VIDEO Nedostižná osmitostovkařka Jarmila Kratochvílová

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
1. 8. 2012 9:17
Tři světové atletické rekordy drží v současnosti atleti narození v České republice, respektive v bývalém Československu. Oštěpaři Jan Železný a Barbora Špotáková a vytrvalkyně Jarmila Kratochvílová.
Světový rekord Jarmily Kratochvílové na 800 metrů | Video: YouTube

Praha - Už jen necelý rok chybí k tomu, aby nejstarší atletický světový rekord oslavil své třicátiny. Jejímu držiteli naopak v té době bude již 62 let. O kom, že je řeč?

O běhu československé atletky Jarmily Kratochvílové, která 26. července 1983 v Mnichově vstoupila do historie královny sportu.

V závodě na 800 metrů zaběhla čas 1:53,28 minuty a o 15 setin (po pozdější úpravě času z deset na setiny) vymazala z historických tabulek sovětskou závodnici Naděždu Olizarenkovou a její výkon z roku 1980.

Nejspíše ani Kratochvílovou v tu chvíli nenapadlo, jaký úctyhodný výkon předvedla. Na trati, která je specifická přechodem mezi těmi sprinterskými na vytrvalecké, se jí na méně než jednu vteřinu přiblížila až v roce 2008 mladá Keňanka Pavla Jelimová (1:54,01 minuty).

Od té doby však žádná půlkařka nepokořila ani hranici 1:55 minuty a tak je stále více pravděpodobné, že se Kratochvílové splní přání a její rekord 30. narozeniny 26.7.2013 skutečně oslaví.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Sanders v průzkumu dále sílí, Bidenovi přebírá černošské voliče

Americký senátor Bernie Sanders si v průzkumu upevnil vedení v boji o prezidentskou nominaci Demokratické strany. Svému rivalovi Joe Bidenovi navíc přebírá černošské voliče, kteří dosud bývalého viceprezidenta upřednostňovali. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění společnosti Ipsos, jehož výsledky dnes zveřejnila agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Producent Weinstein skončil po odsuzujícím verdiktu v nemocnici

Bývalému filmovému producentovi Harveymu Weinsteinovi se cestou od soudu do vězení přitížilo a musel být převezen do nemocnice. Stalo se tak poté, co jej porota v pondělí uznala vinným ze sexuálního napadení a z lehčí formy znásilnění, za což mu hrozí až 29letý trest vězení. Dnes o tom informovala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy