Těžkosti jim dělá ubytování v horském středisku Whistleru, kde má proběhnout několik soutěží, mimo jiné všechny alpské i severské lyžařské disciplíny.
Plán na výstavbu přechodné olypijské vesnice totiž zkolaboval jako příliš drahý. Informoval o tom Mezinárodní olympijský výbor (IOC).
Hlavní potíž spočívá v tom, že Whistler leží plných 120 kilometrů od Vancouveru, pročež je pravděpodobné, že mnoho lidí - ať sportovců, členů realizačního týmu, novinářů, sponzporů, pořadatelů, a především diváků - bude chtít v odlehlém horském městečku raději zůstávat přes noc, než by se vraceli do Vancouveru.
Pořadatelé měli původně v plánu vystavět po vzoru mnoha dalších olympijských organizátorů pouze přechodné ubytování. Kanada se však v tomto bodě stala obětí vlastního úspěchu: bezprecedenntní severoamerický stavebnický boom žene ceny nahoru takovým tempem, že náklady na výstavbu by mohly snadno dosáhnout až dvojnásobku původně kalkulované výše.
I proto využil hlavní inspektor vancouverských her René Fasel středeční jednání výkonné rady IOC k oficiálnímu prohlášení, že "s ubytováním jsou stále problémy".
Výkonný ředitel her Gilbert Felli řekl novinářům, že podobné problémy zažili organizátoři i na letošních hrách v italském Turíně. Způsobil je rostoucí počet lidí, kteří chtějí v horách přenocovat.
"I vzhlem ke značné vzdálenosti bude třeba najít jiné řešení, které bude levnější než přechodné ubytování," řekl šéf her.
Situaci mezitím ještě více zkomplikoval fakt, že obavy z příliš nafouknutého rozpočtu zhatily i plán na výstavbu dálnice, jež by Whistler a Vancouver spojila. Kanaďany totiž dodnes straší příklad olympijských her v Montrealu.
V roce 1976 sice podnik dopadl po sportovní a společenské straánce skvěle, zato finančně byl katastrofální: město splácelo dluhy až do konce tisíciletí. Jen málo přitom zmírňuje obavy organizátorů vzpomínka na zimní hry v roce 1988 v Calgary, jež skončily v černých číslech.