VIDEO Když ring obcházela smrt aneb Od Aliho k Magovi

Magomed Abdusalamov (vlevo) skončil po brutální řeži s Mikem Perezem v nemocnici, momentálně je i šestý den po souboji v umělém kómatu.
Jak už jsme napsali v úvodníku, celý náš seznam vám přinášíme na základě posledního smutného vyvrcholení zápasu těžkých vah, o kterém mnozí mluví jako jednom z nejlepších za poslední roky. Ruský obr Magomed Abdusalamov jej ale kromě tří zlomenin odnesl krevní sraženinou na mozku. Operace sice proběhla úspěšně, jenže otec tří dětí následně prodělal mozkovou mrtvici a nyní je již šestý den v umělém kómatu.
Ruští boxeři se vždy vyznačovali extrémní houževnatostí a odolností a tak není divu, že v našem seznamu jsou zastoupení hned třikrát. Jako druhý v pořadí ex-mistr křížové váhy Denis Lebeděv, který v květnu podstoupil brutální boxerskou válku s panamským "Tygrem" Guillermem Jonesem. Výsledek jejich souboje vidíte na videu. Přestože se i u Lebeděva mluvilo o konci kariéry, dal se dohromady na tolik, že se již nyní mluví o odvetě, jelikož Jonesovi byl titul odebrán kvůli tomu, že neprošel dopingovou kontrolou.
A od těch nejčerstvějších těžkých zranění pojďme do historie, a to většinou ke smrtelným případům. Ty otevírá pro některé možná známý případ Američana Maxe Baera, který rozséval v ringu hrůzu ve 20. a 30. letech minulého století. Jak bylo zmíněno například i ve filmu "Těžká váha" s Russellem Crowem v hlavní roli, Baer před zápasem s filmovým hrdinou Jimmym Braddockem v ringu jednoho ze soupeřů zabil, byl jím v roce 1930 Frankie Campbell. Ač byl Baer ve filmu negativní postavou, v reálném životě tomu bylo jinak. Mimo ring byl přátelský a velmi oblíbený, stal se například přítelem i se svými velkými rivaly Joem Louisem a Maxem Schmelingem.
Daleko větším zvířetem než Baer byl ve stejné době Ital, kterého ke své propagandě využíval italský "duce" Benito Mussolini, jménem Primo Carnera. Tenhle dvoumetrový "kulturista" ukončil v roce 1933 život Erniemu Schaafovi. Ten zemřel v nemocnici po zápase na krvácení do mozku a guvernér státu New York žádal prošetření a chtěl sebrat licenci Carnerovi kvůli jeho výšce (197 cm a váze 114 kg, v době zápasu o 20 kg více než Schaaf, průměrná výška v USA v té době byla 173 cm). Šetření ale pochopitelně nic neprokázalo, Carnera pokračoval v kariéře a smrt přítele Schaafa o rok později pomstil jistý, výše zmínění Max Baer.
Foto: Reuters
Antonín Vavrda Antonín Vavrda
9. 11. 2013 7:00
Podívejte se na galerii poskládanou z nejtěžších zranění v historii boxu, které občas končily i smrtí.

Praha - Jeden moudrý muž kdysi pronesl, že "boxerský (a nejen ten) knockout je jedinou zákonně povolenou vraždou".

Jeden z nejslavnějších boxerů historie - Joe Frazier - po konci kariéry prohlásil: "Box je jediný sport, ve kterém si necháte mlátit do hlavy, vezmete si za to peníze a zapíšete se do pohřební knihy."

Ví, o čem mluví, jeho legendární a dle mnohých nejbrutálnější boxerská válka historie - třetí souboj s Muhammadem Alim - v našem seznamu nechybí také. A proč vlastně tato galerie vznikla?

Nejde o to, hanit box jako takový, zápasů za poslední století bylo na různých úrovních miliony, dle oficiálních statistik za tu dobu v ringu nalezlo smrt na 1200 boxerů, což je méně než za stejné období například ve fotbale nebo lyžování.

Jenže poslední tvrdý případ z uplynulé soboty, kdy krásnou a nekompromisní bitvu mezi těžkými vahami Abdusalamovem a Perezem (VÍCE ZDE) odnesl prvně jmenovaný těžkými zraněními, opět ukázal tenkou linii mezi slávou a smrtí, které jdou tvrdí hoši v bojových sportech často naproti.

Je třeba také připomenout, že většina známých smrtelných případů spojených s boxem v sobě skrývají daleko více, než jen sportovní rivalitu...

 

Právě se děje

před 37 minutami

ČEZ plánuje do roku 2030 investovat do modernizace tepláren 30 až 40 miliard Kč

Energetická společnost ČEZ plánuje do roku 2030 investovat do modernizace a transformace svých teplárenských lokalit na nová paliva 30 až 40 miliard korun. Největší část půjde do lokality Mělník. Místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani na úterní konferenci Institutu pro veřejnou diskusi o budoucnosti českého teplárenství uvedl, že celkové investiční výdaje v Mělníku mohou od letoška do roku 2030 dosáhnout na 20 až 30 miliard korun.

"Lokalita Mělník dodává teplo pro Prahu, je největší a představuje tedy největší část investic. Do transformace ostatních teplárenských lokalit ČEZ na šetrnější zdroje předpokládáme investovat do deseti miliard korun celkem," řekl mluvčí ČEZ Roman Gazdík. Další teplárny má polostátní energetická společnost v Trmicích, Dětmarovicích, Hodoníně, Poříčí, Dvoře Králové nebo Jindřichově Hradci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy