Íránskou bojovnici naštval sexismus i propaganda. Na OH chce hájit barvy Německa

ČTK ČTK
20. 1. 2020 10:20
Íránská taekwondistka Kimía Alízadeová, jež na začátku roku z islámské republiky emigrovala, zvažuje, že bude na olympijských hrách v Tokiu startovat v barvách Německa.
Taekwondistka Kimía Alízadeová
Taekwondistka Kimía Alízadeová | Foto: Reuters

Jednadvacetiletá závodnice by v Japonsku ráda navázala na úspěch z Ria de Janeira, kde skončila třetí a získala jako první íránská sportovkyně olympijskou medaili.

"Ráda bych tam (v Tokiu) startovala za Německo. Doufám, že tu budu mít klidný a bezproblémový život," řekla Alízadeová v rozhovoru pro Bild am Sonntag. Podle informací listu momentálně přebývá v Hamburku a jedná s německým svazem. Nabídky ale má i z Kanady, Nizozemska, Belgie a Bulharska.

Informace o útěku z rodné země Alízadeová zveřejnila minulý týden, kdy prozradila, že přesídlila do Nizozemska. Na Instagramu se označila za "jednu z milionů utlačovaných žen v Íránu" a oznámila, že kvůli přístupu funkcionářů už nechce rodnou zemi reprezentovat.

"Odešla jsem, protože už jsem měla dost toho, že mě využívali jako nástroj propagandy. Raději přijmu stesk a bolest ze ztráty domova, než abych byla dál součástí pokrytectví, lží, nespravedlnosti a pochlebování," napsala.

Vadilo jí mimo jiné povinné nošení hidžábu a sexismus funkcionářů. Ti ji prý kritizovali za výběr sportu ponižujícími výroky typu "cudná žena by neměla takhle roztahovat nohy".

 

Právě se děje

Další zprávy