Olympia - Před jedenáctou hodinou středoevropského času byl ve starořecké Olympii slavnostně zapálen olympijský oheň. Ústřední postavou tradičního ceremoniálu ve starověkých kostýmech byla řecká herečka Marie Nafpliotuová.
Z jejích rukou poputuje pochodeň se symbolem her pět měsíců napříč dvaceti státy, přes Mount Everest, Tibet a 8.dubna dorazí do Pekingu, dějiště her letošní olympiády.
Čtěte také: Olympiáda se blíží. Čína si má vylepšit reputaci
Slavnostní akt v Olympii narušil protestující proti čínské politice v Tibetu. Demonstrant se rozběhl směrem k předsedovi organizačního výboru her v Pekingu Liou Čchi, jenž pronášel oficiální projev, a pokusil se rozvinout vlajku.
Vzápětí byl však zpacifikován ochrankou. V Olympii bylo přítomno okolo tisícovky policistů.
Organizátorům ceremoniálu vyšlo počasí, přestože podle některých předpovědí se měla blížit bouřka, která by mohla tradiční způsob zapálení ohně překazit.
Mraky se nad chrámem bohyně Hery nakonec rozestoupily a oheň byl úspěšně zažehnut.
Předseda Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Jacques Rogge ve svém projevu hájil přidělení her Číně a zdůraznil, že není důvod pro jejich bojkot
Před slavnostním ceremoniálem se v hotelu pustil do slovní konfrontace s Roggem tibetský aktivista, jenž se dožadoval možnosti volného přístupu všech médií do Číny, včetně Tibetu, během her.
Rogge v projevu zdůraznil, že štafeta s olympijskou pochodní a hry samotné by se měly konat v mírovém prostředí.
"Pochodeň je pojítkem mezi všemi sportovci a občany celého světa; mezi těmi z nás, co věří v olympijskou myšlenku a sílu sportu," pronesl předseda MOV.