"Cheltenham pro nás není vhodný především termínově," řekl trenér dvojnásobné pardubické vítězky Registany Čestmír Olehla ČTK. "Znamenalo by to trénovat prakticky celou zimu a pro to u nás nejsou podmínky," dodal.
Na startu dnešní cross country se neobjeví ani bývalí účastníci Velké pardubické z řad irských a britských koní. Hlavním bodem dnešního programu je Champion Hurdle, největší dostih přes proutěné překážky. Mítink vyvrcholí až ve druhé polovině týdne, kdy se poběží i Cheltenham Gold Cup, který obvykle korunuje nejlepšího překážkového koně v Británii a Irsku.
Vedle koruny pro nejlepšího překážkového koně bude ve hře i spousta peněz. Během čtyř dnů prosázejí sázkaři více než 50 milionů liber, v přepočtu přes dvě miliardy korun. Každou vteřinu vsadí Britové okolo 40 tisíc liber, předvídají bookmakeři. Ti vypisují kurzy na každý ze čtyřiadvaceti závodů celého Festivalu.
Radost z úspěšné sázky bude mít letos dvojnásobný účinek. Vedle slušného příjmu také zahřeje. A to bude potřeba. Na rozdíl od loňska, kdy se teplota během závodů pohybovala okolo 17 stupňů, bude o poznání chladněji. Zima svírá již dlouho celou Evropu a Británie není výjimkou. Na pátek, kdy se poběží hlavní závod dostihů, předpovídají meteorologové teploty okolo nuly spojené se silnějším větrem a sněhovými přeháňkami.
Žokejové ale patří ke zřejmě nejodolnější sortě sportovců. Dokáží se vyrovnat s jakýmikoliv podmínkami. Chladné počasí tak bude trápit spíše návštěvníky. Ti ale mohou najít záchranu v řadě barů v okolí závodiště.