Velkou pardubickou vyhrál Nikas, "prokletí" žokeje Marka Stromského skončilo

FOTO Klobouky, pády i radost outsidera. Velká pardubická nabídla další drama
Tedy žokej, o němž se říkalo, že je takovým smolařem, že nejslavnější překážkový dostih nemůže nikdy vyhrát.
Stromský už jednou projel vítězně cílem v roce 2008 s běloušem Amant Grisem, ale byl diskvalifikován za nedodržení kursu. A štěstí mu chybělo i při několika dalších příležitostech, i když seděl na výborných koních. To vše je po 125. Velké pardubické minulostí.
Pojďme po stopách mimořádně poutavého ročníku.
Velká pardubická je samozřejmě nejen sportovní, ale také společenská událost.
Foto: Milan Kammermayer
Martin Cáp Martin Cáp
11. 10. 2015 18:22
Vítězem 125. Velké pardubické se stal desetiletý hnědák Nikas s žokejem Markem Stromským, který konečně prolomil svou smůlu ve slavném dostihu. Ve finiši porazil nastupující generaci překážkářů v čele s Ribelinem, Zarifem, Universe Of Gracie a Rabbit Wellem.

Pardubice - Desetiletý hnědák Nikas a žokej Marek Stromský se stali nečekanými vítězi 125. Velké pardubické s Českou pojišťovnou. V závěru 6900 metrů dlouhé trati razantně nastoupili, odrazili nástup soupeřů a zvítězili v časovém rekordu dostihu 8:55,29 minuty.

"Nemůžu tomu uvěřit. Už jsem myslel, že tohle nezažiju! Letošní sezóna nestála za nic, až jsem si říkal, že by mohla vyjít aspoň ta Velká..." radoval se po doběhu Stromský, který ukončil dlouhé čekání na triumf v nejslavnějším českém dostihu. Z premiérového vítězství se radují i trenér Stanislav Popelka, který Nikase připravuje ve Hvozdu na Olomoucku, a majitel Petr Kupka.

Na druhém místě necelé čtyři délky za vítězem doběhl nastupující talent Ribelino před Zarifem a dlouho vedoucím Universe Of Gracie. Sázkový favorit Rabbit Well po skokanské chybě na Velkém vodním příkopě stihl silným závěrem páté místo.

Celkem se dostala do cíle polovina z 22 startujících včetně jediného zahraničního účastníka Pasquini Rouge na desátém místě.

Už chtěl ukončit kariéru

Jednačtyřicetiletý žokej Marek Stromský ze slezských Štěpánkovic dosud platil za velkého smolaře slavného dostihu. Vítězně projel cílem už v roce 2008 s běloušem Amant Grisem, ale pro neobjetí točného bodu byl dodatečně diskvalifikován.

Se stejným koněm pak sahal po vítězství ještě v roce 2010, kdy po velkém boji o nos podlehl Tiumnovi s Josefem Váňou. Hodně se tehdy diskutovalo o tom, zda vítěz Stromského v cílové rovině lehce nepoškodil, ale rozhodčí ponechali výsledek v platnosti.

Ačkoli Stromský ve své kariéře vyhrál přes 200 dostihů včetně mnoha prestižních, triumf ve Velké pardubické se mu na rozdíl od generačních souputníků Dušana Andrése, Zdeňka Matysíka a dalších dlouho vyhýbal. Kromě smůly ho pronásledovala i četná zranění a velmi ho zasáhlo i utlumení dostihové stáje hřebčína Albertovec, kde vyrůstal a později dlouhá léta působil. Proto už několikrát zvažoval odchod ze sedla.

Jeho úspěšná, leč mimo světla reflektorů se odehrávající kariéra má ledacos společného i s Nikasovým trenérem Stanislavem Popelkou. Další respektovanou osobností, která také musela dlouho na svůj přelomový úspěch čekat.

"Když jsme běhali s koňmi ve Velké, skoro vždy z toho byla umístění, ale vítězství se nám vyhýbalo. Nikas dnes potvrdil má slova o tom, že je podzimním koněm. V letošní sezóně mu chybělo štěstí a ani tento dostih se bez štěstí vyhrát nedá," konstatoval po doběhu Popelka.

Majitel Petr Kupka, v civilu hodinář, se v neděli radoval z vítězství jediného koně své stáje Castor. "Cítím obrovské štěstí a radost, ještě teď tomu nevěřím," řekl České televizi bezprostředně po doběhu. "Rozhodovali jsme se, kterého jezdce posadíme, a já jsem si vybral Marka Stromského. Byla to dobrá volba..."

Rychlé tempo, pády a kolize

Zaplněné pardubické závodiště vidělo dramatický dostih plný kolizních situací a pádů. Velké napětí bylo znát už na startu, kde se čekalo, zda svéhlavý favorit Rabbit Well neodmítne odstartovat jako několikrát v kariéře. Jeho jezdec Josef Váňa mladší měl sice plné ruce práce, ale nakonec se mu podařilo temperamentního ryzáka dobře srovnat a vydal se na 6900 metrů dlouhou trať spolu se soupeři.

