Volejbalisté byli krok od senzace. Brazilci ale vyhráli

4. 10. 2010 23:15
Česko - Brazílie 2:3
Češi budou bojovat o šanci na postup v úterý proti Německu
Češi budou bojovat o šanci na postup v úterý proti Německu | Foto: Reuters

Praha - Českým volejbalistům chyběl jediný set k tomu, aby se na mistrovství světa v Itálii postarali o další překvapení na úkor velkého favorita. Ve čtvrtfinálové skupině sice vedli nad obhájci titulu z Brazílie 2:1 na sety, nakonec však podlehli v tiebreaku.

Svěřenci trenéra Jana Svobody v Římě prohráli po dvouhodinovém dramatu po setech 20:25, 25:22, 25:23, 21:25 a 8:15, a poznali tak hořkost porážky po čtyřech vítězných zápasech (včetně výher nad Bulhary a olympijskými vítězi z USA).

Jako Horáková a spol.? Volejbalisty čeká šampion
Volejbalisté narazí na Brazílii, přesto věří v medaili
Volejbalisté na MS porazili Kamerun a postupují
Volejbalisté v euforii. Porazíme i mistry galaxie,hlásí

"Byli jsme strašně blízko vítězství a nějakému snu, který jsme si s družstvem na pouti v Itálii vysnili. Mrzí mě to, protože ve třech setech jsme byli lepší, bohužel ve čtvrtém setu Brazilci od začátku drželi odskok a výborně jim zahráli krajní smečaři Dante a Murilo.

Jan Svoboda
Jan Svoboda | Foto: cev.lu

V tie-breaku dokázali Brazilci, proč jsou dvojnásobnými mistry světa a kralují světovému volejbalu deset let a udrželi úroveň i odvahu a odehráli to bez chyby," řekl Svoboda Radiožurnálu po zápase.

Brazilci si výhrou přiblížili postup do semifinále, kam z trojice Česko, Brazílie, Německo probojuje jen vítěz skupiny.

Češi mohou alespoň šanci na postup vybojovat v úterý od 21 hodin v zápase proti Německu. V sázce je však i postup do skupiny o 5.-8. místo. I postup mezi nejlepších osm by byl největším úspěchem českých volejbalistů za posledních 24 let.

"Musíme rychle zapomenout na tenhle zápas, odpočinout si a Němce porazit, protože prohru s Brazílií nikdo nevrátí, ale prohra s Německem by nás mrzela víc. O páté až osmé místo chceme bojovat, protože to je pořád krásné umístění," řekl bojovně kapitán Ondřej Hudeček.

K obratu zavelel kapitán Hudeček

Zápas měl předehru už dlouho před zápasem. Čeští volejbalisté i trenér Svoboda nahlas kritizovali postoj Brazilců v osmifinálové skupině. Aby se vyhnuli Kubě, se kterou prohráli v základní skupině, úmyslně vypustili zápas s Bulharskem a 'šli' do české skupiny.

Tento fakt podle Svobody Čechům jen pomohl k tomu, aby Brazilcům dokázali, že nejsou 'schůdnější' soupeř než Kubánci. To potvrzovali v úvodu prvního setu, ve které se dostali do vedení 11:8.

Jenže pak se Brazilcům začal dařit servis a rychlé kombinace, naopak čeští smečaři se nemohli přes bloky soupeře prosadit. Výsledkem toho byl obrat a následné vítězství Brazilců v prvním setu v poměru 25:20.

Do druhého setu nahradil Hudeček na přihrávce Popelku a Češi, co se týče útoku, srovnali s Brazilci krok. Za stavu 15:15 Češi získali tříbodový náskok, který při spolehlivém ztrátování proměnili v zisk celého setu.

Brazilci v krizové chvíli zabrali na bloku

Vyrovnání české volejbalisty vyhecovalo k ještě větším obrátkám, naopak Brazilcům se v útoku nevedlo a Češi se dostali ve třetím setu do vedení 15:12. Brazilci sice dokázali srovnat na 18:18, jenže pak Češi uhráli čtyři míče v řadě a set v poklidu dotáhli k výhře.

Když nad obhájci titulu visel Damoklův meč v podobě nepostupu do semifinále, začali riskovat na podání a to se jim hned v úvodu čtvrté sady vyplatilo a dostali se až do šestibodového vedení. I když Češi několikrát snížili na rozdíl dvou bodů, vyrovnat se jim nepodařilo.

A tak následoval tie-break, ve kterém byli Brazilci v útoku naprosto bezchybní, za stavu 2:2 začali na bloku koncertovat a dovolili Čechům uhrát jen osm míčů.

"Brazilci byli prostě lepší a je to mančaft, který i když prohrává, tak neustále tlačí na pilu. Jakákoli ztráta koncentrace, nebo polevení nás stálo hrozně bodů. Nevydrželi jsme to do konce. I když jsme byli blízko úspěchu, tak jsme byli vlastně daleko," dodal Hudeček.