Brisbane – Jako by se skutečně země otočila naruby. Tak může na fanoušky boxu v Evropě, ale i po celém světě působit zápas mezi novozélandským reprezentačním ragbistou a náhodou i boxerem Sonnym Billem Williamsem (6-0) a jihoafrickou legendou Francoisem Bothou (48-3-9).
"Sonnyho pošlu k zemi," prorokoval ještě v minulém týdnu čtyřiačtyřicetiletý Botha, který se celkem pětkrát (neúspěšně) utkal o titul mistra světa a jako jediný boxer světa se může pochlubit tím, že boxoval s kvintetem Mike Tyson, Evander Holyfield, Michael Moorer, Lennox Lewis a Vladimir Kličko.
Botha zažil hodně kontroverzní večer
Ovšem takovou "show" jako v pátek večer a také během víkendu v australském Brisbane za svou třiadvacetiletou kariéru ještě nezažil. V souboji samotném totiž dlouho na Williamse nestačil a ten kráčel za jasným bodovým vítězstvím a titulem Mezinárodního šampióna WBA těžké váhy.
Jenže od osmého kola se značně nečistě boxující Botha začínal dostávat do ráže. Williams začal mít větší a větší trable a v devátém kole nebyl daleko počítání. Jenže po tomto dějství přišlo první překvapení pro Bothu, fanoušky i australské komentátory. Ringový Tony Kettlewell oznámil, že se boxuje poslední kolo.
A to přes to, že byl před zápasem i v prohlášeních boxerů proklamován dvanáctikolový souboj. Jihoafričana tento fakt štval o to více, že v desátém kole dostal opět novozélandskou ragbyovou hvězdu do obrovských problémů a ten posledních dvacet vteřin na svém soupeři doslova visel, jen aby nepadl k zemi.
Věděl Botha o zkrácení zápasu?
"Je to spiknutí. Miluji Sonnyho, je to velký sportovec a gentleman, ale tohle je pořádná blbost," vztekal se po zápase zkušený ranař, který neměl daleko k slzám. "Není pravda, že o tom Botha nevěděl. Ano, změnili jsme to před zápasem, ale regule to povolují, věděly o tom oba rohy," kontroval pro australská média člen výkonného výboru místní boxerské federace John Hogg.
Proč ale tuto zásadní informaci nesdělili organizátoři ani místním médiím a pořadatelům, toť první otázka. Zvláštností také je fakt, že na zápase chyběl supervizor (dohled) federace WBA, o jejíž pás se boxovalo, přestože to nařizují regule a jeho účast je povinná.
Jenže tímto skandálem celý zápas ještě neskončil. V neděli odpoledne přilétla od protinožců další "pecka". Jihoafrický "Bílý buvol" měl před zápasem údajně dva pozitivní dopingové nálezy. První na látku phertenmine (na zvýšení agresivity) a druhý pak na benzodiazepiny (uvolnění svalů). Jenže i tato zpráva vyvolala řadu otázek. Důvod?
Proč byli boxeři testováni, když nemuseli?
"Myslím, že jako šéf boxerského svazu v Queenslandu (stát, ve kterém se boxovalo) bych o dopingových testech dle mezinárodních regulí musel slyšet. Ať již v případě Bothy, tak i Williamse. Dopingové testy pro boxery totiž v našem státu nejsou před ani po zápase povinné," překvapil dalšími svými slovy Hogg.
"Botha druhý testovací vzorek odmítl a já to chápu. Proč by měl souhlasit, když u nás nemusí?" položil si vzápětí řečnickou otázku zkušený funkcionář. Pokud bychom měli brát slova Bothy o spiknutí vážně, dávají prohlášení Hogga smysl.
Ovšem z trochu jiného důvodu, než by se mohlo zdát. Pozitivní dopingový nález jihoafrického veterána by totiž paradoxně Williamsovi ublížil. V takovém případě existuje jediný přípustný trest: odebrání hříšníkovy licence – povětšinou na tři až dvanáct měsíců – a anulování zápasu.
Čí zájmy nyní Hogg vlastně hájí?
Ten by se vyhlásil coby "no contest", boxerům se nezapočítával do bilance, pás by zůstal volný a Williams by se z patnáctky žebříčku WBA a elitní stovky podle Boxrec.com pakoval zpět na příčky, které okupoval před duelem.
Čí zájmy tak Hogg vlastně hájí? Spravedlnosti, Bothy, či Williamse, který ač rodák z Aucklandu, odboxoval (a tím přinesl státu nemalé peníze) v Queenslandu čtyři ze svých šesti profesionálních duelů a už se vyjádřil, že pokud bude v boxerské kariéře pokračovat, rád by se zde představil opět?
Ať tak či onak, momentálně se z duelu Williams-Botha stává pořádná fraška a ne úplně dobrá reklama pro svět šestnácti provazů...