O tempo se podle očekávání staral jeden z favoritů Universe Of Gracie s vítězem posledních tří ročníků Janem Faltejskem. Blízko špičky byli vidět také další tempaři Hipo Jape, Kasim a Ribelino. Na Taxisově příkopě skončily šance dvou koní - nejprve neustál doskok Nebrius a přes něj upadl vzadu skákající Pareto.

Nejhorší kolize však přišla na šesté překážce, obávaném Popkovickém skoku, po jehož překonání koně musí zatočit ostře doprava. Postupně tady spadli Al Jaz, Sherardo, Sokol a Ter Mill. Vznikl tak značný zmatek, kdy se kolem startovního pole na začátku lesíka pohybovalo množství volných koní bez jezdců. Jeden z nich způsobil kolizí, po níž vypadl německý jezdec Cevin Chan ze sedla ryzáka Peintre Abstrait. Nervózní úvod dostihu vyvrcholil pádem Amaragona na desáté překážce.

Po vyběhnutí na prostranství před tribunami se situace uklidnila. Tempo nastavené vodícím žokejem Faltejskem místy připomínalo předchozí ročníky režírované klisnou Orphee des Blins. Kromě Universe Of Gracie a Ribelina byl velmi aktivní také francouzský Pasquini Rouge.

Pole se poměrně roztáhlo a množily se skokanské chyby. Na dropu vypadl navzdory velké snaze bulharský jezdec Sertaš Ferhanov ze sedla Gauner Danona. Na Velkém vodním příkopu pak zaváhal favorizovaný Rabbit Well, který se propadl na poslední místo.

Po čtyřiadvacáté překážce se vedoucí koně v čele s Universe Of Gracie vydali do trháku a odskočili svým soupeřům o několik délek. Velmi dobře v té době vypadaly šance Ribelina a Zarifa, při vbíhání do závěrečného oblouku se však objevil mezi čelnými koňmi Nikas. Při najíždění na předposlední překážku se vzdálil soupeřům o dvě, tři délky a své sólo dotáhl do vítězného konce. V cíli měl náskok bezmála čtyř délek.

Z aktivních koní vydrželi se silami druhý Ribelino a čtvrtý Universe Of Gracie, mezi které se vklínil Josefem Bartošem skvěle odježděný Zarif. Finiš Rabbit Wella ze zadních pozic stačil na páté místo, pro dotovanou šestou a sedmou příčku si doběhli domácí odchovanci Kasim a Lorain.

Druhý kůň trenéra Popelky v dostihu Modena finišoval na osmém místě, do cíle doběhl i polokrevný Templář. Francouz Pasquini Rouge, který ve dvou třetinách kursu vypadal jako velké nebezpečí pro domácí favority, v závěru zeslábl a finišoval na desátém místě před matadorem Klausem.

Nenápadná hvězda prolomila smůlu

Nikas, který je synem někdejšího výborného skokana Scatera, se narodil ve východních Čechách v chovu Františka Vocáska. Z jednačtyřiceti startů dosud vytěžil osm vítězství a na dotacích vyběhal bezmála čtyři miliony korun.

Ačkoli už několik let patří k domácí překážkové špičce, až do neděle měl renomé nenápadného koně, jehož provází množství smůly. Do Velké pardubické nastoupil počtvrté. Předloni sice doběhl druhý za Orphee des Blins, ale v roce 2012 po uklouznutí ztratil jezdce a loni skončily jeho šance na Taxisu.

V aktuální sezóně se mu vůbec nedařilo. V červnu doběhl třetí v menším dostihu, v první kvalifikaci byl jedenáctý a zbylé dva starty nedokončil.

"Byl jsem z dosavadního průběhu sezóny hodně zklamaný, ale nevzdávali jsme se. Byli jsme přesvědčeni, že Nikase prostě pronásleduje smůla, která jednou musí skončit. V tom koni to prostě je, už se to muselo projevit," řekl majitel Kupka.

"V posledních sezónách jsme ho docela šetřili, ale on moc přípravných dostihů nepotřebuje. Teď budeme hodně slavit, Nikase zaparkujeme a budeme se těšit na příští ročník Velké," dodal trenér Popelka.

125. Velká pardubická s Českou pojišťovnou (6900 m, 5 mil. Kč)

1. NIKAS (Marek Stromský, stáj Castor, 21:1), 2. RIBELINO (Kašný), 3. ZARIF (Bartoš), 4. UNIVERSE OF GRACIE (Faltejsek), 5. RABBIT WELL (Váňa ml.), 6. KASIM (Novák), 7. LORAIN (Myška), 8. MODENA (Andrés), 9. TEMPLÁŘ (Guignon), 10. PASQUINI ROUGE (Duchene), 11. KLAUS (Romano).

Výrok: jistě 3 3/4 - 3 1/2 - 2 1/2

Čas 8:55,29 (rekord dostihu)

 

Právě se děje

Další zprávy