VIDEO Když ring obcházela smrt aneb Od Aliho k Magovi

Magomed Abdusalamov (vlevo) skončil po brutální řeži s Mikem Perezem v nemocnici, momentálně je i šestý den po souboji v umělém kómatu.
Jak už jsme napsali v úvodníku, celý náš seznam vám přinášíme na základě posledního smutného vyvrcholení zápasu těžkých vah, o kterém mnozí mluví jako jednom z nejlepších za poslední roky. Ruský obr Magomed Abdusalamov jej ale kromě tří zlomenin odnesl krevní sraženinou na mozku. Operace sice proběhla úspěšně, jenže otec tří dětí následně prodělal mozkovou mrtvici a nyní je již šestý den v umělém kómatu.
Ruští boxeři se vždy vyznačovali extrémní houževnatostí a odolností a tak není divu, že v našem seznamu jsou zastoupení hned třikrát. Jako druhý v pořadí ex-mistr křížové váhy Denis Lebeděv, který v květnu podstoupil brutální boxerskou válku s panamským "Tygrem" Guillermem Jonesem. Výsledek jejich souboje vidíte na videu. Přestože se i u Lebeděva mluvilo o konci kariéry, dal se dohromady na tolik, že se již nyní mluví o odvetě, jelikož Jonesovi byl titul odebrán kvůli tomu, že neprošel dopingovou kontrolou.
A od těch nejčerstvějších těžkých zranění pojďme do historie, a to většinou ke smrtelným případům. Ty otevírá pro některé možná známý případ Američana Maxe Baera, který rozséval v ringu hrůzu ve 20. a 30. letech minulého století. Jak bylo zmíněno například i ve filmu "Těžká váha" s Russellem Crowem v hlavní roli, Baer před zápasem s filmovým hrdinou Jimmym Braddockem v ringu jednoho ze soupeřů zabil, byl jím v roce 1930 Frankie Campbell. Ač byl Baer ve filmu negativní postavou, v reálném životě tomu bylo jinak. Mimo ring byl přátelský a velmi oblíbený, stal se například přítelem i se svými velkými rivaly Joem Louisem a Maxem Schmelingem.
Daleko větším zvířetem než Baer byl ve stejné době Ital, kterého ke své propagandě využíval italský "duce" Benito Mussolini, jménem Primo Carnera. Tenhle dvoumetrový "kulturista" ukončil v roce 1933 život Erniemu Schaafovi. Ten zemřel v nemocnici po zápase na krvácení do mozku a guvernér státu New York žádal prošetření a chtěl sebrat licenci Carnerovi kvůli jeho výšce (197 cm a váze 114 kg, v době zápasu o 20 kg více než Schaaf, průměrná výška v USA v té době byla 173 cm). Šetření ale pochopitelně nic neprokázalo, Carnera pokračoval v kariéře a smrt přítele Schaafa o rok později pomstil jistý, výše zmínění Max Baer.
Foto: Reuters
Antonín Vavrda Antonín Vavrda
9. 11. 2013 7:00
Podívejte se na galerii poskládanou z nejtěžších zranění v historii boxu, které občas končily i smrtí.

Praha - Jeden moudrý muž kdysi pronesl, že "boxerský (a nejen ten) knockout je jedinou zákonně povolenou vraždou".

Jeden z nejslavnějších boxerů historie - Joe Frazier - po konci kariéry prohlásil: "Box je jediný sport, ve kterém si necháte mlátit do hlavy, vezmete si za to peníze a zapíšete se do pohřební knihy."

Ví, o čem mluví, jeho legendární a dle mnohých nejbrutálnější boxerská válka historie - třetí souboj s Muhammadem Alim - v našem seznamu nechybí také. A proč vlastně tato galerie vznikla?

Nejde o to, hanit box jako takový, zápasů za poslední století bylo na různých úrovních miliony, dle oficiálních statistik za tu dobu v ringu nalezlo smrt na 1200 boxerů, což je méně než za stejné období například ve fotbale nebo lyžování.

Jenže poslední tvrdý případ z uplynulé soboty, kdy krásnou a nekompromisní bitvu mezi těžkými vahami Abdusalamovem a Perezem (VÍCE ZDE) odnesl prvně jmenovaný těžkými zraněními, opět ukázal tenkou linii mezi slávou a smrtí, které jdou tvrdí hoši v bojových sportech často naproti.

Je třeba také připomenout, že většina známých smrtelných případů spojených s boxem v sobě skrývají daleko více, než jen sportovní rivalitu...

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 41 minutami

V hlavním městě Burkiny Faso se střílí a v ulicích jsou vojáci. Zřejmě dochází k pokusu o převrat

V Burkině Faso zřejmě dochází k pokusu o převrat, píše zpravodajský web BBC. Z hlavní vojenské základny a v několika obytných čtvrtích v hlavním městě Ouagadougou se v pátek rozléhala těžká střelba, uvedla s odkazem na své reportéry na místě agentura Reuters. Několik ozbrojených vojáků v metropoli zaujalo pozice podél třídy vedoucí k sídlu prezidenta. Vojáci podle reportérů také zablokovali přístup k úřadům a státní televizi, která přerušila vysílání. S mluvčím armády se agentuře Reuters nepodařilo spojit. Vláda na sociálních sítích vyzvala spoluobčany ke klidu a uvedla, že probíhají jednání, napsala agentura AP.

