Vaidišová v semifinále, Berdych bitvu nezvládl

maj
26. 10. 2007 22:56
Český tenista nestačil na Chorvata Karloviče

Basilej - Český tenista Tomáš Berdych vypadl ve čtvrtfinále turnaje v Basileji. Nestačil na Chorvata Karloviče, s nímž prohrál po třísetové bitvě.

Zápas se odehrával přesně v očekávaném duchu. Oba tenisté si drželi svá podání, zvláště u Karloviče to nebylo žádným překvapením. Jak bývá v utkáních tohoto Chorvata obvyklé, musel o vítězi první sady rozhodnout tiebreak.

A rodák z Valašského Meziříčí ukázal, že ani brzké vyřazení v Madridu s ním nezamaválo. Zkrácenou hru si pátý nasazený pohlídal a získal ji v poměru 7:5.

Druhý set byl přece jen o trochu odlišnější. Diváci se v basilejské hale sice znovu nedočkali dlouhých výměn, alespoň však došlo na brejkboly. Ani jeden z hráčů je neproměnil, a tak se šlo opět do zkrácené hry. Tentokráte však v tiebreaku dominoval Karlovič (7:2).

Na řadu přišla třetí sada a rozhodně bylo co sledovat. Tenisté předváděli na tvrdém kobercovém povrchu své umění a zvláště za stavu 5:4 pro Berdycha se Karlovič obával porážky. Měl několik gamebolů, jenže český tenista bojoval a třikrát srovnal na shodu.

Chorvatského obra to nezaskočilo a v následující hře předvedl něco podobného. Nakonec zápas jak jinak dospěl do třetího tiebreaku. Napínavý závěr trval téměř půlhodinu, český tenista promarnil celkem pět mečbolů a nakonec prohrál 13:15.

Bylo to po dlouhých 157 minutách, 52 esech (Karlovič jich nasbíral 38). Karlovič vyzve v semifinále světovou jedničku, domácího Rogera Federera, jenž porazil Kiefera v rekordním 544. zápase na okruhu ATP.

Přítel Lucie Šafářové si porážkou výrazně zkomplikoval boj o Turnaj mistrů, případný postup do semifinále by ho totiž posunul přesně na osmé místo žebříčku ATP Race.

Vaidišová postoupila do semifinále v Linci

Nicole Vaidišová během zápasu s Dinarou Safinovou v Linci
Nicole Vaidišová během zápasu s Dinarou Safinovou v Linci | Foto: Reuters

Na rozdíl od Tomáše Berdycha se ženské jedničce podařilo postoupit. V rakouském Linci porazila Dinaru Safinovou z Ruska ve dvou setech a o finále se v sobotu utká se Slovenkou Danielou Hantuchovou.

Česká tenistka měla od začátku večerního utkání převahu a jako první také prolomila podání soupeřky. Jednadvacetiletá ruská hráčka sice poté odpověděla stejnou mincí, jenže Vaidišová hrála lépe a získala Safinové servis ještě jednou.

První sadu ovládla v poměru 6:3 a také druhé dějství začala lépe. Přes několik jejích chyb byla stále o krok vepředu a blížil se závěr setu. Aktuálně čtrnáctá hráčka světa a pátá nasazená v Linci však za stavu 5:4 znejistěla při vlastním podání a hned bylo srovnáno.

Situace se opakovala, ještě jednou podávala Vaidišová na vítězství v setu i celém zápase. Nakonec rozhodl tiebreak, který po vyrovnaném průběhu se štěstím vyhrála 7:5.

V druhém sobotním semifinále se utká Schnyderová s Bartoliovou.