Utkání hvězd NBA je reklama na basketbal

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
19. 2. 2007 15:00
Las Vegas - Každé Utkání hvězd je v zámoří obrovským svátkem, basketbalová NBA není výjimkou. A český fanoušek může jen tiše závidět. Uvnitř: Galerie
Shaquille O'Neal předvádí na tréninku před vyprodanou arénou breakdance. Show must go on.
Shaquille O'Neal předvádí na tréninku před vyprodanou arénou breakdance. Show must go on. | Foto: Reuters

Když český sportovní fanoušek sleduje NBA All Star game mezi Západní a Východní konferencí, možná si při tomto velkém sportovním zážitku vzpomene na české a slovenské hokejisty, bez zájmu se ploužící po ledě před prázdnými tribunami při Utkání hvězd mezi českou a slovenskou nejvyšší hokejovou soutěží.

V květnu 2006 se rozhodlo o zrušení exhibičního hokejového Utkání hvězd, v němž se v posledních čtyřech letech potkával výběr české a slovenské extraligy.

Stanislav Šulc, ředitel české nejvyšší soutěže, to mimo jiné komentoval slovy: "Nebyla to velká propagace hokeje." Mezi hlavní důvody patřil i nezájem diváků a samotných hráčů.

Utkání hvězd v NBA je nejen reklamou na americkou basketbalovou soutěž, ale i na sám sport. Akce střídá akci, diváci s úžasem sledují, jaké neuvěřitelné zakončení zvolí mrštní dlouháni tentokrát.

Smeče, střely za hlavou, otočky ve vzduchu. Protagonisté této sportovní podívané chtějí bavit nejen diváky, ale i sebe. Užívají si, ale žádný z nich by si nedovolil utkání vypustit. Každý se chce předvést, All Star game je nesmírně prestižní akcí, na níž si dává dostaveníčko elita NBA i Hollywoodu.

Vzhledem k nezájmu českých fanoušků o samotné klání je jen těžko představitelné, že by se účastnili doprovodného programu od čtvrtka do pondělí nebo že by trénink obou mužstev byl vyprodán. V USA to tak funguje.

Show must go on. Pět dní.

Vše začalo v Las Vegas ve čtvrtek v noci velkolepým zahájením a pokračovalo až do pondělí nejrůznějšími exhibičními zápasy, autogramiádami, prezentačními akcemi, kulturními vystoupeními či "ochutnáním" basketbalu přítomnou veřejností na 38 hřištích s parametry NBA.

Čínský obr Jao Ming spolu s Iversonem a Nashem během zahajovacího ceremoniálu Utkání hvězd NBA.
Čínský obr Jao Ming spolu s Iversonem a Nashem během zahajovacího ceremoniálu Utkání hvězd NBA. | Foto: Reuters

Pokračovalo se v pátek mimo jiné i dovednostními soutěžemi. Mezi nejpopulárnější jako obvykle patřila tzv. "slam dunk", neboli soutěž ve smečování.

Hráči se rozebíhají na koš, odrazí se a předvedou efektivní zakončení. Nad některými kousky zůstává rozum stát a obdivem hučí i hodnotící porota, složená převážně z někdejších basketbalových hvězd. Letos nejvíce zaujal smečař Gerald Green z Boston Celtics, který při smeči ladně přeskočil kancelářský stůl.

Samozřejmě nemohla chybět ani hudební vystoupení, divákům zazpívala například americká zpěvačka Mary J. Bligeová.

V pátek se konaly tréninky Západní a Východní konference. Podobně jako celý dlouhý program řídí se i tyto akce klasickými americkými hesly "Show must go on" a "Keep smiling". 

Klíčovým bodem není ani tak nacvičování herních variant jako zábava pro vyprodaný stadion. Diváci si zaplatili a chtějí vidět show. Hráči je baví triky s míčem, koši z půlky hřiště, ale i žertováním a popichováním mezi sebou, letos měl pak asi největší ohlas breakdance obrovitého centra Miami Heat Shaquilla O'Neala.

Američané si potrpí na zahajovací ceremoniály. Jeden se konal ve čtvrtek, kdy celý basketbalový festival začal, druhý pak v neděli před zahájením zápasu.

O Utkání hvězd čtěte více zde

Utkání hvězd NBA je i bombastickou blyštivou show. Zpěvák Wayne Newton v přestávkovém programu.
Utkání hvězd NBA je i bombastickou blyštivou show. Zpěvák Wayne Newton v přestávkovém programu. | Foto: Reuters

Show pokračovala i o přestávce Utkání hvězd tzv. "halftime show", kdy parádičky pod koši vystřídalo blikající pódium, tanečnice v blyštivých šatečkách s růžovými boa a populární zpěváci.

Některé výjevy pak nápadně připomínaly československé Televarieté v dobách jeho největší slávy. Tentokrát pěli například Wayne Newton, Christina Aguilerová či Toni Braxtonová.

Celebrity se však nevyskytovaly jen na pódiu, ale i v hledišti. Objevit se na All Star game je pro mnohé společenská nutnost.

Na basketbalovou show zamířily do Las Vegas třeba herečky Cameron Diazová, Beyonce Knowlesová, Kelly Rowlandová, Eva Longoriová, herci Steve Carell, Harold Ramis, Adam Sandler či Kevin James, rapeři Jay-Z, Ludacris, atd. Nechyběl ani kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger se svou chotí Mariou Shriverovou.

Reklama na basketbal

Mnohé je na tomto kolosálním basketbalovém cirkuse, který se tentokrát zastavil v Las Vegas, úsměvné. Nevkusná bombastičnost, desítky komíhajících se hudebních hvězd a hvězdiček na palubovce a třeba i instrukce pro potenciální zájemce o několikadenní doprovodný program, tzv. "Jam Session".

Oficální stránky soutěže, nba.com, například lidem radí, aby den před session s dětmi nikam nevycházeli a zbytečně je před náročným programem neunavovali, či aby si nezapomněli nabít baterie ve fotoaparátu.

Nad některými kousky zůstával rozum stát. LeBron James z Východní konference smečuje za hlavou.
Nad některými kousky zůstával rozum stát. LeBron James z Východní konference smečuje za hlavou. | Foto: Reuters

V mnohém by však tento americký humbuk mohl být pro české sportovní funkcionáře poučný. Je to především velká a nedocenitelná reklama pro samotný sport, pomocí níž komisionář soutěže David Stern šíří pověst a slávu basketbalu po celých Spojených státech, podle toho, kde se zrovna zápas koná.

National Basketball Association All Star game má dlouholetou tradici. První utkání se hrálo již v roce 1951 v Boston Garden, Východ porazil Západ 111:94. Loni porazil Východ Západ jen těsně 122:120 a hrálo se v Houstonu, příští rok se NBA bude propagovat v New Orleans.

Podobný marketingový tah by nejpopulárnější české sporty, fotbal a hokej, také potřebovaly. Obzvlášť když hlavně na fotbale poslední dobou zejí tribuny prázdnotou.

 

Právě se děje

Další zprávy