku 2009 se celý stadion dočká pohodlnějších sedadel, nových schodišť, výtahů či salonků.

Wimbledonský Centrální kurt by měl být prvním travnatým kurtem se zatahovací střechou.
Wimbledonský Centrální kurt by měl být prvním travnatým kurtem se zatahovací střechou. | Foto: Reuters

Až 25. června začne letošní turnaj, stavební práce se pochopitelně přeruší. Po jeho skončení se bude opět horečně bourat, stavět a přestavovat.

I ta tráva lépe poroste

Jak dále zjistil reportér listu The Independent, otevřít či zavřít střechu zabere pouze 10 minut a této vymoženosti se nebude využívat jen v případě deště, ale i v případě prudkého žáru. To ovšem v těchto končinách není tak "žhavý" problém jako například v Melbourne.

Britové myslí opravdu na všechno - průsvitná střecha bude propouštět denní svit a díky tomu lépe poroste tráva.

Deník rovněž vyzdvihuje wimbledonský unikát. Zatahovací střechu mají i dva stadiony na Australian Open, jenže nad travnatým povrchem tato vymoženost ještě chyběla.

 

Právě se děje

Další zprávy