V pátek dopoledne byl podle zpravodajů Reuters v blízkosti prezidentského paláce slyšet silný výbuch. Vojenská vozidla podle BBC zablokovala přístup k významným budovám, včetně parlamentu, rezidence premiéra a státní televize. Ta na chvíli přerušila vysílání, později jej sice obnovila, ale o událostech v hlavním městě neinformuje. Místo toho odvysílala reportáž o pěstiteli bavlny. Agentura Reuters píše, že události v Burkině Faso nesou znaky minulých převratů v západní a centrální Africe. Agentura AP píše o možné vojenské vzpouře devět měsíců po vojenském puči.

Armáda letos v lednu svrhla prezidenta Rocha Kaborého, zdůvodnila to jeho neschopností vypořádat se se skupinami islamistických radikálů. V bojích s nimi umíralo mnoho vojáků. Vůdce pučistů Paul-Henri Damiba následně složil přísahu jako nový prezident a slíbil, že bezpečnostní situaci zlepší. Zda je Damiba nyní v zemi, podle agentury AP není jasné. Ve čtvrtek měl projev na severu ve městě Djibo a minulý týden promluvil na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku. Damiba ve svém projevu obhajoval svůj lednový převrat jako "otázku přežití našeho národa", ačkoliv mohl podle něj být mezinárodním společenstvím považován za "odsouzeníhodný".

"Probíhají jednání o opětovném nastolení klidu," stojí ve vládním prohlášení. "Nepřítel, který útočí na naši zemi, chce pouze rozdělit obyvatele Burkiny Faso," cituje agentura AP příspěvek, který rovněž uvádí, že žádný člen současné vlády nebyl zatčen.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 43 minutami

Na jihovýchodě Íránu zemřelo při střetech protestujících s armádou 19 lidí, včetně plukovníka vládních revolučních gard, uvedla státní televize

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Belgická policie zadržela radikálního muslimského vůdce hledaného ve Francii

Belgická policie zadržela muslimského vůdce, kterého francouzské úřady viní z podněcování nenávisti v duchu radikálního islámu. Agentuře AFP to sdělilo belgické ministerstvo spravedlnosti. Na Maročana Hasana Ikuiusena Francie v srpnu vydala mezinárodní zatykač.

Paříž chtěla osmapadesátiletého kazatele už od konce července vyhostit ze země, muž ovšem po výnosu rozhodnutí zmizel. Předtím už byl několik měsíců na seznamu osob sledovaných úřady kvůli podezření z radikalizace.

Ikuiusen se sice narodil ve Francii, ale má marockou státní příslušnost. Ve svých promluvách k věřícím podle francouzských soudů šířil nenávist a zastával antisemitské postoje, hlásal také podřadnost žen a jejich podřízenost mužům. Jeho kanál na sociální síti YouTube sleduje 178 tisíc odběratelů. V příkazu k vyhoštění je obviněn z "proselytismu (verbování nových věřících), podněcování k nenávisti a diskriminaci a šíření vize islámu, která je v rozporu s hodnotami republiky".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bouře Ian udeřila na pobřeží Jižní Karolíny. Má sílu hurikánu prvního stupně

Rychlost větru dosahuje až 137 kilometrů za hodinu. Bez proudu je nyní podle monitorovacího serveru PowerOutage přes 180 tisíc odběratelů. Prezident Joe Biden vyhlásil v pátek na žádost guvernéra Henryho McMastera v Jižní Karolíně stav nouze. Na rozdíl od Floridy, kde Ian udeřil výrazně větší silou, úřady v Jižní Karolíně nevydaly plošné nařízení k evakuaci. Domovy ale opustili lidé v nejvíce rizikových záplavových oblastech.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při srážce auta s tramvají na pražských Vinohradech se zranily dvě ženy. Řidič byl opilý a zdrogovaný

Auto skončilo na střeše na kolejích u zastávky MHD Vinohradské hřbitovy. Nehoda na více než hodinu zablokovala provoz několika linek tramvají a autobusů.

Nehoda se stala kolem 19:00. "Vážná dopravní nehoda vozidla, které skončilo na střeše na tramvajových kolejích a za jehož volantem seděl muž pod vlivem alkoholu a drog, komplikuje dopravu u Vinohradského hřbitova v Praze 10," oznámila na twitteru policie.

Mluvčí pražské zdravotnické záchranné služby Jana Poštová řekla, že v autě byly zraněny dvě ženy ve věku kolem 20 let. Jednu z nich museli z auta vyprostit hasiči. Vyprošťovaná žena utrpěla zlomeniny ruky a nohy a také pohmožděniny hlavy a hrudníku. Druhá žena byla také pohmožděná a měla úraz hlavy. V tramvaji, ve které podle hasičů jelo v danou chvíli asi 50 lidí, se nezranil nikdo.

Nehoda na více než hodinu zastavila provoz tramvají linek 16, 19 a 26 a autobusových linek 188 a 199. Tramvaje i autobusy musely jezdit podle webu pražského dopravního podniku po odklonových trasách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy