VIDEO Když ring obcházela smrt aneb Od Aliho k Magovi

Magomed Abdusalamov (vlevo) skončil po brutální řeži s Mikem Perezem v nemocnici, momentálně je i šestý den po souboji v umělém kómatu.
Jak už jsme napsali v úvodníku, celý náš seznam vám přinášíme na základě posledního smutného vyvrcholení zápasu těžkých vah, o kterém mnozí mluví jako jednom z nejlepších za poslední roky. Ruský obr Magomed Abdusalamov jej ale kromě tří zlomenin odnesl krevní sraženinou na mozku. Operace sice proběhla úspěšně, jenže otec tří dětí následně prodělal mozkovou mrtvici a nyní je již šestý den v umělém kómatu.
Ruští boxeři se vždy vyznačovali extrémní houževnatostí a odolností a tak není divu, že v našem seznamu jsou zastoupení hned třikrát. Jako druhý v pořadí ex-mistr křížové váhy Denis Lebeděv, který v květnu podstoupil brutální boxerskou válku s panamským "Tygrem" Guillermem Jonesem. Výsledek jejich souboje vidíte na videu. Přestože se i u Lebeděva mluvilo o konci kariéry, dal se dohromady na tolik, že se již nyní mluví o odvetě, jelikož Jonesovi byl titul odebrán kvůli tomu, že neprošel dopingovou kontrolou.
A od těch nejčerstvějších těžkých zranění pojďme do historie, a to většinou ke smrtelným případům. Ty otevírá pro některé možná známý případ Američana Maxe Baera, který rozséval v ringu hrůzu ve 20. a 30. letech minulého století. Jak bylo zmíněno například i ve filmu "Těžká váha" s Russellem Crowem v hlavní roli, Baer před zápasem s filmovým hrdinou Jimmym Braddockem v ringu jednoho ze soupeřů zabil, byl jím v roce 1930 Frankie Campbell. Ač byl Baer ve filmu negativní postavou, v reálném životě tomu bylo jinak. Mimo ring byl přátelský a velmi oblíbený, stal se například přítelem i se svými velkými rivaly Joem Louisem a Maxem Schmelingem.
Daleko větším zvířetem než Baer byl ve stejné době Ital, kterého ke své propagandě využíval italský "duce" Benito Mussolini, jménem Primo Carnera. Tenhle dvoumetrový "kulturista" ukončil v roce 1933 život Erniemu Schaafovi. Ten zemřel v nemocnici po zápase na krvácení do mozku a guvernér státu New York žádal prošetření a chtěl sebrat licenci Carnerovi kvůli jeho výšce (197 cm a váze 114 kg, v době zápasu o 20 kg více než Schaaf, průměrná výška v USA v té době byla 173 cm). Šetření ale pochopitelně nic neprokázalo, Carnera pokračoval v kariéře a smrt přítele Schaafa o rok později pomstil jistý, výše zmínění Max Baer.
Foto: Reuters
Antonín Vavrda Antonín Vavrda
9. 11. 2013 7:00
Podívejte se na galerii poskládanou z nejtěžších zranění v historii boxu, které občas končily i smrtí.

Praha - Jeden moudrý muž kdysi pronesl, že "boxerský (a nejen ten) knockout je jedinou zákonně povolenou vraždou".

Jeden z nejslavnějších boxerů historie - Joe Frazier - po konci kariéry prohlásil: "Box je jediný sport, ve kterém si necháte mlátit do hlavy, vezmete si za to peníze a zapíšete se do pohřební knihy."

Ví, o čem mluví, jeho legendární a dle mnohých nejbrutálnější boxerská válka historie - třetí souboj s Muhammadem Alim - v našem seznamu nechybí také. A proč vlastně tato galerie vznikla?

Nejde o to, hanit box jako takový, zápasů za poslední století bylo na různých úrovních miliony, dle oficiálních statistik za tu dobu v ringu nalezlo smrt na 1200 boxerů, což je méně než za stejné období například ve fotbale nebo lyžování.

Jenže poslední tvrdý případ z uplynulé soboty, kdy krásnou a nekompromisní bitvu mezi těžkými vahami Abdusalamovem a Perezem (VÍCE ZDE) odnesl prvně jmenovaný těžkými zraněními, opět ukázal tenkou linii mezi slávou a smrtí, které jdou tvrdí hoši v bojových sportech často naproti.

Je třeba také připomenout, že většina známých smrtelných případů spojených s boxem v sobě skrývají daleko více, než jen sportovní rivalitu...

 

Právě se děje

před 9 minutami

Policie v Brně pátrá po řidiči, který srazil chlapce a ujel

Řidič osobního auta značky Peugeot 508 srazil v Brně dítě a ujel. Chlapec skončil v péči záchranářů a v nemocnici. Policisté hledají svědky a zkoumají kamerové záznamy. V tiskové zprávě to uvedl policejní mluvčí Petr Vala.

Nehoda se stala v sobotu krátce po 18:00 na přechodu pro chodce v ulici Obvodová poblíž prodejny Penny Market. "Po vážně vypadající nehodě navíc šofér tmavě modrého automobilu značky Peugeot 508 nezastavil, neposkytl potřebnou pomoc a součinnost a z místa nehody bezostyšně ujel," uvedl Vala.

Policisté pátrají po řidiči a jeho poškozeném autě, které by mělo mít podle policie utržené pravé zpětné zrcátko. Hledají svědky nehody, kteří mohou volat na tísňovou linku policie 158.

Zdroj: ČTK
Další zprávy