V Kataru začaly velkolepé asijské hry

Roman Staněk
1. 12. 2006 17:56
Dauhá - Katar se od pátku dostává na nějakou dobu do centra sportovního dění celého světa, i když to tak v Evropě nemusí vypadat. Velkolepý ceremoniál v pátek večer otevřel asijské hry. Uvnitř Galerie:

Na ropu bohatý emirát Katar do her napumpoval téměř 3 miliardy dolarů a doufá, že se z nich stane nejvelkolepější sportovní událost nového tisíciletí. To se Kataru zřejmě může podařit.

Katar byl vždy místem malých rybářských vesniček, lovců perel a velbloudích karavan. Dokud lidé nezjistili, jaké že bohatství v podobě černého zlata se skrývá pod jejich nohama. 

Jenže s 800 000 obyvateli, z čehož polovinu tvoří nájemní dělníci z chudých asijských zemí, lze jen těžko očekávat přeplněné stadiony na všech 424 sportovních událostech během 16 dnů. Přesto většina finále je již vyprodaná.

Sportuchtiví katarští šejkové přesto míří ještě výš. Chtějí se utkat s Prahou a dalšími městy o pořádání olympiády v roce 2016 nebo 2020. Na rozdíl od Prahy se jeví po technické stránce lépe připraveni. Asijské hry to mají dokázat. 

Asijské hry zaznamenaly velký růst. Jen těžko lze srovnávat 500 sportovců, kteří se v indickém Dillí zůčastnili prvních asijských her s desetitisíci sportovci, kteří dnes večer nastoupili na stadioně Kálifá k velkolepému slavnostníku zahájení.

Foto: Aktuálně.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 44 minutami

Útok ozbrojenců na tržišti v severní Nigérii si vyžádal nejméně 43 mrtvých

Neznámí ozbrojenci v severonigerijském státě Sokoto zabili nejméně 43 lidí. Podle agentury Reuters to dnes oznámila kancelář místního guvernéra. Dřívější informace hovořily o 30 mrtvých. Střelba začala na tržišti ve městě Goronyo v neděli večer a pokračovala do dnešního rána, uvedl v prohlášení guvernér Aminu Waziri Tambuwal.

Místní obyvatel a obchodník Iliyasu Abba agentuře Reuters sdělil, že v márnici ve všeobecné nemocnici v Goronyu je 60 těl. Dalším lidem se podle zdroje podařilo před střelci uprchnout, ale utrpěli zranění. "Ozbrojenci vtrhli na trh, jelikož tam bylo mnoho zákazníků a obchodníků," řekl. Útočníci podle něj nejprve trh obklíčili a pak začali střílet do všech směrů. Ozbrojenci podle Abby také nejprve přemohli policii, která se proti nim pokusila zakročit. Mluvčí policie na žádost o komentář nereagoval.

Místní guvernér v prohlášení požádal, aby byly do oblasti vyslány armádní posily.

Zdroj: ČTK
Další zprávy